G.Landsbergis – vienintelis ES ministras, pasveikinęs N.Pelosi vizitą Taivane: ar jis teisus?

Briuselio leidinys „EUobserver“ skelbia, kad Lietuva tapo vienintele Europos Sąjungos šalimi, vyriausybiniu lygiu pasveikinusi JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą į Taivaną. Vizito šalininkai Lietuvoje sveikina jos drąsą, sakydami, kad Vakarų demokratijos turi vienytis prieš autoritarų grasinimus. Kritikai perspėja, kad kilus įtampai su JAV, Kinija gali suartėti su Rusija, o amerikiečiai – atitraukti dėmesį nuo mūsų regiono.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Dabar pirmininkė N.Pelosi gerokai plačiau atvėrė duris į Taivaną, esu tikras, kad netrukus pro jas įžengs ir kiti laisvės ir demokratijos gynėjai“, – tviteryje parašė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius sako, kad kaistanti įtampa Lietuvai nieko gero nežada.

Parlamentaras Žygimantas Pavilionis sako, kad vizitas svarbus Lietuvai, nes jis demonstruoja JAV ryžtą ginti demokratijas nuo autokratijų ir nepasiduoti jų grasinimams.

15min pateikia jų nuomones.

Kęstutis Girnius:

„Kaistanti įtampa tarp pasaulio supergalybių niekam nieko gero nežada, nors kai kurie konservatoriai gal manys, kad sustiprėjęs JAV Taivano palaikymas rodo, jog Lietuva ėjo teisingu keliu, kai atidarė Taivano pasiuntinybę. Tai būtų trumparegiška išvada.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kęstutis Girnius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kęstutis Girnius

Auganti įtampa didina tikimybę, kad Kinija tvirčiau palaikys Rusiją, gal net pradės didesniais kiekais pardavinėti dronus, ko iki šiol nedarė. Jei Kinijos ginklai bent iš dalies atsvertų amerikietiškus, Ukrainai būtų labai sunku atkovoti praloštas teritorijas.

Lietuvai labiau rūpi, kas vyksta kaimynystėje, o ne Pietų Kinijos jūroje, o JAV svarbiau įvykiai Pietų Kinijos jūroje, tad gali mažėti parama Ukrainai, kas Lietuvai būtų nenaudinga.

Nė viena pusė nesiekia tiesioginės konfrontacijos, bet per Šaltąjį karą buvo net trys incidentai, kai per klaidą beveik kilo karinis susirėmimas. Dabar ginklai galingesni, greičiau skrieja, greitai jų bus daugiau, tai rizika auga. Ir pakanka vieno nesuvaldomo įvykio.“

Žygimantas Pavilionis:

„Jeigu N.Pelosi nebūtų nuvykusi ir būtų paklususi grasinimams, tai tokį nusilenkimą autokratijos greitai išmoktų kaip pamoką. N.Pelosi vizitui ploja visas JAV Kongresas, tiek kairė, tiek dešinė, nes Amerika pagaliau įgyvendina savo pažadą ginti demokratijas nuo autokratijų.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Žygimantas Pavilionis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Žygimantas Pavilionis

Jie jau tą pradėjo daryti Ukrainoje. Taip, ten buvo pavėluota, bet Taivanas ir Amerika mokosi. Ir kai ateis Baltijos šalių eilė ir pasigirs tokie pat grasinimai, labai tikiu, kad šie pavydžiai rodo, kad tai nepasikartos ir Amerika bus čia su mumis.

Reikia matyti ne tik Lietuvą. Taivano parlamento pirmininkas lankėsi ne tik pas mus, bet ir Čekijoje, Prancūzijoje. ES ir NATO įvardijo Kiniją kaip sisteminę priešininkę, vadinasi, turime gilinti ryšius su demokratijomis Indijos ir Ramiojo vandenyno regione. Tokia yra ir mūsų, ir Amerikos strategija. Tai nėra tik vertybės ir saugumas, tai ir aukščiausios technologijos, kurios svarbios mums siekiant tapti inovatyvia ekonomika su tūkstančiais gerai apmokamų darbo vietų.“

15min parengtą apžvalgą, kuo šis vizitas svarbus Lietuvai, galite skaityti čia: JAV ir Kinijos įtampa dėl Taivano kaista: ką tai reiškia Lietuvai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų