„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

ES sako besitikinti, kad TTT sprendimas dėl Gazos Ruožo bus vykdomas iškart

Europos Sąjunga penktadienį pareiškė norinti, kad būtų iškart įgyvendintas Jungtinių Tautų teismo sprendimas, pagal kurį Izraelis privalo užkirsti kelią genocido veiksmams Gazos Ruože.
MIGUEL MEDINA / AFP
MIGUEL MEDINA / AFP

„Tarptautinio Teisingumo Teismo nutartys šalims yra privalomos ir jos privalo jų laikytis. Europos Sąjunga tikisi, kad jie bus visiškai, nedelsiant ir veiksmingai įgyvendinti“, – sakoma Briuselio pareiškime.

Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) anksčiau penktadienį nurodė Izraeliui sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą, priėmęs svarbų sprendimą byloje, kuri sulaukė viso pasaulio dėmesio.

Visgi jis nenurodė Izraeliui sustabdyti karinį puolimą Gazos Ruože, kaip to prašė bylą inicijavusi Pietų Afrika.

Izraelis privalo imtis „neatidėliotinų ir veiksmingų priemonių, kad būtų sudarytos sąlygos teikti skubiai reikalingas pagrindines paslaugas ir humanitarinę pagalbą palestiniečių gyvenimo sąlygoms gerinti“, pareiškė Teismas sprendime

Jis taip pat pareiškė, kad Izraelis turi imtis „visų jam priklausančių priemonių, kad užkirstų kelią tiesioginiam ir viešam kurstymui vykdyti genocidą ir už tai nubaustų“, pareiškė TTT.

Teismas taip pat nusprendė, kad Izraelis turi stengtis apriboti žūtis ir žalą.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) genocido bylą pavadino piktinančia ir sakė, kad jo šalis ir toliau darys „viską, kas būtina“, kad apsigintų.

Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ penktadienį pasveikino TTT sprendimą, pavadino jį svarbiu ir teigė, kad jis „prisideda prie Izraelio izoliacijos“.

Pietų Afrika irgi pasveikino JT teismo sprendimą ir sakė, kad „šiandiena žymi lemiamą tarptautinės teisinės valstybės pergalę ir svarbų etapą siekiant teisingumo palestiniečių žmonėms“.

Sprendimas dėl esminio klausimo, ar gali būti, kad Izraelis vykdo genocidą, veikiausiai užtruks ne vienerius metus.

Pietų Afrika inicijavo bylą, tvirtindama, kad Izraelis pažeidžia 1948-aisiais po Holokausto pasirašytą Jungtinių Tautų genocido konvenciją.

TTT sprendžia valstybių ginčus, bet, nors jo sprendimai yra teisiškai privalomi ir negali būti skundžiami, jis neturi įgaliojimų juos vykdyti. Pavyzdžiui, praėjus mėnesiui nuo invazijos į Ukrainą pradžios jis nurodė Rusijai sustabdyti invaziją į Ukrainą, tačiau nesėkmingai.

Karas Gazos Ruože prasidėjo precedento neturinčiais „Hamas“ išpuoliais spalio 7 dieną, per kuriuos Izraelyje žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP skaičiai, paremti oficialiais Izraelio duomenimis.

Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 25, kaip manoma, žuvo.

Atsakydamas į tai, Izraelis vykdė nesiliaujantį karinį puolimą, kurio metu, „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos ketvirtadienio duomenimis, Gazos Ruože žuvo per 26 tūkst. žmonių, iš jų apie 70 proc. moterų ir vaikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs