Britai apgailestauja dėl „Brexit“, ES yra „visiškai vieninga“ dėl derybų gairių

Naujausios apklausos duomenimis, 45 proc. britų apgailestauja dėl sprendimo išstoti iš Europos Sąjungos (ES). Tuo tarpu ES yra „visiškai vieninga“ dėl „Brexit“ prieš šio savaitgalio viršūnių susitikimą, kuriame Bendrijos lyderiai turės patvirtinti dvejų metų derybų su Londonu gaires, pavadintas raudonosiomis linijomis, ketvirtadienį pranešė ES pirmininkaujanti Malta.
Demonstracija už ES
ES yra „visiškai vieninga“ dėl „Brexit“ derybų gairių. / „Scanpix“/AP nuotr.

Pirmą kartą po referendumo, kai Didžioji Britanija nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos, daugiau britų mano, kad šis sprendimas buvo klaida, rodo ketvirtadienį paskelbti apklausos rezultatai.

Paprašyti dabar pareikšti nuomonę, „ar Britanija buvo teisi, ar klydo nubalsuodama už pasitraukimą iš ES“, laikraščiui „The Times“ atliktos „YouGov“ apklausos 45 proc. dalyvių atsakė „klydo“ (2 proc. daugiau), o 43 proc. atsakė „buvo teisi“ (3 proc. mažiau).

„Pirmą kartą daugiau žmonių pasakė, kad referendumas baigėsi ne tokiu rezultatu ... Šis klausimas vis dar skaldo šalį“, – rašė „The Times“.

Per 2016 metų birželio referendumą 52 proc. rinkėjų nubalsavo už Didžiosios Britanijos išstojimą iš ES.

„YouGov“ nustatė, kad maždaug 43 proc. pritaria „kietam „Brexit“, kad Britanija visiškai pasitrauktų iš ES, o 36 proc. remia „minkštą „Brexit“ – šalis liktų Europos bendrojoje rinkoje ir paliktų atviras sienas imigracijai iš ES.

Maždaug 39 proc. sakė manantys, kad po „Brexit“ ekonominė Britanijos padėtis bus blogesnė, 28 proc. nurodė manantys, kad Britanijai bus geriau, o 18 proc. sakė, kad jokio skirtumo nebus.

„YouGov“ antradienį ir trečiadienį internete apklausė 1 590 suaugusių britų.

Balandžio 16 dieną paskelbti ankstesnės apklausos rezultatai rodė, kad parama „Brexit“ tuo metu buvo didžiausia per penkis mėnesius – 55 procentai. Tos „Orb International“ apklausos rezultatai buvo paskelbti laikraštyje „The Sunday Telegraph“.

PA Wire/Theresa May
PA Wire/Theresa May

Konservatorių ministrė pirmininkė Theresa May sušaukė pirmalaikius rinkimus birželio 8 dieną, taip bandydama sustiprinti savo partijos daugumą parlamente prieš pradedant „Brexit“ derybas su Briuseliu.

„YouGov“ apklausa dėl to, kaip ketinama balsuoti pirmalaikiuose rinkimuose, parodė, kad konservatoriai dabar gautų 45 proc. balsų (3 proc. mažiau nei balandžio 20-21 dienomis), leiboristai – 29 proc. (4 proc. daugiau), liberalai demokratai – 10 proc. (2 proc. mažiau), o Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP) – 7 proc. (2 proc. daugiau).

Į klausimą, kas būtų geriausias ministras pirmininkas, 48 proc. respondentų atsakė, kad T.May (6 proc. mažiau), 18 proc. – kad opozicijoje esančių leiboristų lyderis Jeremy Corbynas (3 proc. daugiau), o 33 proc. šiuo klausimu neturėjo tvirtos nuomonės.

Klausimas, kokie yra svarbiausi rinkimų klausimai, atskleidė keturias pagrindines temas: „Brexit“ (64 proc.), sveikatos apsaugą (47 proc.), imigraciją (36 proc.) ir ekonomiką (35 procentai).

ES - vieninga

27 ES narių ministrai pirmą kartą oficialiai susitiko be Britanijos atstovo, kad paskutinį kartą peržiūrėtų derybų gaires prieš šeštadienio viršūnių susitikimą Briuselyje.

„Atrodo, kad šiuo metu esame visiškai vieningi dėl visko“, – Maltos vicepremjeras Louisas Grechas sakė susitikime Liuksemburge žurnalistams, kurie jo klausė apie galimus nesutarimus.

„Natūralu, kad mes turime ginti ES interesus“, – pridūrė jis.

Pastaruoju metu Europos Sąjunga sugriežtino savo pozicijas derybų gairėse; akivaizdu, kad derybos dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo 2019 metų kovą bus sunkios.

Pastaruoju metu Europos Sąjunga sugriežtino savo pozicijas derybų gairėse; akivaizdu, kad derybos dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo 2019 metų kovą bus sunkios.

Ji pateikė naujų reikalavimų dėl Didžiosios Britanijos finansinių paslaugų sektoriaus, dėl penkerius metus Britanijoje išgyvenusių ES šalių piliečių teisės nuolat gyventi šalyje ir kad Britanija sumokėtų į ES biudžetą jai priklausančią dalį, kuri buvo numatyta laikotarpiui iki 2020 metų, nors ji metus jau nebus ES narė.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier, paklaustas, kaip vyksta pasiruošimas deryboms, atsakė: „Mes esame pasiruošę, mes esame pasiruošę“.

M.Barnier gaus oficialų mandatą pradėti derybas su Londonu gegužės 22dieną, nors realiai derybos turėtų prasidėti tik po birželio 8 dienos visuotinių rinkimų Britanijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michelis Barnier
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michelis Barnier

Pasak L.Grecho, ketvirtadienio susitikimas buvo „gana unikalus“, kadangi 27 ES šalių atstovai pirmą kartą oficialiai susitiko po kovo 29 dienos, kai britų premjerė Theresa May oficialiai pradėjo dvejų metų skyrybų su ES procesą.

Anksčiau, po 2016 metų birželio „Brexit“ referendumo vykę tokie susitikimai nebuvo oficialūs, ar bent nepripažinti oficialiais pagal ES taisykles.

Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris ir M. Barnier trečiadienį surengė „konstruktyvias“ derybas su T.May Londone, sakė J.-C.Junckerio atstovas.

J.-C.Junckeris pabrėžė, kad ES laikosi nuostatos, jog Didžioji Britanija turi sutikti su skyrybų sąlygomis, taip pat ir jai pateikta išstojimo sąskaitą, prieš prasidedant deryboms dėl ES ir Jungtinės Karalystės perkybos sutarties.

Tačiau „nerealu“ tikėtis susitarimo dėl ES ir Britanijos ateities santykių anksčiau nei 2018 metų rugsėjį ar spalį, sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs