ES ragins žiemą prisukti šildymą, jeigu nutrūktų dujų tiekimas iš Rusijos

Europos Komisija trečiadienį prašys Europos Sąjungos šalių sumažinti šildymą, kad Bendrija atlaikytų ateinančią žiemą be energijos išteklių importo iš Rusijos.
Dujotiekis
Dujotiekis / „Scanpix“/AP nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pastarosiomis dienomis siuntė prieštaringus signalus ir grasino nutraukti dujų tiekimą 27 šalių blokui, todėl Briuselis prašo ES narių pasiruošti blogiausiam scenarijui.

„Ruošiamės bet kokiam galimam atvejui, ar tai būtų smarkus Rusijos dujų tiekimo sutrikdymas, ar visiškas nutraukimas... Jeigu nutiks blogiausia, turėsime būti pasiruošę“, – liepos pradžioje kalbėdama Strasbūre sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

V.Putinui vasario 24 dieną pasiuntus pajėgas į kaimyninę Ukrainą ir Vakarams atsakius sankcijomis Maskvai, Rusija pradėjo mažinti dujų tiekimą, akivaizdžiai stengdamasi neleisti ES šalims užpildyti savo saugyklų.

ES stengėsi kompensuoti šiuos trikdžius, ieškodama toliau esančių tiekimo šaltinių, pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose, Norvegijoje, Azerbaidžane ir Alžyre.

Tačiau Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) pirmadienį perspėjo, kad šaltinių ne Rusijoje „paprasčiausiai nepakaks“.

Remiantis dokumento juodraščiu, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, Briuselis prašys ES narių priimti privalomų priemonių, kad šildymas viešuose ir komerciniuose pastatuose būtų sumažintas iki 19 Celsijaus laipsnių, o oro kondicionavimas – iki 25 laipsnių, „kur tai techniškai įmanoma“.

Šis planas rodo, kad Komisija visų pirma siekia sumažinti energijos išteklių vartojimą elektros gamybai ir pramonės įmonėse, nes namų ūkiams tenka tik 37 proc. viso suvartojamo dujų kiekio.

Briuselis taip pat prašo ES šalis „pereiti prie branduolinės energijos, kur tai įmanoma“, ir pataria Bendrijos narėms, norinčioms atsisakyti branduolinės energetikos, pavėlinti atominių jėgainių uždarymą.

Be to, siekiant sumažinti galimų tiekimo trikdžių poveikį dujomis kūrenamų elektrinių darbui, turi būti sukurti dyzelinių generatorių pajėgimai, kurių pakaktų „mažiausiai penkioms dienoms“.

ES planai artėjančiai žiemai rengiami vis labiau nerimaujant, kaip rusiškų dujų stygius ateinančiais mėnesiais paveiks Europos ekonomiką.

Minėtas planas neapima JAV remiamų siūlymų nustatyti iš Rusijos perkamų energijos išteklių kainų viršutinę ribą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų