Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

G20 susitikimo metu Rusiją sveikino žemėlapiu su aneksuotomis teritorijomis: ar tikrai?

Propagandinė Rusijos naujienų agentūra „Sputnik“, o vėliau ir kitos šios šalies žiniasklaidos priemonės bei socialinių tinklų vartotojai ėmė dalytis nuotrauka, kurioje – neva šių metų liepą vykusio Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimo metu užfiksuotas plakatas. Jame Rusijos žemėlapis esą pavaizduotas kartu su aneksuotomis teritorijomis. Tačiau iš tiesų susitikimo grafinės komunikacijos sistemoje tokie sveikinimai numatyti nebuvo.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas G20 samite Indonezijoje  MIT/
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas G20 samite Indonezijoje MIT/ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

G20 vadovai susirinko į dviejų dienų aukščiausiojo lygio susitikimą, kurį Balyje surengė G20 pirmininkaujanti Indonezija.

Rusijos žiniasklaidos teigimu, G20 organizatoriai pasveikino Rusijos delegaciją dar oro uoste iškabindami lauko reklamos plakatą (angl. banner), kuriame puikuojasi užrašas „Sveiki atvykę į G20, Rusija“, po juo – oficialus renginio logotipas ir Rusijos žemėlapis, kuriame Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono regionai buvo priskirti Rusijos teritorijai.

Kai kuriuose Rusijos portaluose imta tvirtinti, kad taip viršūnių susitikimo organizatoriai „demonstravo pritarimą Rusijos plėtrai“.

„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija
„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama manipuliacija

Netrukus šią žinutę imta platinti ir socialiniuose tinkluose lietuvių kalba.

Atsirado neatitikimų

Dar prieš susitikimą Indonezijos ir pasaulio bendruomenėms buvo pristatytas oficialus G20 susitikimo logotipas bei renginio grafinės komunikacijos sistema (angl. brandbook).

Taip pat susirinkimo tema ir šūkis – „Atsigausime drauge – atsigausime stipresni“ (angl. Recover together, recover stronger).

Grafikos dizainerių parengtose vizualizacijose nenumatoma atskirų sveikinimų šalims dalyvėms.

Be to, atidžiau pažvelgus galima pastebėti, kad propagandininkų išplatintoje tariamo plakato nuotraukoje panaudotas šriftas gerokai skiriasi nuo oficialaus renginio šrifto.

„Facebook“ nuotr./Oficialus G20 šūkis ir plakatas (viršuje) ir Rusijoje platinama klastotė (apačioje)
„Facebook“ nuotr./Oficialus G20 šūkis ir plakatas (viršuje) ir Rusijoje platinama klastotė (apačioje)

Trūksta įrodymų

Keista ir tai, kad tiek Rusijos žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose platinama vienintelė nuotrauka, padaryta iš vieno rakurso – fotografijų kitu kampu arba turistų kadrų aptikti nepavyko.

Išanalizavus daugybės naujienų agentūrų fotografų nuotraukas iš G20 susitikimo, jose nepavyko aptikti šio plakato.

Maža to, aiškiai matoma, kad atskiros šalys nebuvo sveikinamos atvykus į susitikimą.

Susitikimą reklamuojantys lauko pranešimai – vientiso stiliaus ir juose nenaudojami šalių žemėlapiai.

Bendroje renginio komunikacijoje dominuoja logotipas, pavaizduotas Indonezijos kalnų fone.

Aneksijos nepalaiko

G20 aukščiausiojo lygio susitikimo metu atskirai susitiko Europos Komisijos, Europos Vadovų Tarybos, Italijos, Ispanijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Valstijų, Kanados, Nyderlandų, Prancūzijos ir Vokietijos vadovai.

Jie pasmerkė Rusijos vykdytus barbariškus raketų išpuolius prieš Ukrainos miestus ir civilinę infrastruktūrą.

Baigiantis susitikimui Balyje, G20 šalių vadovai paskelbė bendrą deklaraciją, kurioje teigiama, kad labai svarbu laikytis tarptautinės teisės ir daugiašalės sistemos, užtikrinančios taiką.

Vadovai pareiškė, kad jie griežčiausiai smerkia Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Bendram G20 komunikatui paprastai turėtų pritarti visos šalys, tačiau, kadangi susitarimas atrodė mažai tikėtinas, Indonezija vietoj to siekė, kad būtų priimta vadovų deklaracija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas JT Saugumo Tarybos posėdyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas JT Saugumo Tarybos posėdyje

Laukiamas nebuvo

Rusijai susitikime atstovavęs šalies užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas nusprendė anksti išvykti iš G20 ministrų susitikimo Balyje, sulaukęs daug diplomatinių antausių ir atsisakymų fotografuotis kartu.

Šiemet tradicinė susitikimo dalyvių fotosesija neįvyko. Priežastis – daugelio užsienio reikalų ministrų atsisakymas nusifotografuoti kartu su kolega iš Rusijos. Apie tai pranešė Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“.

Be to, kaip pranešė „Reuters“, kai kurie viršūnių susitikimo dalyviai atsisakė susitikti su S.Lavrovu kuluaruose. Tarp jų – JAV, Vokietijos, Japonijos diplomatijos vadovai.

Indonezijos užsienio reikalų ministrė Retno Marsudi sakė, kad liepos 7 dieną G7 (JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Italija, Prancūzija, Kanada, Japonija) ir Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai atsisakė dalyvauti iškilmingoje vakarienėje kartu su S.Lavrovu.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad S.Lavrovas „nepastebėjo boikotuojančiųjų nedalyvavimo“.

Vašingtonas ir jo sąjungininkai prieš susitikimą pasmerkė Rusijos karą Ukrainoje, o paskui, per derybas už uždarų durų, rusų užsienio reikalų ministras susidūrė su, pasak JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno, Vakarų kritikos kruša.

„Tai, ką šiandien išgirdome, jau yra stiprus choras iš viso pasaulio dėl būtinybės užbaigti agresiją“, – sakė A.Blinkenas.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs