Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 07 27 /16:16

Europos Komisija Lenkijai davė tris mėnesius atšaukti smerkiamas įstatymo pataisas

Europos Sąjunga trečiadienį nurodė Lenkijai per tris mėnesius atšaukti įstatymo, reguliuojančio šalies konstitucinio teismo darbą, prieštaringus pakeitimus, atsižvelgiant į Bendrijos nuogąstavimus dėl teisinės valstybės principų ir demokratijos normų laikymosi šioje šalyje.
Jaroslawas Kaczynskis
Valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ lyderis Jaroslawas Kaczynskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Kviečiame Lenkijos valdžią imtis veiksmų, kad būtų pašalinti tie nerimą keliantys dalykai, ir per tris mėnesius informuoti Komisiją apie atliktus žingsnius“, – Europos Komisijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Fransas Timmermansas sakė per spaudos konferenciją.

Šis nurodymas yra jau antras precedento neturinčios Briuselio procedūros žingsnis, perspėjant, kad galiausiai būtų suspenduotos Varšuvos balsavimo teisės Europos ministrų taryboje, svarbiausiame ES sprendimų priėmimo organe.

Sprendimas paskelbti tokį nurodymą buvo priimtas po kelių mėnesių visiškai nevaisingos diplomatijos.

Nors buvo spaudžiamas ES ir JAV, Lenkijos Seimas praėjusią savaitę priėmė prieštaringojo įstatymo pataisas ir niekaip nesureagavo į priekaištus iš Briuselio.

Pataisas pasiūlė ir įtvirtino pernai spalį valdžią perėmusi konservatyvi partija „Įstatymas ir teisingumas“.

PiS paskyrė sau ištikimus teisėjus į aukščiausiąją šalies teismo instituciją – Konstitucinį Tribunolą, taip pat sumažino jo galias blokuoti naujus įstatymus.

Ji taip pat sustiprino valstybės kontrolę visuomeniniams transliuotojams, dar labiau įtempdama santrykius su ES, kuri reikalauja, kad visos ES šalys laikytųsi tų pačių teisinių ir demokratinių normų.

Vienas Komisijos, kuri yra ES šalių vykdomasis organas, reikalavimų yra ir toks: Konstitucinio teismo nutartys turi būti publikuojamos.

„Nors nuo metų pradžioje vyko dialogas su Lenkijos pareigūnais, Komisija mano, kad pagrindinės grėsmės įstatymų viršenybei Lenkijoje nėra pašalintos“, – teigė F.Timmermansas.

Vienas Komisijos, kuri yra ES šalių vykdomasis organas, reikalavimų yra ir toks: Konstitucinio teismo nutartys turi būti publikuojamos.

„Mes sakome, kad, jeigu Konstitucinis Tribunolas veiks, tuomet, jam paskelbus kokią nors nutartį, šią bus privaloma publikuoti“, – sakė F.Timmermansas, buvęs Olandijos užsienio reikalų ministras, įsitraukęs į jau šešis mėnesius tebesitęsiančią įtemptą santykių su Lenkija aklavietę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fransas Timmermansas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fransas Timmermansas

Sausio mėnesį Komisija pradėjo daugelio etapų procedūrą ir tikrino, ar Lenkija gerbia lygybę įstatymų atžvilgiu. Potencialiai tai gali nuvesti prie Lenkijos balsavimo teisių ES atėmimo.

EK birželio 1 dieną oficialiai perspėjo Varšuvą rasti sprendinį, kuris panaikintų Konstitucinio Tribunolo reformas, pašalintų „sisteminę grėsmę“ įstatymų viršenybei, arba jai grės sankcijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?