Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES pasiuntinys Teherane susitiko su Irano užsienio reikalų viceministru

Europos Sąjungos pasiuntinys Enrique Mora, kuriam pavesta koordinuoti derybas dėl branduolinio susitarimo tarp Irano ir šešių galingųjų valstybių išsaugojimo, ketvirtadienį Teherane susitiko su iraniečių užsienio reikalų viceministru Ali Bagheri, pranešė šiitiškos respublikos Užsienio reikalų ministerija.
Enrique Mora ir Ali Bagheri
Enrique Mora ir Ali Bagheri / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Išvakarėse Irano URM išplatintame pareiškime sakoma, kad E. Mora atvyksta tęsti konsultacijų tarp abiejų šalių abiem pusėms svarbiais klausimais, ypač dėl Irano ir ES santykių, Afganistano ir branduolinio susitarimo.

Derybos surengtos kitą dieną po to, kai JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas perspėjo, kad Jungtinės Valstijos turi „kitų variantų“, jei diplomatija dėl Irano branduolinės programos žlugs.

Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinama sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

E.Mora į Teheraną atvyko ES ir JAV vis labiau spaudžiant Iraną skubiai atnaujinti derybas dėl Vašingtono grįžimo prie susitarimo.

Iraniečių Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad E.Mora vizitas yra „pratęsimas po abiejų šalių konsultacijų bendro intereso klausimais – visų pirma dėl Irano ir ES santykių, Afganistano ir branduolinio susitarimo“.

A.Bagheri, atsakingas už Irano branduolinį portfelį, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad per susitikimą bus kalbama apie „žiaurių sankcijų panaikinimą“.

„Kiti variantai“

Sausį pareigas pradėjęs eiti JAV prezidentas Joe Bidenas leido suprasti norįs, kad jo šalis grįžtų į branduolinį susitarimą.

Šių metų pradžioje Vienoje vyko Irano ir likusių susitarimo šalių – Jungtinės Karalystės, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Rusijos – derybos, netiesiogiai dalyvaujant ir Jungtinėms Valstijoms.

Dialogas yra įšaldytas nuo birželio, kai Irane po rinkimų pasikeitė valdžia.

Manoma, kad naujasis prezidentas Ebrahimas Raisi – ultrakonservatyvių pažiūrų buvęs teismų sistemos vadovas – yra mažiau nei jo pirmtakas Hassanas Rouhani linkęs daryti nuolaidas Vakarų šalims, kalbant apie branduolinį susitarimą.

Teheranas ne kartą yra teigęs, kad yra pasirengęs „greitai“ atnaujinti derybas, tačiau jokios konkrečios datos dar nepaskelbė.

Trečiadienį A.Blinkenas žurnalistams pareiškė, kad derybos su Iranu bus sėkmingos, bet perspėjo, jog „mums likusio laiko tai padaryti lieka vis mažiau ir mažiau“.

Kalbėdamas apie vizito į Vašingtoną atvykusio Izraelio užsienio reikalų ministro Yairo Lapido grasinimą panaudoti jėgą prieš Iraną, JAV diplomatijos vadovas nedetalizuodamas pažymėjo: „Esame pasirengę imtis kitų variantų, jei Iranas nepakeis kurso.“

Teheranas siekia Europos garantijų, kad nepasikartotų situacija, kai D.Trumpas vienašališkai išvedė JAV iš branduolinio pakto.

E.Mora rugpjūtį sudalyvavo E.Raisi inauguracijoje, todėl ES sulaukė kritikos iš Izraelio, aršiai kritikuojančio pasaulio galybių branduolinį susitarimą su savo nesutaikomu priešu Iranu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos