Toks pranešimas pasirodė Vakarų šalims ėmus aktyviau veikti, kai sukilėliai Sirijoje per žaibišką puolimą nuvertė prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą).
Jungtinės Valstijos ir Britanija paskelbė, kad susisiekė su naująja, sukilėlių grupuotės „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS) dominuojama valdžia Damaske.
Regiono ir tarptautinės galios po B. al Assado nuvertimo pasibaigus penkis dešimtmečius trukusiam jo šeimos valdymui varžosi dėl įtakos Sirijoje.
„Mūsų vyriausiasis diplomatas Sirijoje šiandien vyks į Damaską. Ten turėsime kontaktų“, – prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą žurnalistams sakė K. Kallas.
ES šalys, kaip ir kitos Vakarų valstybės, atsargiai žiūri į naująją vadovybę Damaske, prisimindamos, kad HTS kilo iš „al Qaeda“ ir kad nemažai vyriausybių ją laiko teroristine organizacija.
ES per Sirijos pilietinį karą nutraukė ryšius su B. al Assado režimu, bet toliau teikė daug humanitarinės pagalbos gyventojams.
K. Kallas sakė, kad ES užsienio reikalų ministrai Briuselyje aptars, kaip ir kokiu lygiu blokui bendrauti su naująja Sirijos vadovybe.
„Negalime palikti vakuumo“, – sakė K. Kallas, ES diplomatijos vadovo postą perėmusi šį mėnesį.
Tarptautiniai žaidėjai reiškia atsargų optimizmą naujajai valdžiai Damaske žadant apsaugoti mažumas ir suformuoti įtraukią vyriausybę.
Diplomatai sako, kad kai kurios ES šalys narės spaudžia stiprinti ryšius su Sirija po B. al Assado nuvertimo, o kitos nori elgtis atsargiau.
„Mums tai ne tik žodžiai; norime matyti veiksmus teisinga kryptimi. Taigi, (svarbu) ne tik tai, ką jie kalba, bet ir tai, ką jie daro“, – sakė K. Kallas.
„Manau, kad artimiausios savaitės ir mėnesiai parodys, ar einama teisinga kryptimi. Taip pat galvoju, kad tuomet galėsime aptarinėti kitus žingsnius“, – pridūrė ji.