„Vaikystėje niekada tiksliai nebuvau apsibrėžusi ateities profesijos. Šeimoje buvau vienintelis vaikas, apsuptas suaugusiųjų, jie ir formavo mano požiūrį. Galbūt dėl to pasirinkau tą pačią aukštąją mokyklą, kur studijavo ir mano tėvai – Talino technikos universitetą“, – teigia Estijos ambasadorė Lietuvoje Jana Vanaveski.
Jana Vanaveski, Taline įgijusi ekonomikos bakalauro laipsnį, pradėjo dirbti Estijos užsienio reikalų ministerijoje. Magistrantūros studijas ji baigė Amsterdamo tarptautinių santykių mokykloje.
„Dirbti Estijos užsienio reikalų ministerijoje pradėjau atsitiktinai. Tai buvo XX-ojo amžiaus dešimto dešimtmečio pradžia, Užsienio reikalų ministerija sparčiai kūrėsi. Paprašius draugui, vasarą nuėjau padirbėti šioje ministerijoje – ten pasilikau. Jau 20 metų. Niekad nemaniau, kad tiek ilgai dirbsiu vienoje vietoje“, – teigia diplomatė.
Ambasadorė sako, kad pritapti Lietuvoje nebuvo sunku. Šalys kultūriškai panašios, jas skiria nedidelis
Estija, kaip ir Lietuva, 2018-aisiais minės valstybės atkūrimo šimtmetį. Jubiliejiniai Estijos renginiai vyks ir Lietuvoje – koncertuos nacionalinis Estijos vyrų choras, į Vilnių atvyks nacionalinis Estijos baletas.
„Pirmieji šimtmečio minėjimo renginiai prasidės balandį, jie tęsis iki 2020-ųjų. Taip yra dėl mums svarbių istorinių įvykių. Pavyzdžiui, paskutinę šventę minėsime 2020-aiisiais – 1920-aisiais pasirašyta Tartu taikos sutartis pasirašymą, ja baigėsi Estijos kovos dėl nepriklausomybės. Įdomiausia šventės dalis – piliečių dovanos valstybei. Sukūrėme internetinę svetainę, kurioje kiekvienas šalies gyventojas gali pasiūlyti dovaną valstybei – 100-mečui paminėti skirtą renginį ar iniciatyvą“, – pasakoja Estijos ambasadorė Lietuvoje.