Anksčiau Islandijos URM buvo pateikusi preliminarų planą prašyti ES narystės 2009 metais, o prie Bendrijos prisijungti maždaug 2011 metais, sakoma savaitgalį publikuotame dienraščio „Financial Times“ straipsnyje.
Premjeras Geiras Haarde taip pat pareiškė, kad jo vadovaujamos centro dešiniosios pakraipos Nepriklausomybės partijos suvažiavimas vyks 2009 metų sausį, o ne spalį, kaip buvo planuota, o jame bus svarstomos stojimo į ES galimybes.
„Visada sakėme, kad bet kuriuo metu esame pasiruošę įvertinti, kaip galėtume bendradarbiauti su Europa, – sakė premjeras. – Šis procesas padės mums priimti tolesnius sprendimus.“
Islandija dar nebuvo pateikusi prašymo stoti į ES, o jos gyventojai būdavo tradiciškai nusistatę prieš tokį žingsnį.
Tačiau rudenį žlugus Islandijos bankams ir nusmukus valiutai daugelis gyventojų dabar mano, kad šalis turėtų įsivesti eurą. Kita vertus, ES pareigūnai ne kartą yra pareiškę NATO sąjungininkei, kad ji negali įsivesti bendrosios ES valiutos netapusi jos nare.
Finansų krizė Islandijoje smarkiai pagausino ES šalininkų gretas. Prieš krizę už narystę pasisakė apie 50 proc., o šiuo metu jai pritaria apie 70 proc. šalies gyventojų.
Šeštadienį apie 6 tūkst. žmonių (apie 2 proc. salos gyventojų) protestavo prie Islandijos parlamento rūmų, smerkdami Vyriausybės priemones krizei pažaboti. Pasak vietos žiniasklaidos, kai kurie aktyvistai mojavo ES vėliavomis.
Taip pat pranešama, jog Islandijos ir Jungtinės Karalystės bei Olandijos konfliktas dėl Islandijos bankuose laikytų indėlių tikriausiai netrukus bus išspręstas.
Sekmadienį Reikjavikas paskelbė išmokėsiantis kompensacijas žlugusio internetinio banko „Icesave“ indėlininkams. „Icesave“ priklausė neseniai nacionalizuotam Islandijos bankui „Landsbanki“.
Islandijos pastangoms pasiskolinti iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pastarosiomis savaitėmis buvo iškilęs pavojus, kai Londonas, Haga ir Berlynas pareikalavo, kad Reikjavikas pirmiausia garantuotų užsienio indėlių grąžinimą.
„Islandijos ir keleto ES šalių derybose, kurias inicijavo Bendrijai pirmininkaujanti Prancūzija, pasiektas supratimas ir jis taps tolesnių derybų pagrindu“, – sakome Islandijos URM pranešime.
Tarpininkaujant ES ketinama pasirašyti sutartį, pagal kurią Islandijos Vyriausybė kompensuos „apdraustų „Icesave“ indėlininkų santaupas pagal Europos ekonominės erdvės įstatymus“.
Savo ruožtu „ES ir jai pirmininkaujanti Prancūzija toliau dalyvaus ieškant sprendimų, kurie leistų Islandijai atkurti savo finansų sistemą ir ekonomiką“.