ES ragina nares intensyvinti pasirengimą galimam Britanijos išstojimui be sutarties

Europos Sąjunga ketvirtadienį paragino 27 Bendrijoje pasiliekančias valstybės ir jų verslo įmones „suintensyvinti pasirengimą“ tam atvejui, jeigu nebus pasiektas „Brexit“ susitarimas.
Londone pritarta svarbiam „Brexit“ teisės aktui
ES ragina nares intensyvinti pasirengimą galimam Britanijos išstojimui be sutarties / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Šis raginimas buvo paskelbtas prieš naujojo Didžiosios Britanijos „Brexit“ derybininko Dominico Raabo atvykimą į Briuselį. Šis pareigūnas buvo paskirtas jo pirmtakui atsistatydinus per maištą britų premjerės Theresos May kabinete dėl pasitraukimo iš ES strategijos.

Europos Komisija, aukščiausioji Bendrijos vykdomosios valdžios institucija, paragino „valstybes nares ir privačias šalis suintensyvinti pasirengimą“ visiems galimiems Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos 2019 metų kovo 30 dieną padariniams.

„Scanpix“/AP nuotr./Dominicas Raabas
„Scanpix“/AP nuotr./Dominicas Raabas

„Dar nėra aišku, ar tą dieną susitarimas dėl išstojimo jau bus ratifikuotas“, – sakoma EK komunikate.

Didžiosios Britanijos rinkėjai nubalsavo už pasitraukimą iš ES 2016 metų birželį, bet derybos dėl JK išstojimo iš Bendrijos prasidėjo metais vėliau ir nuo to laiko dažnai strigdavo.

Daugiausia nesutarimų Londone kelia sienos tarp ES priklausančios Airijos ir Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos provincijos klausimas.

Vėliau ketvirtadienį D.Raabas turėtų susitikti su ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier. Tai bus pirmas jų susitikimas iš pareigų pasitraukus D. Raabo pirmtakui Davidui Davisui ir britų užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Davidas Davisas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Davidas Davisas

Abu pasitraukę kabineto nariai nepritarė Th.May pasiūlytam projektui išlaikyti glaudžius ekonominius ryšius su bloku po „Brexit“.

Th.May deda daug pastangų, kad dėl išstojimo strategijos nesutarianti jos Konservatorių partija vieningai pritartų praėjusią savaitę po ilgų kovų ministrų kabinete pristatytam projektui.

Jame numatyta siekti „Jungtinės Karalystės ir ES laisvosios prekybos zonos“,„naujo verslui palankaus muitų modelio“ ir „bendro taisyklių rinkinio pramonės prekėms ir žemės ūkio produktams“.

„Brexit“ šalininkai mano, kad pagal šį planą Britanija liktų pernelyg artima Europos Sąjungai, o proeuropietiškų pažiūrų politikai tvirtina, kad jis neapsaugo šalyje vyraujančio paslaugų sektoriaus, ir reiškia kitokių priekaištų.

Th.May padėtį dar apsunkina netylantys gandai, kad konservatorių parlamentarai planuoja ją nuversti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

M.Barnier jau perspėjo, jog sunku bus užbaigti derybas iki numatyto laiko spalį, kad Bendrijos narių parlamentai spėtų ratifikuoti pasiektą susitarimą iki numatomo JK pasitraukimo.

ES planuoja po „Brexit“ suteikti Jungtinei Karalystei pereinamąjį laikotarpį iki 2020 metų pabaigos. Tai leistų verslui ir kitiems subjektams prisitaikyti prie pasikeitusios padėties.

Tačiau 16 puslapių Komisijos dokumente perspėjama, kad, jeigu susitarimas dėl išstojimo nebus ratifikuotas prieš 2019 m. kovo 30 d., pereinamojo laikotarpio nebus.

Šis scenarijus vadinamas „baigties be sutarties“ arba „skardžio“ scenarijumi.

EK taip pat perspėjo dėl galimų transportavimo ir prekių srautų problemų įvedus patikrinimus muitinėse.

Europos reikalų ministrai turėtų aptarti „Brexit“ derybas penktadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai