15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

G-7, ES reiškia „rimtą susirūpinimą“ Honkongo naujojo lyderio parinkimo procesu

Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai pirmadienį išreiškė nuogąstavimų dėl to, kaip buvo parinktas naujasis Honkongo lyderis, ir apkaltino šią Kinijos teritoriją demokratinės tvarkos nepaisymu.
Johnas Lee
Johnas Lee / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Valstijos prisidėdamos prie Europos Sąjungos oficialiai išreiškė savo „rimtą susirūpinimą parinkimo procesu“, kai propekiniškas komitetas Honkongo lyderiu sekmadienį paskyrė Johną Lee.

64 metų J.Lee, buvęs saugumo vadovas, atlikęs svarbų vaidmenį slopinant Honkongo demokratijos šalininkų judėjimą, buvo vienintelis kandidatas pakeisti šiame poste kadenciją baigiančią Carrie Lam.

G-7 užsienio reikalų ministrai sakė, kad jo parinkimas slaptu balsavimu buvo „tęsiamo puolimo prieš politinį pliuralizmą ir pagrindines laisves dalis“.

Ministrai apkaltino Honkongo valdžią ir Kiniją padidinus nerinktų komiteto narių skaičių ir „drastiškai“ atribojus nuo proceso rinkėjus.

„Dabartinis nominacijos procesas ir jį užbaigiantis paskyrimas yra visiškas nukrypimas nuo visuotinės rinkimų teisės tikslo ir dar labiau sumažina teisėto atstovavimo honkongiečiams galimybes“, – sakė jie.

„Esame labai susirūpinę šiuo pastoviu politinių ir pilietinių teisių, Honkongo autonomijos ardymu“, – sakoma pareiškime.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas socialiniame tinkle „Twitter“ apie šį bendrą pareiškimą rašė, kad Pekinas „nedemokratišku Honkongo vadovo parinkimu pakirto“ Honkongo „pagrindinį tikslą – visuotinę balsavimo teisę“.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis sekmadienį sakė, kad blokas „laiko šį atrankos procesą dar vienu žingsniu griaunant principą „viena šalis, dvi sistemos“, nors Pekinas žadėjo išlaikyti svarbias miesto laisves ir autonomiją.

G-7 užsienio reikalų ministrai pakartojo savo raginimą Kinijai laikytis dvišalių ir tarptautinių teisinių įsipareigojimų šioje buvusioje britų kolonijoje.

Jie taip pat paragino J.Lee „gerbti ginamas teises ir laisves Honkonge, kaip numatyta Pagrindiniame įstatyme, ir užtikrinti, kad teismų sistema palaikytų įstatymo viršenybę“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais