ES už bandymus destabilizuoti Moldovą skyrė sankcijas septyniems asmenims

Europos Sąjunga antradienį įvedė sankcijas septyniems asmenims, kaltinamiems mėginimu destabilizuoti Moldovą – vieną skurdžiausių Europos šalių, kuri ribojasi su Ukraina.
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis / „AFP“/„Scanpix“

Sprendimas priimtas likus dviem dienoms iki ketvirtadienį Moldovoje įvyksiančio antrojo Europos politinės bendrijos (EPB) aukščiausiojo lygio susitikimo, kuriame dalyvaus 47 valstybių ir vyriausybių vadovai.

Nedidelė, maždaug tris milijonus gyventojų turinti valstybė, Europos bloko atstovų teigimu, yra viena iš labiausiai nukentėjusių šalių nuo 2022-ųjų vasarį Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą padarinių.

„Vis dažniau ir toliau rimtai bandoma destabilizuoti šalį“, – pareiškime sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Sankcijos septyniems asmenims, kuriems bus uždrausta atvykti į Europos Sąjungą ir kurių turtas bloke bus įšaldytas, yra „svarbus politinis ženklas, kad ES remia Moldovą dabartinėmis sudėtingomis aplinkybėmis“, pridūrė J.Borrellis.

Tai Moldovos arba Rusijos pilietybę turintys politikai ir verslininkai, dalyvavę destabilizuojančioje veikloje, pareiškė 27 valstybėms narėms atstovaujanti Europos Vadovų Taryba.

Kai kurie iš jų yra susiję su bankinio sukčiavimo byla, dėl kurios Moldovos biudžetas patyrė didžiulių nuostolių.

Kiti, kaip teigiama, buvo susiję su Kremliaus organizuotomis pastangomis destabilizuoti Moldovą.

Ši veikla apima smurtinių demonstracijų planavimą, finansinius nusižengimus, neleistiną kapitalo eksportą ir paramą Rusijos žvalgybos agentūros (FSB) projektams, nurodė Briuselis.

„Pastangos destabilizuoti Moldovos Respubliką pastebimai suintensyvėjo nuo Rusijos agresyvaus karo prieš Ukrainą pradžios ir kelia tiesioginę grėsmę ES išorės sienų stabilumui ir saugumui“, – sakoma ES pareiškime.

Moldova taip pat turi bendrą sieną su ES nare Rumunija.

2022 metų birželį ES suteikė Ukrainai ir Moldovai oficialų kandidačių statusą, o dabar abi šalys ragina paspartinti procedūras, kad priartėtų prie narystės bloke.

EPB yra forumas, kuriame Europos lyderiai iš ES narių ir blokui nepriklausančių šalių aptaria bendras strategines grėsmes. Tokios kandidatės į ES nares kaip Moldova – ekonomiškai silpna buvusi sovietinė respublika – narystę šiame forume vertina kaip tarpinę stotelę kelyje į Briuselį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai