ES Tarybos vairą sausį perimanti Graikija žada 12 mln. eurų pigesnį pirmininkavimą už Lietuvos

Sausį iš Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai perima Graikija. Šalis, kurios vardas pastaraisiais metais tapo bendriniu žodžiu, reiškiančiu nevaldomas skolas ir euro krizę, paskelbė, kad planuoja kuklų pirmininkavimą – be ekskursijų delegacijų nariams ir netgi tradicija tapusių pirmininkavimo kaklaraiščių.
Graikija
Graikija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pirmadienį Graikijos finansų ministerija paskelbė, kad šalies pirmininkavimas ES Tarybai turės išsitekti 50 mln. eurų biudžete (apie 170 mln. litų).

Tai gerokai mažiau, negu pirmininkavimo išlaidoms – ne tik oficialių renginių ir susitikimų organizavimui, bet ir pirmininkaujančios šalies reprezentavimui – numatydavo kitos ES narės.

Lietuva, kuri taip pat stengėsi išsiversti taupiai, iš valstybės biudžeto pirmininkavimui numatė 214 mln. litų (62 mln. eurų). Austrija, Suomija, Portugalija ir Slovėnija šiai garbei nepagailėjo nuo 70 iki 80 mln. eurų (240-280 mln. litų). Vis dėlto net ir joms sunku rungtyniauti su buvusiu Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy, kuris savo šalies pirmininkavimui nepagailėjo 175 mln. eurų (600 mln. litų), kurių didelė dalis buvo skirta parodyti Paryžiaus vaišingumui.

Graikijos vyriausybė, kuri pirmadienį pristatė ir oficialų pirmininkavimo ES Tarybai logotipą, atskleidė ir kitas priemones, turinčias parodyti, kad Atėnai išmoko taupyti.

"Beetroot"/Graikijos Finansų ministerijos pav./Graikijos pirmininkavimo ES Tarybai logotipas

Šaliai pasirengti pirmininkavimui turės padėti palyginti maža komanda.

Pasak užsienio reikalų viceministro Dimitrio Kourkalaso, ministerija pasamdys tik devynis naujus žmones, o likę 19 pirmininkavimo komandos narių bus jau esami darbuotojai iš kitų skyrių.

Graikijos žiniasklaidos apskaičiavimais, iš viso pirmininkavimu rūpinsis tik 150 darbuotojų, kai tuo tarpu Kipre pernai darbavosi 240.

Graikai taip pat atsisako įprastų kelionių. Visi 140 Europos Sąjungos Tarybos renginių ir susitikimų vyks sostinėje Atėnuose. Kitos šalys dažnai kviesdavo svečius ir į kitus savo miestus.

Be to, kelionių išlaidas graikai kompensuos tik ES narių užsienio reikalų ministrams ir vienam juos lydinčiam asmeniui.

Iš viso Graikija planuoja priimti 14 tūkst. svečių, kuriems šalyje prireiks 18 tūkst. viešnagių viešbučiuose. Oficialūs svečiai į renginių vietas bus vežami rėmėjų parūpintais automobiliais.

Netgi pirmininkavimo vizualinės komunikacijos strategija šįkart bus ypač pigi, vos 12 tūkst. eurų (41 tūkst. litų). Graikijos pirmininkavimo logotipą sukūrė dizaino agentūra „Beetroot“. Tai stilizuotas laivelis, sudarytas iš raidžių E ir U tamsiai mėlyname fone. „Dėl krizės ir išlaidų mažinimo Graikijoje pasirinkome dizainą, kuris yra optimistiškas, tačiau kartu paprastas bei kuklus“, – žurnalui „Der Spiegel“ sakė agentūros dizaineris Alexis Nikou.

Užsienio reikalų viceministras D.Kourkoulasas patvirtino, kad dėl sunkios finansinės padėties ir neigiamos žiniasklaidos reakcijos Graikija sulaužys tradiciją svečiams padovanoti pirmininkavimo kaklaraiščius.

Logotipas atitinka žinią, kurią Graikijos ministras pirmininkas Antonis Samaras bandė perteikti Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, praėjusią savaitę lankydamasis Belryne.

Jis pabrėžė, kad jo šalis pasiryžusi įgyvendinti taupymo tikslus, kuriuos iškėlė vadinamoji trijulė – Europos Komisija, Europos Centrinis Bankas ir Tarptautinis Valiutos Fondas – mainais į finansinę pagalbą.

„Manau, kad greitai matysime ekonomikos atsigavimą, kuris leis visiškai panaikinti biudžeto deficitą ir sumokėti palūkanas (už tarptautines paskolas), – žurnalistams sakė A.Samaras. – Naujo memorandumo ar naujų pinigų nereikės.“

Pirmadienio spaudos konferencijoje Graikijos užsienio reikalų ministras Evangelosas Venizelosas pabrėžė norintis, kad pirmininkavimas ES Tarybai taptų jo šalies atsigavimo simboliu: „Tą pasiekti nelengva, bet Graikijai svarbu Europos šeimos akyse pasirodyti ne krizės ištikta šalimi, o lygia partnere, ES ir euro zonos nare; suverenia, nepriklausoma ir išdidžia valstybe, kuri kenčia dėl krizės padarinių, tačiau turi teisę viltis atsistoti ant kojų.“

Vis dėlto bent vienoje srityje taupyti Graikija susisgribo pavėluotai. Kiekviena pirmininkaujanti šalis tradiciškai svečiams dovanoja kaklaraiščius (vyrams) arba kaklaskares (moterims). Vyriausybė šiam tikslui jau buvo patvirtinusi 150 tūkst. eurų (518 tūkst. litų) biudžetą, bet užsakymą staigiai atšaukė.

Užsienio reikalų viceministras D.Kourkoulasas patvirtino, kad dėl sunkios finansinės padėties ir neigiamos žiniasklaidos reakcijos Graikija sulaužys tradiciją: „Dėl simbolinių priežasčių ir sutarus su Italijos pirmininkavimu bei Europos institucijomis, man labai gaila, brangieji ambasadoriai, tačiau jūs negausite naujų kaklaraiščių savo kolekcijoms, bet mes visi, manau, suprantame stiprų šio sprendimo simboliškumą.“

„Der Spiegel“ pažymi, kad Vokietijos vyriausybė po pirmininkavimo ES Tarybai 2007 metais sulaukė Mokesčių mokėtojų asociacijos kritikos. 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) kainavo vien sukurti oficialų pirmininkavimo logotipą, kuriuo buvo papuošti kaklaraiščiai, šalikai, meškiukai ir kamuoliukai, atsiėję dar 2,6 mln. eurų (9 mln. litų).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų