Šios tragiškos lavinos liudininke tapo ir lietuvė alpinistė Edita Nichols. „Tai labai labai liūdna diena... Didžiausia kada nors įvykusi nelaimė“, – satelitiniu telefonu sakė lietuvė.
Lavina užgriuvo pavojingą perėją, vadinamą Chumbu ledokričiu, kuris yra išraižytas daugybės plyšių. Jame taip pat daug serako – didžiulių ledo luitų, kurie gali bet kurią akimirką nuvirsti.
„Buvome susirišę virve ir nešėme dujas į stovyklą, kai pasigirdo garsas „hrrrr“, – pasakojo 25 metų Angas Kami Sherpa, vienas iš trijų gyvų likusių vedlių, kurie buvo nuskraidinti sraigtasparniu į Katmandu.
„Žinojome, kad nuslinko lavina, tačiau negalėjome pabėgti arba ką nors padaryti“, – pridūrė jis.
„Mus užgriuvo ir nusinešė didelis sniego liežuvis. Atrodė tarsi debesys – viskas balta“, – pasakojo A.K.Sherpa
„Mus užgriuvo ir nusinešė didelis sniego liežuvis. Atrodė tarsi debesys – viskas balta“, – pasakojo A.K.Sherpa, ligoninės intensyviosios terapijos skyriuje gydomas dėl kojoje susidariusio kraujo krešulio ir veido sužalojimų.
Alpinistai paskelbė keturių dienų pertrauką pastangose įkopti į 8 848 metrų aukščio viršūnę. Nors kai kurie nusprendė pasitraukti iš žygio, kiti, pasitarę su vedliais, sakė, kad kops toliau.
Visi žuvusieji buvo nepaliečiai šerpai.
„Čia, bazinėje stovykloje, visi sukrėsti. Kai kurie alpinistai kraunasi daiktus ir sako, kad jiems jau gana – jie nenori turėti su tuo nieko bendra“, – alpinizmo žygius organizuojančios bendrovės „Peak Freaks Expeditions“ vadovas Timas Rippelis rašė savo tinklaraštyje.
Sukrėsti žuvusiųjų artimieji suko galvas, kaip toliau gyvens netekę vyrų, kurie smarkiai rizikuodavo, kad uždirbtų iki 5 tūkst. JAV dolerių (12,5 tūkst. litų) per dviejų mėnesių trukmės ekspediciją – sumą, kuri yra maždaug dešimteriopai viršija vidutinį metinį atlyginimą Nepale.
„Jis buvo vienintelis šeimos maitintojas“, – sakė 17-metė Phinjum Sherpa, laukianti viename Katmandu budistų vienuolyne, kada bus pargabentas jos dėdės Tenji Sherpos kūnas.
Nors ši nelaimė įvyko gana nedideliame aukštyje, alpinistai sako, kad tas ledokritis yra viena pavojingiausių ant Everesto šlaitų
„Nebeturime, kas mumis pasirūpintų“, – skundėsi ji.
Nors ši nelaimė įvyko gana nedideliame aukštyje, alpinistai sako, kad tas ledokritis yra viena pavojingiausių ant Everesto šlaitų. Tačiau iš tiesų garsiajame pietiniame maršrute, kuriuo kopdami seras Edmundas Hillary iš Naujosios Zelandijos ir šerpas Tenzingas Norgay pirmieji pasiekė aukščiausią pasaulyje viršūnę 1953 metais, nėra saugių vietų.
Apie 100 alpinistų ir vedlių jau perėjo Chumbu ledokritį, ruošdamiesi kopti į viršūnę. Dabar jie yra saugesnėje vietoje, tačiau reikės įrengti naują kelią, kad galėtų praeiti kitos ekspedicijos.
T.Rippelio šerpams pasisekė: du iš jų grįžo į bazinę stovyklą penkios minutės prieš nuslenkant lavinai, tuo tarpu du kiti įstrigo aukščiau griūties, bet sugebėjo nusileisti žemyn, rašė jis.
Pareigūnai nurodė, kad šeštadienį buvo rastas vienas kūnas, dar trys šerpai tebėra dingę.