Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
01 31 /16:10

ES siūlo apsaugos priemones, siekiant apriboti be muitų importuojamą Ukrainos produkciją

Europos Sąjunga trečiadienį pasiūlė nuo birželio vieneriems metams pratęsti Ukrainos žemės ūkio produktų įvežimą be muitų, tačiau tai daryti pasitelkiant apsaugos priemones, kad pigesnis importas nepridarytų nuostolių bloko valstybių narių ūkininkams.
Žemės ūkis
Žemės ūkis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Grūdų importas iš karo draskomos Ukrainos jau sukėlė priešpriešą su Lenkija ir tapo dideliu europiečių ūkininkų pykčio šaltiniu.

Europos Komisija imasi veiksmų kelių ES šalių ūkininkams reikalaujant didesnių pajamų bei geresnių sąlygų ir surengus kelių blokadas.

Pasiūlyme numatyta galimybė imtis greitų taisomųjų veiksmų esant dideliems ES rinkos sutrikimams, o jautriausiems produktams – paukštienai, kiaušiniams ir cukrui – būtų taikomas „avarinio stabdžio“ mechanizmas, kad importas būtų stabilizuotas remiantis vidutiniais 2022 ir 2023 metų kiekiais, sakoma EK pareiškime.

Briuselis taip pat pasiūlė dar kartą vieneriems metams taikyti išimtį, nors ir dalinę, taisyklėms, pagal kurias ūkininkai įpareigojami dalį savo žemių palikti pūdymui ir kurios nustatytos įgyvendinant bendrąją žemės ūkio politiką bei siekiant skatinti biologinę įvairovę.

Taisyklės, kuriomis nustatoma, kad keturi procentai žemės turi likti nepanaudoti, ir dėl kurių Europos ūkininkai taip pat nuolat skundžiasi, buvo sustabdytos 2023 metais – po Rusijos invazijos į Ukrainą, – kad būtų kompensuotas grūdų tiekimo sumažėjimas.

Ūkininkų grupės ir ES valstybės, įskaitant Prancūziją, siekė, kad praėjusių metų pabaigoje nustojus galioti išimtims, jos būtų pratęstos.

„Tai dalinė išimtis, taikoma tik šiais metais“, – skelbdamas naująjį pasiūlymą teigė EK pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius.

„Su orais susijusios nelaimės, geopolitinė įtampa, žemės ūkio ekonomika, didelės energijos kainos – visa tai sukūrė situaciją, dėl kurios jaučiame, kad privalome imtis veiksmų“, – sakė jis.

Vietoj to, kad dalis ariamosios žemės liktų nedirbama, ūkininkai galėtų auginti vadinamuosius azotą fiksuojančius augalus, tokius kaip lęšiai, žirniai ar pupos, arba tarpinius augalus, auginamus tarp reguliaraus derliaus nuėmimo, ir būtų laikoma, kad jie atitinka pūdymo reikalavimą, aiškinama EK pareiškime.

Tokiu atveju ūkininkai ir toliau galėtų gauti išmokas pagal bloko žemės ūkio politiką.

Dabar EK pasiūlymą turi apsvarstyti Europos Parlamentas ir valstybės narės, kad jis būtų priimtas iki birželio, kai baigsis dabartinės tarifų išimties galiojimas.

Artimiausiomis dienomis valstybės narės balsuos dėl pūdymo reikalavimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pastatus įdomiais daro ne tik fasadai: kodėl svarbu, kad jie galėtų pasakoti istorijas?
Reklama
Gal pats metas dalyvauti „Saulėlydžio“ sagos maratone? Visos dalys jau „Telia Play“ platformoje
Reklama
Parama gamtai gali būti ir tvaresnė, ir stilinga: „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejus pristato unikalią suvenyrų kolekciją
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Užsisakykite
15min naujienlaiškius