Favoritu laikomas buvusio diktatoriaus Ferdinando Marcoso sūnus. Praėjus beveik 40 metų po to, kai jo tėvas buvo nuverstas, o šeima ištremta, Ferdinandas Marcosas jaunesnysis ketina įgyvendinti savo šeimos politinį sugrįžimą.
Dešimt kandidatų varžosi dėl galimybės tapti prezidento Rodrigo Duterte įpėdiniu rinkimuose, kuriuos daugelis laiko lemiamu momentu Filipinų demokratijai.
Tačiau tik F.Marcosas jaunesnysis ir jo varžovė, dabartinė viceprezidentė Leni Robredo, laikomi turinčiais šansų laimėti.
Dar prieš išauštant prie pradinių mokyklų ir kitų balsavimo apylinkių didžiuliame archipelage žmonės su kaukėmis ėmė rikiuotis į eiles, kad galėtų atiduoti savo balsus.
70 tūkst. balsavimo apylinkių oficialiai užsidarė 19 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku, nors ne didesniu nei 30 metrų atstumu nuo apylinkių buvusiems rinkėjams dar buvo leista ateiti ir pabalsuoti, pranešė rinkimų pareigūnai.
Prognozuota, kad rinkėjų aktyvumas bus didelis. Teisę balsuoti rinkimuose turi daugiau nei 65 mln. filipiniečių.
„Galime pasakyti, kad mūsų rinkimai buvo sėkmingi, nes balsuoti susirinko tiek daug žmonių“, – džiaugėsi Rinkimų komisijos atstovas George'as Garcia.
Įnirtingos rinkimų kampanijos pabaigoje visuomenės apklausos rodė, kad F.Marcosas jaunesnysis turėtų nugalėti didele balsų persvara.
Filipinuose nugalėtojui tereikia surinkti daugiau balsų nei kiti.
Nuo to laiko, kai L.Robredo spalį paskelbė siekianti aukščiausio posto, visoje šalyje atsirado daugybė savanorių grupių, bandžiusių įtikinti rinkėjus palaikyti jos kovą už, jos šalininkų teigimu, šalies sielą.
Tačiau nepaliaujami bandymai reabilituoti F.Marcoso brutalų ir korumpuotą režimą bei visuomenės nusivylimas po jo buvusiomis vyriausybėmis prisidėjo prie F.Marcoso jaunesniojo populiarumo augimo.
Po R.Duterte šešerių autoritarinio valdymo metų žmogaus teisių aktyvistai, katalikų lyderiai ir politikos analitikai baiminasi, kad didelės rinkėjų palaikymas padrąsins F.Marcosą jaunesnįjį valdyti dar sunkesniu kumščiu.
Autoritarinis valdymas
57-erių teisininkė ir ekonomistė L.Robredo žadėjo atsisakyti nešvarios politikos stiliaus, ilgą laiką būdingo šiai korumpuotai demokratijai, kurioje valdžia yra kelių šeimų rankose.
Abu rinkimuose dalyvaujantys autoritarinių lyderių palikuonys – F.Marcosas jaunesnysis ir jo varžovė Sara Duterte – patikino, kad yra geriausiai pasirengę „suvienyti“ šalį, nors ką tai reiškia – neaišku.
Šeštadienį Maniloje vykusiame F.Marcoso ir S.Duterte palaikymo mitinge dalyvavo šimtai tūkstančių raudonai apsirengusių jų šalininkų.
Pasak Josephine'os Llorcos po 1986 metų revoliucijos atėjusios vyriausybės nesugebėjo pagerinti vargingai gyvenančių žmonių padėties.
„Pabandėme, bet jos buvo dar blogesnės nei Marcosų laikais“, – sakė ji.
Visuomenės apklausos rodo, kad 64 metų F.Marcosas jaunesnysis turėtų surinkti daugiau nei pusę rinkėjų balsų. Jei tai pasitvirtintų, jis taptų pirmuoju kandidatu į prezidentus, kuriam pavyko surinkti absoliučią daugumą balsų po jo tėvo nuvertimo.