TATENA (tarptautinės atominės energijos agentūros) ekspertai negali tiksliai pasakyti, iš kur sklinda didžiausias radiacijos kiekis. Jie įspėja, kad praeis ne viena savaitė, kol inžinieriai atgaivins nebeveikiančias būtiniausias elektrinės saugumą užtikrinančias sistemas.
Šiuo metu atkurti elektros tiekimą aušinimo sistemoms ir valdymo pultams nėra paprasta. Instaliacija yra pažeista druskingo jūros vandens. Be to, baiminamasi, kad, sutrikus vėdinimui, gali būti susikaupusių dujų. Įjungus elektrą jos sukeltų naują sprogimą.
TATENA atstovai pripažįsta, kad Japonijos dirvožemio radiacinis užterštumas didesnis nei buvo pronozuojama. Nors radioaktyvių dulkių baiminosi Kinija, pirmiausiai nedidelį jų kiekį gavo Kalifornija (JAV). Vėliau ir Islandija. Tiesa, radioaktyvių dulkių koncentracija, pasak specialistų, pavojaus gyventojams nekelia.
O kol kas, kaip praneša BBC korespondentai, Tokijo gyventojai, slėpdamiesi po skėčiais spėlioja: kažin kas krenta iš dangaus. Ar lietaus lašai taip pat užkrėsti radiacija, kaip ir vanduo, bėgantis iš čiaupo?
Radiacija pasieks ir Rusiją
Prognozuojama, kad radioaktyvus debesis pasieks ir Rusiją, dar prisimenančią Černobylio tragediją. Rusijos Hidrometeorologijos centras praneša, kad ketvirtadienį radioaktyvų debesį vėjas atneš į Kurilų salas.
Tiesa, iš pradžių nedidelis radiacijos kiekis pasieks tik pietinę Kurilų dalį. Visą salyną jis praskries penktadienį. Tačiau kol kas Rusijos rytuose akivaizdaus radiacinio lauko padidėjimo neužfiksuota.
Tiesa, Rusijos medikai ir sinoptikai ramina, kad toks radiacijos kiekis, koks pasiekia kitas šalis iš Japonijos, žmogui nepavojingas. Tai, „viso labo cezio ir jodo dalelytės“. Kita vertus, tie patys specialistai čia pat pripažįsta, kad iš Japonijos gauna per mažai informacijos. Todėl tiksliai nežino, nei kodėl iš trečiojo reaktoriaus rūksta juodi dūmai, nei kokia tiksli radioaktyvių dulkių debesies sudėtis.
Taigi, kaip klausia kanalas BBC: „how many is too many?“. Kitaip tariant, visi žino, kad radiacija plinta, kad Japonijoje užterštas ir dirvožemis, ir jūra, ir vandentiekio vanduo. Tačiau tikrieji mastai ir galimas tolimesnis radiacijos plitimo scenarijus yra nežinomas.