G.Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą Ukrainoje, yra „šoko terapija“, tai yra kariniai pralaimėjimai, grįžtantys karių kūnai, sako Garis Kasparovas. Niujorke šiuo metu gyvenantis Rusijos opozicionierius Vilniuje penktadienį vykstančioje „Laisvosios Rusijos forumo“ konferencijoje lygino dabartinę Rusiją su nacistine Vokietija.
Garis Kasparovas
Garis Kasparovas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak G.Kasparovo, nacistinėje Vokietijoje Adolfas Hitleris išbuvo valdžioje tik kiek daugiau nei dešimtmetį, ir šio laiko pakako, kad didžioji dalis Vokietijos visuomenės jį palaikytų net ir karo įkarštyje, matant artėjantį šalies pralaimėjimą Antrajame pasauliniame kare.

Propagandą skiepijo ilgiau nei naciai

Rusijos atveju, anot G.Kasparovo, aktyvi propaganda nuo V.Putino atėjimo į valdžią veikė daugiau nei dvidešimt metų, tad karą ir jį vykdantį režimą palaikančiai Rusijos visuomenės daliai norint pakeisti mąstyseną reikalinga šoko terapija – matyti pralaimėjimus, pargabenamus kareivių kūnus.

„Šoko terapija – tai vienintelis šansas kaip nors leisti suprasti, kad kariauti negalima, kad reikia gyventi kitaip. Ar mes šiuo šansu pasinaudosime, ar ne – nežinau. Tai – paskutinis istorinis šansas“, – kalbėjo opozicionierius, dalyvaudamas diskusijoje su pirmuoju faktiniu Lietuvos vadovu Vytautu Landsbergiu.

Jis teigė, kad neįmanoma pakeisti režimo ir mąstysenos per akimirką, bet, opozicionieriaus nuomone, Rusijos visuomenę galėtų išjudinti kariniai pralaimėjimai ir ekonominis šalies byrėjimas.

„Kai taps akivaizdu, kad karas pralaimėtas, o priekyje – negirdėto masto ekonominė katastrofa (...), tada, greičiausiai, atsiras sąmoningumas, alternatyva“, – svarstė Rusijos opozicijos atstovas.

„Buvo plaunamas pats žmogiškumas (...), todėl išspręsti šią problemą galima tik išmušant tai „kvailiui iš galvos“, – kalbėjo jis.

Pasak vieno iš „Laisvosios Rusijos forumo“ įkūrėjų, V.Putinas, priešingai nei XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje į valdžią Vokietijoje atėjęs A.Hitleris, niekada neslėpė savo imperinių, ekspansinių planų ir juos kartojo būdamas prezidentu.

„Šios matricos viduje – net ne komunizmas, ne KGB, tai – imperija, imperializmas. Ir kol ši matrica nebus ištrinta iš rusiškojo valstybingumo kodo, nėra jokių šansų naujai lemčiai“, – teigė G.Kasparovas.

„Mes visi suprantame, jaučiame, kad Rusijai bus istorinis šansas, greičiausiai, paskutinis istorinis šansas pasirinkti naują likimą. 1991-aisiais mes šį šansą praleidome“, – pabrėžė jis.

V.Landsbergis nepuoselėja didelio optimizmo

V.Landsbergis savo ruožtu svarstė, kad nereikėtų tikėtis, jog Rusijos pralaimėjimas kare „įneš sveiko proto“, o Rusijos visuomenė ir toliau kaltins Vakarus, svarstys apie ukrainiečius, jog „per mažai jų nužudėme“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Landsbergis
Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Landsbergis

„Tikėtis, kad kariniai pralaimėjimai įneš sveiko proto, pernelyg optimistiška“, – kalbėjo V.Landsbergis.

G.Kasparovas pabrėžė, kad kariniai pralaimėjimai imperijoms visuomet būna skausmingi, tai buvo matyti ir SSRS karo Afganistane atveju, taip pat domino principu griūnant SSRS XX amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje.

Jis neabejojo, kad Vakarų sankcijos turi stiprų psichologinį vaidmenį, nes blogina rusų gyvenimą ir griauna „diktatūros mitą“, o mitų griovimas griauna ir „imperijos karkasą“.

G.Kasparovo teigimu, bet koks tolesnis „Putino kursas“ su juo pačiu, ar be jo, yra neįmanomas ir Vakarai net ir konfliktui pasibaigus turėtų tęsti sankcijas Rusijai, iki ši įgyvendins nustatytas sąlygas.

„Sankcijų režimas, kuris daro Rusiją visiškai neįgalią dabartinėje pasaulinėje ekonomikoje, nebus panaikintas, kol nebus išpildytos sąlygos, kurios paverčia Rusiją šalimi, nebegrasinančia savo kaimynams“, – svarstė opozicionierius.

V.Landsbergis: tai – žmogėdrų valstybė

V.Landsbergis pabrėžė, kad Kremliaus režimas gyvena praeitimi, ir „visa praeitis yra šiandien“ ir šioje realybėje yra imperiniai siekiai – užkariauti teritorijas ir taip išoriškai tarsi demonstruoti valstybės sėkmę.

Profesoriaus teigimu, Rusija kasdien vis labiau labiau izoliuojama, ji yra supama demokratinių valstybių.

„O ten – žmogėdrų valstybė. Taip jau susiklostė, kad jie sėdi tose pačiose organizacijose, žmonės ir žmogėdros, ir sprendžia kažkokias bendras problemas“, – kalbėjo profesorius.

„Tai – visiškai neperspektyvu. Kaip pakeisti žmogėdrų mąstyseną ir suprasti jų žmogiškąsias vertybes – tai užduotis. Gali būti – tik katastrofa: ar karinė, ar absoliutus kovidas, ar meteoritas, kuris nukris iš dangaus“, – svarstė V.Landsbergis.

Ukraina gali tapti moderniausia Europoje

Opozicionierius įsitikinęs, kad galutinė Ukrainos pergalė lems naują globalią realybę.

„Kas bus šioje realybėje su Rusija – aš nežinau. Bet visiškai akivaizdu, kad Ukraina galbūt taps labiausiai modernizuota valstybė Europoje. Todėl, kad po sugriovimų teks viską atstatyti, o tai bus nauja“, – pabrėžė jis.

G.Kasparovas taip pat sakė, kad dabartinės Putino aplinkos veikėjai, vadinamieji liberalai, negalėtų dalyvauti tolesniame valstybės kūrime, o juos turėtų keisti tie, kurie bus pasirengę pripažinti „nusikalstamą karą Ukrainoje, Putino režimo nelegitimumą“ ir Ukrainos teritorinį vientisumą.

„O jų programa – mus suvalgyti, mūsų programa – juos livkiduoti. Štai ir viskas, pirmasis programos etapas baigtas“, – kalbėjo jis.

Pasak G.Kasparovo, Rusijos socialiniuose tinkluose klaidžioja juodojo humoro juokelis, jog „Putinas turi globalinio atšilimo sprendimą – branduolinę žiemą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų