Daugiau nei 300 000 žmonių teko palikti savo namus ir pajūrio kurortus, prieš taifūnui „Rai“ nusiaubiant pietinius ir centrinius salyno regionus. Daugelyje rajonų nutrūko elektros tiekimas ir komunikacijos, audra plėšė stogus ir vartė betoninius elektros stulpus.
Anksčiau skelbta apie 21 žuvusįjį. Aukų skaičius atnaujintas centrinės Vakarų Negroso provincijos stichinių nelaimių pareigūnui patvirtinus, kad ten žuvo 13 žmonių, dauguma – nuskendo, o dar 50 dingo nuo potvynio nukentėjusioje vietovėje.
„Dar trečiadienį pradėjome raginti žmones evakuotis, bet daugelis nenorėjo išvykti“, – naujienų agentūrai AFP sakė Salvadoras Mesa.
„Rai“ buvo supertaifūnas, kai ketvirtadienį įsiveržė į populiarią turistinę Siargao salą, o jo vėjų greitis siekė 195 km per valandą.
Per šalį slenkančios audros nešamų vėjų greitis šiek tiek susilpnėjo, bet vis tiek siekia 150 km per valandą. Be to, „Rai“ atnešė liūčių, kurios sukėlė potvynių kaimuose.
„Tai iš tiesų viena galingiausių audrų, smogusių Filipinams gruodžio mėnesį per pastarąjį dešimtmetį“, – AFP sakė Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio Judėjimo federacijos Filipinų biuro vadovas Alberto Bocanegra.
„Informacija, kurią gauname, ir nuotraukos, kurias gauname, kelia didelį nerimą“, – pridūrė jis.
Daugiau nei 18 000 kariškių, policijos pareigūnų, pakrančių apsaugos darbuotojų ir ugniagesių prisijungs prie paieškos ir gelbėjimo pastangų labiausiai nukentėjusiuose regionuose, AFP sakė nacionalinės nelaimių agentūros atstovas Markas Timbalas.
„Buvo padaryta didelių nuostolių“ Siargao saloje ir šiauriniame pietinės Mindanao salos pakraštyje, sakė M.Timbalas.
Siargao gyvena apie 100 000 gyventojų, tačiau ten taip pat gausu atvykstančių banglentininkų ir poilsiautojų.
Užsienio turistams į Filipinus vis dar draudžiama atvykti dėl tebegaliojančių kovos su pandemija priemonių.
„Rai“, kuris Filipinuose vadinamas „Odette“, yra vėlyva taifūnų sezono audra. Dauguma ciklonų formuojasi nuo liepos iki spalio.
„Rai“ taip pat yra antras Filipinus užklupęs supertaifūnas nuo rugsėjo, kai „Chanthu“ nuniokojo šalies pagrindinės Lusono salos šiaurės rytus.
Mokslininkai seniai įspėja, kad dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos taifūnai tampa vis galingesni ir stiprėja greičiau.
Supertaifūnas pagal Jungtinių Valstijų klasifikaciją būtų priskiriamas 5 kategorijos uraganams.
Visoje Žemėje dažniausiai susidaro po maždaug penkias tokio galingumo audras per metus.
Filipinai, priskiriami šalims, galinčioms labiausiai nukentėti nuo klimato kaitos, kiekvienais metais išgyvena vidutiniškai po 20 audrų ir taifūnų. Stichija paprastai sunaikina derlių, namus ir infrastruktūrą jau ir taip skurdžiose vietovėse.