Vėlai antradienį Isulano miestelyje nugriaudėjęs sprogimas, sužalojęs 35 žmones, yra jau antra tokia ataka, šį mėnesį surengta regione, kur ne vieną dešimtmetį veikia sukilėliai islamistai.
Pasak kariuomenės, nežinomas vyriškis netoli vienos maisto prekių parduotuvės krepšyje paliko savadarbę bombą, miniai susirinkus švęsti miestelio įkūrimo metines. Tiek užpuolikui, tiek jo bendrininkui pavyko pabėgti.
„Vienas vyras įtaisė sprogmenį, o kitas vairavo motociklą“, kuriuo jie paspruko, naujienų agentūrai AFP pranešė brigados generolas Cirillito Sobejana ir pridūrė, kad tebevyksta sprogdintojų gaudynės.
Ataka, už kurią atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), yra dar vienas smurto protrūkis salyno pietuose, kur, remiantis vyriausybės duomenimis, užsitęsęs islamistų maištas pareikalavo per 100 tūkst. žmonių gyvybių. Dauguma Filipinų gyventojų yra katalikai.
Anot C.Sobejanos, „labai tikėtina“, kad išpuolį surengė IS palaikantys „Bangsamoro islamo laisvės kovotojai“ (BIFF).
Vienas kariuomenės atstovas pažymėjo, kad ataka gali būti traktuojama kaip atsakas į vyriausybinių pajėgų puolimą prieš BIFF. Jis pridūrė, jog grupuotė planavo susprogdinti bombų tam tikrose pietinio Mindanao regiono vietovėse.
„Jie nori pasėti siaubą šioje teritorijoje“, – AFP sakė regiono karinių pajėgų atstovas kapitonas Arvinas Encinasas, pridurdamas, kad tarp nukentėjusiųjų yra du karininkai.
Liepos 31-ąją kaimyninėje Basilano saloje prie kariuomenės kontrolės posto nugriaudėjo galingas sprogimas, užpuolikui detonavus bombų prikrautą mikroautobusą. Tąsyk žuvo 11 žmonių, įskaitant įtariamą kovotoją užsienietį, kuris buvo už vairo.
IS taip pat prisiėmė atsakomybę už tą ataką, kuri, kaip įtaria pareigūnai, galėjo būti nukreipta prieš netoli vykusį vaikų paradą.
Pernai IS remiantiems kovotojams užėmus pietinį Maravio miestą, prezidentas Rodrigo Duterte paskelbė Mindanao provincijoje karo padėtį, galiojančią iki šių metų pabaigos.
Trečiadienį R.Duterte patarėjai pasmerkė Isulane surengtą sprogimą ir pareiškė, kad išpuolis gali paskatinti valstybės vadovą pratęsti karo padėties galiojimą tame regione.
Vėliausi sprogimai driokstelėjo po to, kai vyriausybė pritarė įstatymui, numatančiam didesnę musulmonų mažumos autonomiją pietuose. Tikimasi, kad ši priemonė padės užbaigti ilgalaikį konfliktą.
Per antradienio išpuolį žuvusios mergaitės motina paragino valdžią įvykdyti teisingumą.
„Tikiuosi, kad jie padės mums ir pagaus kaltininkus“, – sunkiai tramdydama ašaras sakė Nezel Alayon.