Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Europos palydovas buvo užfiksavęs 2011-ųjų žemės drebėjimą Japonijoje

Aplink Žemę skriejantis Europos kosmoso agentūros (ESA) palydovas 2011 metais užfiksavo galingą žemės drebėjimą, nuniokojusį Japoniją ir sukėlusį cunamį, kuris nusinešė beveik 16 tūkst. žmonių gyvybių, sakoma sekmadienį paskelbtoje naujoje studijoje.
Fukušimos-1 atominės elektrinės 4-ojo reaktoriaus pastatas
Fukušimos-1 atominės elektrinės 4-ojo reaktoriaus pastatas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Atmosferoje sklindantis infragarsas po didžiojo Tohoku žemės drebėjimo... sukėlė oro tankio variacijas ir GOCE platformos vertikalųjį pagreitį“, – sakoma pranešime, kuris buvo paskelbtas žurnale „Geophysical Research Letters“.

Gravitacijos lauko ir nusistovėjusių vandenyno srovių tyrimo palydovas (GOCE) yra ESA aparatas, kuriame įrengti itin jautrūs prietaisai veikia kaip orbitinis seismografas.

Mokslininkai aiškina, kad žemės drebėjimai sukelia ne vien seismines bangas, sklindančias mūsų planetos viduje – galingi smūgiai taip pat priverčia virpėti tarsi būgną žemės paviršių. Tai sukelia garso bangas, pasklindančias aukštai atmosferoje.

GOCE pritaikytas registruoti tokius signalus.

Kaip nurodoma pranešime, 9 balų žemės drebėjimas, įvykęs 2011-ųjų kovo 11 dieną, pasiuntė į atmosferą infragarso bangas, kurias užfiksavo palydovas.

„Tie signalai buvo aptikti dviejose GOCE orbitos pozicijose, atitinkančiose infragarso bangų fronto, sukelto seisminių paviršiaus bangų, persidengimą ir (amplitudės) padvigubėjimą“, – sakoma studijoje.

Tyrėjai pažymėjo, jog po žemės drebėjimo buvo stebimi iki 11 proc. oro tankio svyravimai ir vertikalus oro bangų pagreitis.

„Tie trikdžiai buvo sukelti akustinių bangų, kurių vertikalus greitis siekė 13 metrų per sekundę“, – rašoma studijoje.

Palydovas pirmąjį signalą užfiksavo skriedamas virš Ramiojo vandenyno, praėjus apie 30 min. po žemės drebėjimo, taip pat praėjus dar 25 minutėms, skriejant virš Europos.

„Seismologai ypač sujaudinti šio atradimo, nes jie praktiškai buvo likę vieninteliai Žemę (tiriantys) mokslininkai, neturintys kosminių prietaisų, kurie būtų tiesiogiai palyginami su įrengtais žemėje, – sakė Prancūzijos astrofizikos ir planetologijos tyrimų instituto atstovas Raphaelis Garcia. – Su šiuo nauju įrankiu jie galės pradėti žvelgti į kosmosą, kad suprastų, kas dedasi po jų kojomis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos