„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Federica Mogherini: ES laikosi bendros pozicijos dėl Venesuelos

Virtinei Europos Sąjungos šalių pripažinus Venesuelos opozicijos lyderį Juaną Guaido „laikinuoju šalies prezidentu“ Bendrijos diplomatijos vadovė Federica Mogherini, pirmadienį atsakydama į jai pateiktus klausimus, pakartojo ankstesnę savo poziciją dėl šios krizės.
Federica Mogherini
Federica Mogherini: ES laikosi bendros pozicijos dėl Venesuelos / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

„Bendrą savo poziciją dėl Venesuelos išreiškėme visos 28 valstybės kartu. Prieš 10 dienų išplatinau tokį pranešimą. Ir tą patį pakartojau dar prieš kelias dienas, kalbėdama su žurnalistais po ketvirtadienį ir penktadienį Bukarešte vykusio neformalaus ministrų pasitarimo“, – pareiškė F.Mogherini po ES ir Arabų Valstybių Lygos ministrų susitikimo Briuselyje.

„Pozicija yra aiški. Ji dar sutvirtėjo. Prezidento mandato pagal praėjusių metų rinkimus mes niekada nepripažinome teisėtu. Niekas iš mūsų nedalyvavo Nicolas Maduro inauguracijoje sausio 10 dieną. Vienintele teisėta valstybine institucija laikome Nacionalinį Susirinkimą, pripažįstame jo pirmininko įgaliojimus“, – kalbėjo F.Mogherini.

Ji taip pat užsiminė apie ES sankcijas, nukreiptas prieš atskirus Venesuelos režimo atstovus, ES kaltinamus žmogus teisių pažeidimais arba veiksmais prieš kitus šalies piliečius.

Pasak F.Mogherini, ši pozicija atitinka planus dėl kontaktinės grupės steigimo, suderintus su ES „draugais Lotynų Amerikoje“. Šios grupės ministrų pirmasis susitikimas numatytas vasario 7 dieną Montevidėjuje.

Pagrindinis šios grupės tikslas – rasti demokratinį ir taikų būdą Venesuelos krizei išspręsti, sakė ji.

„Kalbant apie valstybės arba jos institucijų pripažinimą, jūs gerai žinote... kad valstybių arba institucijų pripažinimas nepatenka į Europos Sąjungos kompetenciją (...). Šiuo klausimu turime vieningą poziciją: tai valstybių narių kompetencija ir prerogatyva, – kalbėjo ES užsienio politikos vadovė. – Pamatysite, kad šalys naudojasi šiomis prerogatyvomis, oficialiai pripažindamos Venesuelos Nacionalinio Susirinkimo pirmininko institucinį vaidmenį. Tai – nacionalinė prerogatyva, o ne Europos Sąjungos kompetencija.“

Ji patvirtino, kad Venesuelos kontaktinėje grupėje dalyvaus ir Vatikano atstovas, ir pridūrė, kad šiuo klausimu su N.Maduro ji nesikonsultavo. Tačiau ES nuolat palaiko kontaktą su Vatikanu Venesuelos klausimu, sakė ji.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Maduro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Maduro

ES diplomatijos vadovė taip pat pažadėjo, kad Bendrija informuos apie kontaktinės grupės darbą nuolatines JT Saugumo Tarybos nares – Kiniją, Rusiją ir JAV, taip pat Europos valstybes, nepriklausančias ES.

F.Mogherini sakė tai pat palaikantį kontaktą su Meksika ir derinusi su ja poziciją dėl Venesuelos. Pasak jos, šiuo metu Meksika vadinamajai kontaktinei grupei nepriklauso, tačiau šiuo klausimu Meksika glaudžiai bendradarbiauja su Urugvajumi, tapsiančiu grupės ministrų susitikimo šeimininku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs