ES: susitarimas su Jungtine Karalyste dėl santykių po „Brexit“ labai vėluoja

Europos Sąjungos aukšto rango diplomatas pirmadienį, prasidėjus lemiamai derybų su Jungtine Karalyste savaitei, perspėjo, kad susitarimas pavojingai vėluoja.
Michelis Barnier
Michelis Barnier / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Iki gruodžio 31-osios, kai baigsis Britanijai po „Brexit“ skirtas pereinamasis laikotarpis, ES bei JK reikia pasiekti naują susitarimą jų santykiams reguliuoti arba susitaikyti su laukiančia ekonomine suirute.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ir jo britų kolega Davidas Frostas veda derybas Briuselyje, tikėdamiesi pasiekti susitarimą po aštuonių mėnesių iš esmės bevaisių susitikimų.

„Pažiūrėkime, ar jie susitars. Šiame etape dar negalime pasakyti, ar tai įvyks iki savaitės pabaigos, ar kada nors, net ar apskritai įvyks“, – sakė aukšto rango diplomatas.

„Jis (susitarimas) jau labai vėluoja“, – sakė jis žurnalistams, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.

Iš pradžių susitarimo dėl būsimų prekybos santykių projektą buvo planuota paruošti iki spalio vidurio, kad užtektų laiko ES ir JK parlamentams jį ratifikuoti iki metų pabaigos. Paskutinis šių metų Europos Parlamento posėdis numatytas gruodžio 16 dieną.

Diplomatas perspėjo, kad teks imtis „kūrybiškų sprendimų“, jeigu susitarimas bus pasiektas per vėlai. Bet kokio susitarimo teisiniams dokumentams paruošti reikia dviejų–trijų savaičių, kad jį galėtų tvirtinti Europos Parlamentas.

„Mes labai sunkiai dirbame siekdami susitarimo, bet darbo dar lieka gana daug“, – sakė D.Frostas, atvykęs į derybas su M.Barnier.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Frostas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Davidas Frostas

„Griežtai laikomės sąlygų“

Abiejų derybose dalyvaujančių šalių pareigūnai sako, kad derybininkai laukia, kol kita šalis žengs svarbų žingsnį sprendžiant sudėtingiausius likusius klausimus.

JK tikisi, kad ES turėtų sumažinti savo ambicijas išsaugoti nuolatinę prieigą Europos žvejams prie britų vandenų.

Tuo metu ES laukia, kol Londonas pateiks sąžiningos konkurencijos garantijų aplinkosaugos, sveikatos ir valstybės pagalbos srityse.

„Mes labai griežtai laikomės savo sąlygų (ir) jos yra priimtinos“, – pareiškė Prancūzijos atstovas Europos Komisijoje Thierry Bretonas .

Jeigu britų premjeras Borisas Johnsonas „jas gerbs – susitarimas bus, jeigu jis jų nepaisys – susitarimo nebus“, sakė Th.Bretonas prancūzų transliuotojui LCI.

Deryboms pasiekus lemiamą etapą, B.Johnsono vyriausybę, taip pat kovojančią su antrąja koronaviruso pandemijos banga, ištiko krizė.

B.Johnsono atstovas nesureikšmino kilusio sąmyšio ir paragino pernelyg į jį nesigilinti.

„Davido Frosto savaitgalį išsakytas mūsų požiūris nepasikeis“, – sakė jis pabrėždamas, kad galutinis susitarimas turi gerbti „mūsų įstatymus ir mūsų vandenis“.

Būta vilčių, kad prasilaužimas derybose gali įvykti ketvirtadienį per ES lyderių vaizdo konferenciją koronaviruso pandemijai aptarti, tačiau jos jau gęsta.

„Nors dauguma pareigūnų mano, kad ši savaitė yra lemiama, proveržio mes nesitikime“, – sakė rizikos analizės grupės „Eurasia Group“ Europos biuro vadovas Mujtaba Rahmanas.

„Labiau panašu, kad jos (derybos) tęsis iki mėnesio pabaigos“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis