Elektroninio leidimo įvažiuoti į šalį sistema (ETA), panaši į JAV taikomą ESTA vizų programą, nuo balandžio taps privaloma į JK keliaujantiems ES šalių piliečiams. Šiuos leidimus nuo sausio jau privalo pateikti JAV, Kanados ir dešimčių kitų šalių piliečiai.
Trečiadienį nuo 10 val. Londono (12 val. Lietuvos) laiku ES piliečiai gali pateikti prašymą išduoti išankstinį kelionės leidimą trumpalaikiam apsilankymui Britanijoje, kuri 2020-aisiais išstojo iš bloko.
Nuo 2025 metų balandžio 2 dienos ES piliečiai privalės turėti ETA. Tai – jau paskutinis JK kelionių skaitmeninės patikros diegimo etapas.
Pirmą kartą ši sistema buvo pradėta taikyti 2023-iaisiais Kataro piliečiams, o vėliau ji buvo išplėsta ir pritaikyta penkioms Persijos įlankos regiono šalims.
Sausį ji buvo išplėsta, kad dar maždaug 50 šalių ir teritorijų, įskaitant Argentiną, Pietų Korėją ir Naująją Zelandiją, piliečiai privalėtų gauti ETA. Prašymus jie galėjo teikti nuo 2024-ųjų lapkričio.
JK vidaus reikalų ministerijos duomenimis, iki 2024-ųjų pabaigos beveik 1,1 mln. keliautojų buvo išduoti ETA leidimai.
Šiuo metu prašymas išduoti leidimą kainuoja 10 svarų sterlingų (12 eurų), tačiau artimiausiais mėnesiais jis pabrangs iki 16 svarų. Leidimo, kuris galioja dvejus metus, reikės trumpalaikiam apsilankymui JK iki šešių mėnesių.
„Įsipareigojimas didinti saugumą“
Lankytojai gali pateikti paraišką dėl ETA per išmaniojo telefono programėlę arba JK vyriausybės interneto svetainėje, o „šiuo metu dėl daugumos paraiškų sprendimas priimamas automatiškai per kelias minutes“, sakoma Vidaus reikalų ministerijos pranešime.
Paraiškoje reikia suvesti asmeninius duomenis, taip pat atsakyti į keletą papildomų klausimų. Jei prašymas patenkinamas, ETA skaitmeniniu būdu susiejamas su prašytojo pasu.
„Skaitmenizuodami imigracijos sistemą, tiesiame kelią bekontaktės JK sienos link“,– sakė už migraciją atsakinga ministrė Seema Malhotra.
„ETA plėtra visam pasauliui patvirtina mūsų įsipareigojimą didinti saugumą pasitelkiant technologijas ir naujoves“, – pridūrė ji.
Tranzitu keliaujantys keleiviai, kurie tik persės į kitus lėktuvus JK oro uostuose, ir nepereina pasienio kontrolės, neturės kreiptis dėl ETA po Londono Hitrou oro uosto, kuris baiminosi, kad sumažės keleivių, vykstančių per judriausią Europos oro uostą, srautas, spaudimo.
2024-aisiais per Hitrou oro uostą vyko beveik 84 mln. keleivių – trečdalis jų buvo iš ES šalių.
Tačiau lankytojams reikės gauti ETA, kad galėtų vykti per kitus judrius oro uostus, pavyzdžiui, Gatviko ir Stanstedo, kuriuose tarptautiniais maršrutais keliaujantys keleiviai, nusileidus lėktuvui turi pereiti pasienio kontrolę.
Visgi Londonas pabrėžia, kad ETA turėjimas negarantuoja, jog žmogus bus įleistas į JK. Atvykus vis tiek reikės pasikalbėti su oro uosto pasienio pareigūnu ar pasinaudoti e. paso varteliais.