Per posėdį Strasbūre „Brexit“ gairės buvo priimtos 516 balsų prieš 133, o dar 50 europarlamentarų susilaikė.
Europos Parlamentui taip pat priklausys galutinis žodis dėl „Brexit“ sutarties, kai ji bus parengta per dvejus metus galintį trukti derybų procesą.
Barnier: greitas „Brexit“ paspartintų susitarimą dėl prekybos
Europos Sąjungos vyriausiasis derybininkas dėl „Brexit“ Michelis Barnier trečiadienį pareiškė, kad kuo greičiau bus susitarta dėl skyrybų su Didžiąja Britanija sąlygų, tuo greičiau bus galima pradėti derybas dėl būsimo prekybos susitarimo.
„Kuo greičiau susitarsime dėl sklandaus pasitraukimo sąlygų, tuo greičiau galėsime rengtis savo ateities prekybos santykiams“, – sakė jis Europos Parlamente Strasbūre.
„Susitarimas dėl laisvos ir teisingos prekybos, taip pat dėl saugumo bei gynybos“, – sakė jis europarlamentarams, besiruošiantiems balsuoti dėl „raudonosiomis linijomis“ pavadintų gairių, kuriomis bus vadovaujamasi per dvejus metus truksiančias „Brexit“ derybas.
Prancūzas M.Barnier pridūrė, kad parlamentas – pirmoji ES institucija, pareikšianti oficialią poziciją dėl Britanijos premjerės Theresos May praėjusią savaitę atsiųsto laiško, inicijuojančio išstojimą iš Bendrijos – turėtų nustatyti derybų „toną“.
ES nesutiko su Th.May prašymu vienu metu derėtis ir dėl jos šalies išstojimo iš Bendrijos, ir dėl ateities prekybos susitarimo sąlygų.
Visgi vyriausiasis ES derybininkas perspėjo, kad „velnias slypi detalėse“.
M.Barnier pabrėžė, kad pirmiausia būtina susitarti su Britanija dėl jos finansinių įsipareigojimų, JK gyvenančių ES piliečių teisių ir sienos su Šiaurės Airija, ir tik tada bus galima imti derėtis dėl ateities santykių.
„Nesiūlome to taktiniais sumetimais arba tam, kad sukurtume JK sunkumų. Tai reikalinga, kad sugebėtume pasiekti susitarimą per dvejus metus – labai trumpą laikotarpį“, – sakė jis.
Visgi vyriausiasis ES derybininkas perspėjo, kad „velnias slypi detalėse“.
M.Barnier, buvęs eurokomisaras ir Prancūzijos ministras, taip pat paragino likusias 27 ES nares likti vieningas per „Brexit“ derybas, nes baiminamasi, kad Britanija gali mėginti gauti naudos iš susiskaldžiusios Europos.
„Jei sąjunga bus nevieninga, rizikuojame neturėti jokio susitarimo“, – pareiškė jis.
Radikalas išvadino „mafija“
„Brexit“ apologetas Nigelas Farage'as užsipuolė ES dėl jos reikalavimų pirmiausia susitarti dėl skyrybų sąlygų, atidedant derybas dėl prekybos su Jungtine Karalyste susitarimo, taip pat išreiškė pasipiktinimą dėl Bendrijos pozicijos Gibraltaro klausimu ir milijardinės sąskaitos, kurią Londonas turės apmokėti vykdydamas savo įsipareigojimus.
N.Farage'as palygino ES su „mafija“, kuri laiko Britaniją įkaite, reikalaudama išpirkos už jos paleidimą į laisvę, tokiu savo palyginimu sukeldamas europarlamentarų nepasitenkinimą. Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani tokį pareiškimą pavadino „nepriimtinu“.
Tačiau N.Farage'as atkirto: „Pone Prezidente, gerai suprantu, kad šis klausimas yra jautrus nacionaliniu požiūriu. Todėl pakeisiu (žodį) į „banditus“, ir kaip jie su mumis elgiasi. Mums yra įteiktas išpirkos reikalavimas“.
G.Verhofstadtas išreiškė apgailestavimą, kad britai nubalsavo už išstojimą iš ES, tačiau neatmetė galimybės, jog jaunoji ateities karta gali apsispręsti sugrįžti į Europos šeimą.
Europos Parlamentas turės balsuoti dėl galutinės Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES sutarties 2018 metų pabaigoje arba 2019 metų pradžioje.