Kaip rodo naujausia pirmadienio ryto duomenys, abiem vakcinos nuo koronaviruso dozėmis paskiepyta kiek daugiau nei 101 tūkst. gyventojų. Viena – truputį daugiau nei pusė jų, kurių antrasis skiepas laukia per kelias artimiausias savaites.
Statistika liudija, kad daug ES šalių maždaug pusę vakcinų dozių iškart rezervuoja antrajam skiepui – kaip ir Estija, Lietuva.
Kai kurie ekspertai tokią strategiją vadina neprotinga, nes esą saugomasi nuo iš esmės neįmanomo įvykio – visiško vakcinų tiekimo sustojimo ateityje.
Jų teigimu, tokiu metu, kai farmacijos kompanijoms sunkiai sekasi vykdyti sutartyse numatytus įsipareigojimus, svarbu jau pirmąja doze paskiepyti kuo daugiau žmonių, nes veiksmingas, nors ir nepilnai, ir vienas skiepas.
Tokios šalys kaip Jungtinė Karalystė ir Kanada pasirinko būtent tokį kelią. Antrosios dozės, kuri užtikrina maksimalų vakcinos veiksmingumą, žmonės laukia ilgiau, nes skaičiuojama, kad tuomet vakcinų dozių jau netrūks.
Estijos sveikatos draudimo fondo pirmojo lygio paslaugų vadovė Külli Friedemann jau pastebėjo, kad šalyje paskiepytų bent viena doze žmonių dabar būtų dvigubai daugiau, jei nuo pat proceso pradžios būtų buvusi taikoma antrojo skiepo atidėjimo strategija.
Ar Estija turėtų pasekti Jungtinės Karalystės pavyzdžiu? Sveikatos ir darbo ministras T.Kiikas pabrėžia, kad pats vienas sprendimo priimti jis negali.
„Reikia, kad atitinkamų sričių ekspertai įvertintų pasiūlymo pranašumus ir trūkumus, riziką. Tai taip pat reikštų atsakomybės prisiėmimą, jei imtume skaičiuoti šalutinius efektus“, – kalbėjo T.Kiikas.
O ekspertai netyli. Vyriausybei patarimais, kaip kovoti su koronaviruso pandemija, padedančios mokslininkų tarybos vadovė I.Lutsar pareiškė, kad nauji duomenys iš Jungtinės Karalystės verčia estų specialistus keisti nuomonę.
„Kai sausį pirmą kartą apie tai diskutavome, bendras sprendimas buvo toks, kad reikia palaukti, nes duomenų per mažai. Manyta, kad antikūnų, neutralizuojančių virusą, koncentracija kur kas didesnė po antrosios dozės“, – aiškino mokslininkė.
Ir pridūrė, kad naujausia informacija iš Jungtinės Karalystės praėjusią savaitę leidžia manyti, jog laiko tarpą tarp abiejų dozių iš tikrųjų galima pailginti, nes „AstraZeneca“ vakcinos veiksmingumas po pirmojo skiepo pasiekia 85 proc.
„Duomenys iš Anglijos labai teigiami, labai viltingi. Bet juos dar reikia atidžiai peržiūrėti imunizacijos komitetui. Sprendimą priims visa šalis, tačiau šiuo keliu žengti įmanoma“, – teigė I.Lutsar.
Jei ekspertai tokiam pokyčiui uždegtų žalią šviesą, o planą patvirtintų ir politikai, vakcinos žmones pasiektų greičiau.