Už žmogaus teises atsakinga komisarė Dunja Mijatovič laiške, adresuotame abiem JK parlamento rūmams, paragino įstatymų leidėjus balsuoti prieš ministro pirmininko Rishi Sunako konservatorių vyriausybės pasiūlytą įstatymo projektą.
Dabar labai svarbu, kad įstatymų leidėjai „neleistų priimti teisės aktų, nesuderinamų su JK tarptautiniais įsipareigojimais“, sakoma laiške.
Įstatymo projekte ketinama uždrausti paraiškas dėl prieglobsčio teikti visiems nelegaliai atvykusiems asmenims, o deportuotiesiems po pavojingos kelionės iš Prancūzijos būtų uždrausta pakartotinai atvykti į Jungtinę Karalystę.
Pagal karštai ginčijamą siūlymą, dėl kurio susitarė Londonas, migrantai būtų grąžinami į gimtąją šalį arba siunčiami į, kaip teigiama projekte, saugią paskirties vietą, pavyzdžiui, Ruandą.
„Įstatymo projektu, kuriuo iš esmės užkertamas kelias neteisėtai atvykusių asmenų prieglobsčio prašymų vertinimui, būtų panaikintas vienas iš esminių apsaugos sistemos sudedamųjų elementų“, – sakė D.Mijatovič.
Jos teigimu, jei įstatymo projektas bus priimtas, jis prisidės prie jau ir taip žymaus pabėgėlių, prieglobsčio prašytojų ir migrantų žmogaus teisių apsaugos padėties Jungtinėje Karalystėje prastėjimo ir paskatins kitas Europos bei kitų žemynų valstybes imtis panašių priemonių.
JK vidaus reikalų ministrė Suella Braverman pripažino, kad rengdama įstatymo projektą vyriausybė praplėtė tarptautinės teisės ribas.
R.Sunako vyriausybei daromas spaudimas šalies viduje spręsti didelio migrantų, kertančių sąsiaurį, skaičiaus problemą.
Net ir po „Brexito“ JK išlieka Europos Tarybos, kuri yra atskira nuo Europos Sąjungos institucija, nare.
Londonas privalo laikytis Europos žmogaus teisių konvencijos, kurią prižiūri Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).
D.Mijatovič sakė, kad įstatymo projektas sukeltų tiesioginę priešpriešą EŽTT nustatytiems žmogaus teisių standartams.
Pasak jos, įstatymo projekto nuostatos, kuriose nurodoma, kad vidaus teisės aktai turėtų būti viršesni, kelia pavojų, kad gali atsirasti skirtumų su EŽTT praktika.
Pasigirdo nuomonių, kad Jungtinė Karalystė gali pasitraukti iš EŽTT, tačiau R.Sunako vyriausybė tvirtina, kad tai nėra jos darbotvarkėje, ir su Teismu veda derybas.
Jungtinių Tautų vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Volkeris Turkas šį mėnesį pareiškė, kad šis teisės aktas jam kelia didelį susirūpinimą.