Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2016 02 18 /07:17

ES vadovai pradeda derybas, kurios svarbios Didžiosios Britanijos lietuviams

Europos Sąjungos (ES) vadovai ketvirtadienį surengs svarbias derybas dėl britų planų riboti išmokas imigrantams iš kitų Europos šalių. Susitikimo baigtis gali paveikti ir Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių situaciją.
8. Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas
Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Susitikimo išvakarėse diplomatai derino nuostatas, kurios leistų britams iki ketverių metų riboti priemokas mažai uždirbantiems (angl. „in work benefits“) ES piliečiams.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžia, kad derantis su Didžiąja Britanija svarbu užtikrinti, kad būtų nediskriminuojami Europos Sąjungos piliečiai.

„Jeigu bus kažkoks kompromisas rastas, kaip pagelbėti Didžiajai Britanijai rasti sprendimus, kad jie galėtų įtikinti savo žmones likti Europos Sąjungoje, be abejo, tai yra svarbu, bet tai būtina padaryti tokiu atveju, kad ES piliečiai nebūtų diskriminuojami kitų, trečiųjų, šalių atžvilgiu“, – ketvirtadienį paviešintame interviu LRT radijui sakė D.Grybauskaitė.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė

Pasak jos, taip pat bus siekiama, kad apribojimai būtų taikomi tik konkrečiam baigtiniam laikotarpiui ir galiotų tik naujai atvykstantiems asmenims, o ne jau gyvenantiems Didžiojoje Britanijoje.

„Mes turime daug sąlygų ir mūsų pozicija yra taip pat sutampanti su Višegrado šalių pozicija. Manyčiau, kad kompromiso ieškosime, bet diskriminacijos tikrai neturi būti“, – sakė prezidentė.

Patvirtinus pirminį planą, Lietuvoje likusiems emigrantų vaikams būtų mokamos mažesnės vaikų išmokos nei britams ir turtingesnių kitų ES šalių piliečiams, nes būtų įvesta išmokų indeksacija pagal pragyvenimo lygį.

Rytų Europos šalys siekia, kad šie ribojimai būtų taikomi tik naujiems atvykėliams. Tai savo ruožtu gali paskatinti Didžiosios Britanijos lietuvius sparčiau registruotis šioje šalyje. 2011 metų surašymo duomenimis, Anglijoje gyveno daugiau nei 95 tūkst. lietuvių, Londone – beveik 40 tūkst.

Reformų britų premjeras Davidas Cameronas pareikalavo prieš planuoją referendumą dėl tolesnės narystės ES.

Be mažesnių išmokų imigrantams, britai taip pat siekia svaresnio balso klausimais, kuriais dažnai tariasi vien euro zonos šalys, ir patikinimo, kad jie nėra įpareigoti dalyvauti tolesnėje politinėje ES integracijoje. Jei susitarti pavyks, referendumas gali būti surengtas dar birželį.

Lietuvai Europos Vadovų Taryboje Briuselyje atstovausianti prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikimo išvakarėse teigė, kad Jungtinės Karalystės pateikti pasiūlymai dėl ES reformų yra svarstytini, o kompromisas – įmanomas.

„Tačiau net siekiant išsaugoti Jungtinės Karalystės narystę ES, negalima leisti, kad būtų varžomas laisvas žmonių judėjimas ar diskriminuojami ES piliečiai“, – pranešime spaudai teigė prezidentė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos