„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Europos Sąjunga paragino Honkongo valdžią ir opoziciją vengti smurto

Europos Sąjunga pirmadienį paragino visus veikėjus, įsitraukusius į neramumus Honkonge, per kuriuos vyksta įnirtingi susirėmimai tarp demokratijos reikalaujančių protestuotojų ir policijos, elgtis santūriai ir pabrėžė, kad „bet koks smurtas yra nepriimtinas“.
Federica Mogherini
Federica Mogherini / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

„Itin svarbu, kad visos šalys elgtųsi santūriai ir konstruktyviai įsitrauktų į pastangas deeskaluoti padėtį“, – sakoma ES diplomatijos vadovės Federicos Mogherini pranešime.

„Teisėsaugos tarnybų veiksmai privalo išlikti griežtai proporcingi, taip pat turi būti užtikrinamos pagrindinės laisvės, įskaitant Honkongo gyventojų teisę į taikius susirinkimus“, – pridūrė ji.

Pasak F.Mogherini, tik pasitikėjimą stiprinančios priemonės, įskaitant „įtraukų ir nuoširdų dialogą, susitaikymą ir bendruomenės įsitraukimą“, gali vesti prie tvaraus sprendinio.

Taikūs protestai Honkonge prasidėjo birželį, prasiveržus gyventojų pykčiui dėl dabar jau įšaldyto teisės akto, numatančio, jog įtariamieji gali būti perduoti žemyninės Kinijos tarnyboms. Ilgainiui šios demonstracijos išsivystė į aštrią konfrontaciją, siekiant apginti unikalią šios pusiau autonominės teritorijos santvarką nuo vis didesnio Pekino centrinės valdžios kišimosi.

Praeitą savaitę Honkonge prasidėjo nauja smurto ir dramatiškų protestų fazė, dar labiau padidinusi sumaištį 7,5 mln. gyventojų turinčiame regione. Dėl šių neramumų buvo uždarytos mokyklos, sutriko viešojo transporto darbas ir eismas gatvėmis.

Pastarosios kelios dienos buvo ypač smurtingos net vertinant pagal bendrą pastarųjų neramumų atmosferą: vienam policininkui buvo strėle peršauta koja, taip pat buvo padegtas šarvuota policijos mašina.

Europos Sąjunga palaiko glaudžius ryšius su Honkongu, valdomu pagal principą „viena šalis, dvi sistemos“, sutartą su Pekinu, kai ši buvusi Didžiosios Britanijos kolonija 1997 metais buvo grąžinta Kinijai.

Praeitą savaitgalį trumpas Kinijos karių pasirodymas Honkongo gatvėse – esą per šiukšlių valymo operaciją – paskatino nuogąstavimus, kad Pekinas gali netekti kantrybės ir panaudoti karinę jėgą.

Kinijos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje pasisakymas pirmadienį šių nuogąstavimų neišsklaidė.

„Manau, kad Honkongo vyriausybė labai stengiasi suvaldyti padėtį“ – per spaudos konferenciją Londone sakė ambasadorius Liu Xiaomingas.

„Vis tik padėčiai tapus nebekontroliuojamai centrinė vyriausybė tikrai nesėdės rankas sudėjusi ir nelauks. Turime pakankamai ryžto ir galios užbaigti tuos neramumus“, – kalbėjo jis.

F.Mogherini savo pranešime pabrėžė, kad didelė Honkongo autonomija „privalo būti išsaugota“, kaip numato Pekino tarptautiniai įsipareigojimai.

„Tolesnė pagarba pagrindinėms teisėms ir laisvėms bei teismų nepriklausomumas išlieka būtini Honkongo raidai“, – rašė ES užsienio politikos vadovė ir paragino atlikti išsamų tyrimą dėl „smurto, jėgos naudojimo ir protestų pagrindinių priežasčių“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“