EK vadovas taip pat pridūrė, kad ES ir Jungtinė Karalystė išlaikys draugišką santykį, tačiau dabar reikalingas britų pozicijos aiškumas.
„Kiek vėliau šiandien susitiksiu su ministru pirmininku Cameronu ir paprašysiu kiek įmanoma greičiau paaiškinti situaciją. Negalime pakliūti į ilgo neapibrėžtumo laikotarpį“, – sakė J.-C.Junckeris Europos Parlamente.
„Nėra pranešimo, nėra derybų“, – pridūrė Europos Komisijos vadovas.
Tokius teiginius jis išsakė prieš ES Vadovų Tarybos susitikimą Briuselyje. Tai pirmas toks susitikimas nuo tada, kai britai referendumo būdu nusprendė trauktis iš ES.
Sprendė parlamente
Europos Parlamentas antradienį paragino Didžiąją Britaniją nedelsiant pradėti pasitraukimo iš Europos Sąjungos procesą po praėjusį ketvirtadienį įvykusio istorinio referendumo, kuriame rinkėjai nubalsavo už išstojimą iš Bendrijos.
„Žmonių pareikšta valia turi būti visapusiškai gerbiama, pradedant nuo skubaus (Lisabonos sutarties) 50-ojo straipsnio inicijavimo“, – rašoma rezoliucijoje, kurią neeiliniame posėdyje priėmė Europos įstatymų leidėjai.
Už šio dokumento priėmimą pasisakė 395 europarlamentarai, 200 balsavo prieš, 71 susilaikė.
Britanijos vyriausybė turi inicijuoti Lisabonos sutarties 50–ąjį straipsnį ir tokiu būdu pradėti iki dvejų metų truksiantį procesą, per kurį būtų deramasi dėl pasitraukimo sąlygų.
Kanclerė tiki ES ateitimi ir galia
Tuo metu kanclerė Angela Merkel kalbėdama Vokietijos parlamente taip pat paragino britus kuo greičiau pradėti išstojimo procesą. Savo kalboje Vokietijos lyderė pabrėžė stiprios sąjungos būtinybę.
„Pasirūpinsime, kad nebūtų jokių derybų, pagrįstų vyšnaičių išrinkinėjimu“, – kanclerė pareiškė Vokietijos parlamente..
„Turi būti ir bus pastebimas skirtumas tarp to, ar šalis nori būti Europos Sąjungos šeimos narė, ar ne“, – pridūrė A.Merkel.
„Neturime leisti, kad kažkas mus atitrauktų nuo vieningų tikslų siekio“, – sakė ji, pridurdama, kad Europos Sąjunga labai daug prisidėjo prie stabilumo ir taikos siekio žemyne.
„ES pakankamai stipri, kad atlaikytų britų pasitraukimą, – ji sakė parlamentui. – Ji taip pat pakankamai stipri, kad ateityje sėkmingai gintų savo interesus pasaulyje.“
„Turime mokytis iš savo klaidų ir tapti dar stipresni“, – teigė A.Merkel, sulaukdama Bundestago narių plojimų.
Išjuokė radikalus
Po praeitą ketvirtadienį įvykusio referendumo, per kurį dauguma britų nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, Londonas turi aktyvuoti Lisabonos sutarties vadinamąjį 50-ąjį straipsnį ir pradėdamas iki dvejų metų galintis trukti derybų dėl išstojimo sąlygų procesas.
Tačiau D.Cameronas, kuris vėliau antradienį atvyks į Briuselį dalyvauti, ko gera, savo paskutiniame ES viršūnių susitikime, sakė, kad Londonas kol kas neatliks šio žingsnio. Kalbėdamas pirmadienį jis pažymėjo, kad Britanija pirmiausiai turi „apsispręsti, kokių ryšių mes norime su ES“.
Tuo tarpu J.-C.Junckeris, atkartodamas po pirmadienį Berlyne įvykusio susitikimo išsakytą Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos lyderių poziciją, teigė, kad su Londonu negali vykti jokios, netgi neformalios diskusijos, kol Jungtinė Karalystė nėra oficialiai informavusi apie savo ketinimą trauktis iš 28 šalių bloko.
„Negali būti, kad žmonės dabar slapti siektų pradėti derybas, – sakė jis. – Tai mes turime nuspręsti, kaip bus, o ne vien tie, kas nori palikti Europos Sąjungą.“
J.-C.Junckeriui kalbant Europos Parlamente, jį vienu metu pertraukė Nigelas Farage'as, Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) vadovas, iškilus „Brexit“ šalininkas ir europarlamentaras.
„Tikrai stebiuosi, kad esate čia, – pareiškė Komisijos pirmininkas. – Jūs kovojate už pasitraukimą – kodėl esate čia?“
„Tai malonumas“, – atšovė N.Farage'as.