Manila ir Pekinas jau seniai ginčijasi dėl jūrų teritorijų šiame vandens kelyje, tačiau pastaruoju metu jųdviejų santykiai smarkiai pablogėjo dėl kelių incidentų, kuriuose dalyvavo abiejų pusių laivai.
Filipinų kariuomenės vadas generolas Romeo Brawneris (Romeo Broneris) teigė, kad šalis plėtos turimas „salas ir kitus objektus“.
Filipinai turi forpostus devyniuose rifuose ir Spratlio salose, esančiose Pietų Kinijos jūroje.
R. Brawneris teigė, kad Titu ir Nanšano salos yra vienos iš tų, kuriose bus patobulinta infrastruktūra, įrengiant gėlinimo įrenginius ir ryšių perdavimo linijas.
„Mes tiesiog stengiamės, kad mūsų kariams būtų patogiau gyventi, nes jų gyvenimo sąlygos tikrai prastos“, – sakė jis žurnalistams.
Tačiau į šį planą neįtrauktas „Siera Madre“ įtvirtinimas, sakė R. Brawneris, turėdamas omenyje griūvantį Antrojo pasaulinio karo laikų laivą, kurį 1999 metais Filipinų karinis jūrų laivynas nutupdė ant Antrojo Tomo seklumos, siekdamas apginti šalies teritorines pretenzijas.
R. Brawneris pridūrė, kad Filipinai taip pat įsigis daugiau laivų, lėktuvų, radarų, kurie buvo įtraukti į daugiau nei prieš dešimtmetį pradėtą kuklią modernizavimo programą.
Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą ir nepaiso tarptautinio tribunolo sprendimo, kad jos teisiškai nepagrįstos.
Šį mėnesį Kinijos, Filipinų ir JAV karo laivai ginčijamuose vandenyse Pietų Kinijos jūroje surengė konkuruojančias pratybas.
Pratybos surengtos po įtempto priešpriešos tarp Kinijos ir Filipinų ginčijamuose rifuose mėnesio, kai susidūrė abiejų šalių laivai, o kinų laivai vandens patrankomis vaikė filipiniečių laivus.