„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

ES siunčia savo pasieniečius saugoti Graikijos ir Turkijos sieną

Europos Sąjunga (ES) pirmą kartą siunčia pasieniečius saugoti Graikijos sieną su užduotimi užkirsti kelią nelegalių migrantų srautui iš gretimos Turkijos, antradienį praneša britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.
Nelegalūs migrantai miega ant žemės perėję Turkijos ir Graikijos sieną.
Nelegalūs migrantai miega ant žemės perėję Turkijos ir Graikijos sieną. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dauguma šių nelegalių migrantų, kaip manoma, yra afganai.

ES vykdomosios institucijos – Europos Komisijos pareiškime pažymima, kad nelegalių migrantų, kurie skverbiasi į Graikijos teritoriją, srautas „pasiekė nerimą keliančias proporcijas“.

Atėnai patys paprašė Bendrijos pagalbos – ir, kaip sakoma ES pareiškime, priimtas sprendimas pirmą kartą panaudoti ES pasieniečių greitojo reagavimo pajėgas, įsteigtas 2007 metais.

Apskritai, ES pasienio tarnybos „Frontex“ duomenimis, pastaruoju laiku pastebimai mažėja nelegalių migrantų, mėginančių įvažiuoti į ES teritoriją, srautas.

Dabar, Europos Sąjungos sprendimu, prie šios sienos siunčiami specialistai, kurie turi laikinąjį mandatą ir veiks, derindami veiksmus su „Frontex“, bet bus pavaldūs Atėnams.Tačiau nuo Graikijos ir Turkijos sausumos sienos ateina nerimą keliančių pranešimų: vien šių metų antrajame ketvirtyje afganų, kertančių šią sieną ir siekiančių patekti į Graikiją – atitinkamai ir į ES – skaičius padidėjo šešis kartus.

Taigi, pažymi „Frontex“, per šį laikotarpį 90 proc. visų neteisėtų mėginimų prasiskverbti į ES užfiksuota būtent prie šios sienos.

50 proc. atvejų tai padaryti siekia albanai, vykstantys į Graikiją uždarbiauti: Albanija ribojasi su Graikija šiaurės rytuose. Tačiau kita pusė, o tai 9,5 tūkst. žmonių – tai tie, kuriems Graikija nėra galinis taškas: šie žmonės nori vykti toliau ir apsistoti kitose ES šalyse.

Šių metų pirmojoje pusėje, Graikijos pareigūnų duomenimis, šalies sieną nelegaliai kirto 45 tūkst. žmonių. Ir, kaip pažymi ES vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmstroem, liūdniausia situacija šia prasme susidarė Graikijos ir Turkijos sienos 12 km ruože netoli Orestiados. Čia, kaip teigia Atėnai, kasdien fiksuojami maždaug 350 mėginimų neteisėtai pereiti sieną.

„Frontex“ taip pat pažymi, kad pastaruoju laiku problema opiausia jau ne prie Graikijos jūros sienos, o prie Graikijos sausumos sienos su Turkija.

Dabar, Europos Sąjungos sprendimu, prie šios sienos siunčiami specialistai, kurie turi laikinąjį mandatą ir veiks, derindami veiksmus su „Frontex“, bet bus pavaldūs Atėnams.

Spalio 1 dieną Europos pasienio tarnyba, kurios būstinė yra Varšuvoje, atidarė Graikijos Pirėjo mieste savo pirmąjį regioninį centrą. ES pasieniečiai veiks, turėdami tokias pat teises, kaip ir jų kolegos graikai, tai yra, kaip sakoma ES taisyklėse, jie „turės teisę nešiotis tarnybinį ginklą ir dėvėti savo uniformą“.

Be to, jie taip pat turės būti užsirišę skiriamuosius žydros spalvos raiščius su ES ir „Frontex“ emblema. Jie galės naudotis priimančios valstybės duomenų baze ir, esant būtinybei, panaudoti ginklą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs