„Atsižvelgiant į piktnaudžiavimą valdžia ir pernelyg didelį pinigų vaidmenį šiuose rinkimuose, atrodo, kad demokratijos pažanga Ukrainoje buvo panaikinta“, – sakė ESBO specialioji koordinatorė Walburga Habsburg Douglas.
„Neturėtų reikėti apsilankyti kalėjime, kad išgirstum pagrindines šalies politines figūras“, – pridūrė ji.
Neįprastai griežtai suformuluotoje ESBO ataskaitoje pažymima, kad rinkimus į Aukščiausiąją Radą apibūdina „nepakankamas varžymosi lygis, kurio priežastimis daugiausia tapo piktnaudžiavimas administraciniais ištekliais, nepakankamas kampanijos ir partijų finansavimo skaidrumas, taip pat – nesubalansuotumas žiniasklaidos aplinkoje“.
Ataskaitoje taip pat kalbama, kad tam tikri šių rinkimų Ukrainoje aspektai, palyginti su ankstesniais rinkimais, yra žingsnis atgal.
„Tam tikri periodo iki rinkimų aspektai reiškia žingsnį atgal palyginti su nesenais nacionaliniais rinkimais“, – ataskaitoje pažymi ESBO.
Pranešime taip pat pažymima, kad balsavimo procesas „ne visada būdavo skaidrus“ ir kad kai kuriais atvejais ne visada būdavo įmanoma tinkamai stebėti balsų skaičiavimą – taip nutikdavo apie trečdalyje stebėtojų aplankytų apylinkių.
„Ukrainiečiai nusipelnė geresnio iš šių rinkimų. Viso šio proceso „oligarchizacija„ reiškė, kad piliečiai prarado vadovavimą rinkimams, kaip ir pasitikėjimą jais“, – savo ruožtu pažymėjo Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) delegacijos narys Andreas Grossas.