Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2016 06 29 /15:17

Euroskeptiškame Britanijos regione gyvenantys rytų europiečiai nepraranda ūpo dėl „Brexit“

Imigrantai iš Rytų Europos Britanijos nesibaimina gyvenimo „Brexit“ šalininkų „sostinėje“, nors trys ketvirtadaliai senbuvių balsavo už šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos.
Lenkų parduotuvė Šiaurės Anglijoje
Lenkų parduotuvė Anglijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Negi britai eis dirbti į fabrikus? Nemanau“, – sakė lietuvė Aurelija, dirbanti viename fabrike Bostono mieste netoli Anglijos rytinės pakrantės.

„Man nebaisu. Šis referendumas man ne problema“, – pridūrė 28 metų moteris, kalbėdama apie praeitą ketvirtadienį įvykusį referendumą, per kurį Britanijos rinkėjai apsisprendė išstoti iš ES.

Istorinių mugių mieste Linkolnšyro grafystėje padėtis dramatiškai pasikeitė 2004 metais, kai aštuonios postkomunistinės šalys įstojo į ES, o tūkstančiai atvykėlių, daugiausia iš Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos atvyko ieškoti darbo Anglijos maisto pramonės širdyje.

Per 12 metų Bostonas tapo miestu, kuriame atvykėliai iš Rytų Europos sudaro didžiausią gyventojų dalį visoje Britanijoje.

2011 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenys rodo, kad aštuonių naujai įstojusių ES narių piliečiai tuo metu sudarė 10,6 procento.

Galbūt tai bent iš dalies nulėmė faktą, kad Bostonas per referendumą tapo tvirčiausiu šalyje „Brexit“ šalininku – už pasitraukimą iš ES balsavo 75,6 proc. referendumo dalyvių.

Nors mieste tvyro antieuropietiškos nuotaikos, neabejotinai sustiprintos imigracijos problemų, rytų europiečiai, tarp jų Aurelija, kuri valgė virtinius viename lietuvių restorane, neabejoja pasiliksiantys Linkolnšyre.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rytų europiečių valdomos parduotuvės Bostone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rytų europiečių valdomos parduotuvės Bostone

35 metų Piotras Untermannas, ilgiausiai dirbantis lenkas taksistas Bostone, tikino: „Lenkai nesuka dėl to galvos. Jie nebijo.“

„Žinau, kad jie nieko negali padaryti, nes gyvenu čia jau 11 metų. Mano dukra turi Britanijos pasą. Moku mokesčius, gyvenu čia ir turiu būstą“, – pridūrė jis.

„Jeigu jie norės, kad išvykčiau – gerai: atiduokit pinigus už mano namą, ir galėsiu iškart išvažiuoti!“ – juokėsi imigrantas.

„Laukiuosi kūdikio anglo“

Viena jauna moteris, einanti į lenkišką mėsos krautuvėlę, taip pat tikino visiškai nesijaudinanti dėl radikalių referendumo rezultatų Bostone.

„Man tai nesvarbu. Mano vaikinas – anglas, ir mes abu nekvaršinam dėl to galvos. Be to, laukiuosi anglo kūdikio“, – sakė ji, plekšnodama per pilvuką, bet atsisakiusi atskleisti savo vardą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rytų europiečių valdomos parduotuvės Bostone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rytų europiečių valdomos parduotuvės Bostone

Tuo tarpu 28 metų krautuvo vairuotojas iš Lietuvos, prisistatęs Jeffu, irgi nejautė, kad jam būtų išmuštas pagrindas iš po kojų, nors ketvirtadienį vykusio plebiscito rezultatai atrodo nieko gera nežadantys atvykėliams.

Bostono komercinėse gatvėse apstu lenkų kepyklėlių, lietuvių restoranėlių ir krautuvių, aptarnaujančių daugiausiai rytų europiečius.

„Jeigu visi išvažiuos namo, kas čia dirbs?“ – klausė jis.

„Gyvenu čia jau devynerius metus. Aš čia leidžiu pinigus, moku mokesčius ir visa kita. Aš nieko neišvežu“, – aiškino vyras.

Bostono komercinėse gatvėse apstu lenkų kepyklėlių, lietuvių restoranėlių ir krautuvių, aptarnaujančių daugiausiai rytų europiečius.

Tiek senbuviai bostoniečiai, tiek atvykėliai rytų europiečiai kalbėjo panašiai: kad mieste egzistuoja atskiros bendruomenės, kurios dirba, valgo ir pramogauja atskirai viena nuo kitos.

Sausį paskelbtoje studijoje analitinis centras „Policy Exchange“ nustatė, kad Bostonas yra prasčiausiai integruotas Britanijos miestas.

„Pažįstu daug anglų, bet taip pat žinau žmonių, kurie nenori bendrauti su anglais“, – sakė P.Untermannas.

„Mes sunkiai dirbam – nėra kada bičiuliautis!“ – juokavo jis.

„Viskas užimta“

Demografinė padėtis Bostone kito itin sparčiai.

Per 2001–2011 metus jo užsienyje gimusių miestų gyventojų padaugėjo 467 proc., rašo Oksfordo universiteto Migracijos stebėsenos centras.

Britas Woody: „Jie jau čia – jie įleido šaknis, o kai pradės auginti vaikus, jie bus priskiriami prie britų, todėl laimėti neįmanoma. Štai ir viskas. Mes nualinti“

„Atrodo, kad jie viską užvaldė, – sakė 45 metų buvęs karys, vardu Woody. – Nėra jokio bendravimo. Visi praeiviai kalba užsienietiškai. Tada pagalvoji: „Ar tikrai esu Bostone?“

„Ir metams bėgant padėtis tik blogėja, – skundėsi jis. – Jie tikrai sunkiai dirba, pripažįstu tai. Bet aš jau daug metų be darbo. Viskas užimta.“

Woody nuomone, referendumas nieko nepakeis.

„Jie jau čia – jie įleido šaknis, o kai pradės auginti vaikus, jie bus priskiriami prie britų, todėl laimėti neįmanoma. Štai ir viskas. Mes nualinti“, – sakė jis.

19-metis Lewisas Colesas, vilkintis Didžiosios Britanijos dviračių komandos marškinėlius, sakė, kad daugelis žmonių balsavo už pasitraukimą „dėl imigracijos“.

„Ir tai yra kvaila, nes jūs negalvojat apie savo ateitį – jūs galvojat apie kitų žmonių ateitį“, – pridūrė jaunuolis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos