13:03 /14:12

ES pradėjo oficialų tyrimą dėl „TikTok“ po galimo kišimosi į Rumunijos rinkimus

Europos Sąjunga (ES) antradienį pranešė, kad pradėjo oficialų tyrimą dėl „TikTok“, kilus įtarimams, kad Rusija pasinaudojo šia platforma, siekdama paveikti Rumunijos prezidento rinkimų rezultatus.
Faisal Bashir / ZUMAPRESS.com
Faisal Bashir / ZUMAPRESS.com

Rinkimų rezultatai galiausiai buvo anuliuoti.

Europos Komisija (EK) teigė, kad tyrimas atliekamas pagal įstatymą, vadinamą Skaitmeninių paslaugų aktu (angl. Digital Services Act, DSA), ir yra susijęs su kilusiu susirūpinimu, kad trumpų vaizdo įrašų platforma nesugebėjo „įvertinti ir sumažinti sisteminės rizikos“, susijusios su rinkimų sąžiningumu.

„Turime apsaugoti savo demokratijas nuo bet kokio užsienio kišimosi. Kai tik įtariame tokį kišimąsi, ypač per rinkimus, turime veikti greitai ir ryžtingai“, – pažymėjo EK pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„Pastebėję rimtų požymių, kad užsienio veikėjai, naudodamiesi „TikTok“, kišosi į Rumunijos prezidento rinkimus, dabar nuodugniai tiriame, ar „TikTok“ nepažeidė Skaitmeninių paslaugų akto, kai nesugebėjo susidoroti su tokia rizika“, – sakoma U. von der Leyen pareiškime.

Pagal DSA didžiausios pasaulio technologijų įmonės verčiamos labiau kontroliuoti turinį internete ir reikalaujama, kad jos imtųsi aktyvesnių veiksmų, siekdamos apsaugoti Europos interneto naudotojus. 

Kraštutinių dešiniųjų kandidatas Calinas Georgescu (Kelinas Džordžesku) netikėtai užėmė pirmąją vietą lapkričio 24 dieną įvykusiame Rumunijos prezidento rinkimų pirmajame ture.

Vėliau Rumunijos Konstitucinis Teismas panaikino pirmojo turo rezultatus, priėjęs prie išvados, kad šiuo rinkimų etapu būta daug pažeidimų.

Toks žingsnis žengtas po to, kai Rumunijos pareigūnai, išslaptindami dokumentus, kuriuose išsamiai išdėstyti kaltinimai C. Georgescu ir Rusijai, nurodė, kad socialiniuose tinkluose buvo vykdoma didžiulė propagavimo kampanija, manipuliuojama nuomonės formuotojais ir rengiamos kibernetinės atakos.

ES teigė, kad sprendimas pradėti tyrimą iš dalies pagrįstas išslaptintomis Rumunijos pareigūnų žvalgybos ataskaitomis.

Komisija teigė, kad tyrimo metu daugiausia dėmesio bus skiriama „TikTok“ rekomendavimo sistemoms, naudojančioms duomenis, kad pasiūlytų naudotojams turinį, kuris galėtų jiems patikti, ir platformos politinės reklamos bei mokamo politinio turinio strategijai.

Europos vykdomoji institucija, kuri pagal DSA atlieka ES skaitmeninės priežiūros institucijos funkcijas, pabrėžė, kad oficialios procedūros pradėjimas iš anksto nelemia jos rezultatų, be to, nėra nustatytas konkretus terminas, per kurį tyrimas turi būti užbaigtas.

Tai jau trečiasis tyrimas, kurį EK pradėjo prieš „TikTok“. Platformai gresia baudos, siekiančios 6 proc. jos pasaulinės apyvartos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis