„Žinia, kad Rusijos generalinė prokuratūra, remdamasi vadinamuoju „įstatymu dėl užsienio agentų“, siekia likviduoti „Memorial“ – vieną seniausių ir gerbiamiausių žmogaus teisių organizacijų, – kelia didelį apgailestavimą“, – pareiškime nurodė M.Peičinovič-Burič.
„Memorial“ likvidavimas būtų dar vienas skaudus smūgis pilietinei visuomenei, kuri yra svarbiausias bet kokios demokratijos pagrindas“, – pridūrė ji.
„Todėl raginame Generalinę prokuratūrą atšaukti savo sprendimą ir patvirtiname, kad esame pasirengę padėti rusų valdžiai peržiūrėti „įstatymą dėl užsienio agentų“, atsižvelgiant į Europos žmogaus teisių konvenciją“, – pažymėjo ET generalinė sekretorė.
1992 metais Maskvoje įkurta NVO išvakarėse pranešė gavusi Rusijos Aukščiausiojo Teismo pranešimą, kad prokurorai reikalauja likviduoti šią grupę dėl sistemingų „užsienio agentų“ teisės aktų pažeidimų.
Generalinė prokuratūra šį pranešimą patvirtino.
„Memorial“ atstovai savo ruožtu sprendimą pavadino „politiniu“ ir pareiškė, kad byla „neturi teisinio pagrindo“.
Rusijos teisėsauga šią tarptautinę NVO į „užsienio agentų“ sąrašą įtraukė 2016 metais. „Memorial“ teisių gynimo centras šiame sąraše atsidūrė dvejais metais anksčiau.
„Memorial“ yra viena seniausių pelno nesiekiančių organizacijų, tyrinėjančių politines represijas SSRS ir šiuolaikinėje Rusijoje.
Šios organizacijos pirmtakės pirmasis garbės pirmininkas buvo garsus akademikas Andrejus Sacharovas.