2013 09 06 /13:51

ES užsienio politikos vadovė Cathy Ashton: konfliktą Sirijoje būtina spręsti ne ateityje, o dabar

Konfliktą Sirijoje įmanoma išspręsti tik politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis, o tai būtina daryti ne ateityje, bet dabar, tvirtina Europos Sąjungos (ES) vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai Cathy Ashton. Privalome padaryti viską, kad cheminės atakos nepasikartotų, jai pritaria Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, o krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigia: daugėja požymių, kad šį ginklą panaudojo režimas. Nepaisant to, praėjus daugiau nei dviem savaitėms po atakos ES dar nesugebėjo suformuluoti bendros pozicijos dėl karinio atsako.
Juozas Olekas ir Cathy Ashton
Juozas Olekas ir Cathy Ashton / eu2013.lt

Sirija dominuoja šiomis dienomis Vilniuje vykstančiuose neformaliuose ES gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikimuose. Šeštadienį pastarajame laukiama JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry, kuris turėtų pateikti naujausios informacijos apie situaciją Artimuosiuose Rytuose.

Daugelis požymių rodo, kad cheminio ginklo ataką Sirijoje surengė prezidento Basharo al Assado režimas, penktadienį pareiškė J.Olekas po susitikimo su kolegomis iš kitų ES šalių. Tiesa, bendros pozicijos ministrai kol kas nesugebėjo suformuluoti – laukiama užsienio reikalų ministrų diskusijos. 

Tačiau jis pažymėjo, kad „visos šalys smerkia cheminio ginklo panaudojimą ir mano, kad atsakingi už panaudojimą turėtų atsakyti“.

C.Ashton: „Svarbiausias dalykas – šis konfliktas bus išspręstas tik diplomatinėmis ir politinėmis priemonėmis.“

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas išvakarėse paragino tarptautinę bendruomenę laikytis vieningos pozicijos dėl Sirijos, įgyvendinant tarptautinį draudimą naudoti cheminį ginklą, ir reaguoti griežtai. Jei šalys nesiims jokių veiksmų, pasaulio diktatoriai esą supras galintys naudoti cheminius ar kitus masinio naikinimo ginklus be tarptautinės bendruomenės atsako.

C.Ashton savo ruožtu pareiškė, kad informacijos dėl atakos kaltininko pateiks J.Kerry. Daugelis įrodymų esą patvirtina, kad cheminė ataka buvo įvykdyta, tačiau ji pasiūlė palaukti Jungtinių Tautų (JT) inspektorių išvados.

Kaip penktadienį žurnalistams sakė C.Ashton, omenyje būtina turėti tris-keturis esminius dalykus: kad buvo panaudotas cheminis ginklas, o dabar svarbi ne vien JT Saugumo Tarybos pozicija, bet ir organizacijos generalinio sekretoriaus Ban Ki-Moono bei įgaliotinio Sirijos klausimu Lakhdaro Brahimi lyderystė.

Linas Linkevičius
Linas Linkevičius

„Svarbiausias dalykas – šis konfliktas bus išspręstas tik diplomatinėmis ir politinėmis priemonėmis“, – pažymėjo viešnia ir paragino sustabdyti siaubingą žudymą, ypač vaikų, kurie „žudomi, sužeisti, netekę namų ir siaubingai kenčia dabartinėje situacijoje“.

Pasak C.Ashton, būtina kalbėtis su Persų įlankos ir kitomis šalimis, kad pavyktų visas suinteresuotas puses susodinti prie derybų stalo. „Privalome panaudoti visą turimą politinį spaudimą, kad tai įvyktų kaip įmanoma anksčiau. Tai negali būti ilgalaikis tikslas, tai turi įvykti dabar“, – kalbėjo ji.

L.Linkevičius taip pat pareiškė, kad būtinas koordinuotas požiūris: „Esu tikras, kad po diskusijų galėsime suformuluoti vieningesnę poziciją, bendresnį požiūrį, nes pasaulis turi reaguoti į tai, kas nutiko.“ Cheminio ginklo naudojimas esąs nepriimtinas, todėl atakų vykdytojai esą negali išsisukti nuo atsakomybės.

„Turime padaryti viską, ką galime – visos institucijos ir mes, individualiai ir kolektyviai, – kad užkirstume kelią tam pasikartoti. Tai yra užduotis pasauliui ir mūsų organizacijai“, – aiškino ministras.

Jo komentarą galite pamatyti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai