„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gazos Ruožo gyventojai aklavietėje: „nemačiau nieko blogesnio už šį karą“

Dauguma iš 2,3 mln. vieno tankiausiai Žemėje apgyvendintų – Gazos Ruožo – gyventojų neturi elektros ir vandens. Ketvirtadienį šalies energetikos ministras paskelbė, kad neleis jiems naudotis nei vandeniu, nei elektra, kol nebus išlaisvinti „Hamas“ grupuotės į nelaisvę paimti izraeliečiai. Kas laukia gyventojų Gazoje?
Moteris Gazos Ruože
Moteris Gazos Ruože / „Reuters“/„Scanpix“

Vienintelė Gazos elektrinė, kuri su pertraukomis veikė kelias dienas, trečiadienį nustojo veikusi, nes jai baigėsi degalų atsargos, skelbia naujienų agentūra „Reuters“. Natūraliai, neturint elektros energijos, negalima pumpuoti vandens į namus. Naktimis anklavas skendi visiškoje tamsoje, kurią kartas nuo karto pertraukia ugnies pliūpsniai ir telefonų, naudojamų kaip žibintuvėliai, šviesa.

„Praeityje išgyvenau visus karus ir įsiveržimus, bet niekada nemačiau nieko blogesnio už šį karą“, – „Reuters“ sakė 35 metų Yamenas Hamadas, keturių vaikų tėvas, kurio namai buvo sugriauti per Izraelio smūgius Gazos šiauriniame Beit Hanūno mieste.

Pasak žurnalistų Chan Juniso mieste Gazos pietuose prie pagrindinės ligoninės rikiuojasi žuvusiųjų giminaičiai ir draugai, kurie mato ant žemės gulinčius kūnus, neradusius kitos vietos dėl perpildyto morgo ir nutraukto elektros tiekimo šaldytuvams.

„Reuters“ žurnalistai savo reportažui apklausė daugiau nei tris dešimtis Gazos Ruože gyvenančių žmonių, ir dauguma jų pritarė Hamado žodžiams: „tai didžiausias jų kada nors regėtas smurtas“.

Egipto valdžios institucijos užblokavo vienintelę kitą Gazos Ruožo sieną, todėl žmones apėmė panika, kad jie atsidūrė spąstuose. Anklavo gyventojai baiminosi, kad blogiausia dar tik laukia, įskaitant galimą sausumos invaziją, nes beveik neabejojama, kad Izraelis sieks iki galo atkeršyti už žiauriausią palestiniečių kovotojų išpuolį per 75 metų šalies istoriją. Teigiama, kad jo metu žuvo 1400 Izraelio gyventojų.

„SIPA“/„Scanpix“/Gazos Ruožas po apšaudymo
„SIPA“/„Scanpix“/Gazos Ruožas po apšaudymo

Paskutiniais duomenimis, per apšaudymus Gazos Ruože gyvybės neteko apie 1300 palestiniečių. Dar daugybė jų sužeista arba dingę be žinios.

„Iš pavojaus pabėgome į mirtį“

Izraelio gynybos ministras Yoavas Gallantas pažadėjo suintensyvinti karinę kampaniją Gazos Ruože ir trečiadienį griežtai pareiškė, kad Izraelis nušluos „Hamas“ „nuo žemės paviršiaus“.

Beit Hanūnas, esantis netoli sienos su Izraeliu, buvo viena pirmųjų vietų, smarkiai nukentėjusių nuo atsakomųjų Izraelio smūgių: „Hamas“ ir vietos gyventojų teigimu, sugriauta daug kelių ir pastatų, tūkstančiai žmonių buvo priversti palikti namus.

Vienas 31 metų amžiaus vyras žurnalistams pasakojo, kad šeštadienį pabėgo iš miesto kartu su nėščia žmona, tėvu, broliais, pusbroliais ir giminaičiais. Jie nuvyko į pakrantėje esančią Paplūdimio pabėgėlių stovyklą, kur tikėjosi, kad bus saugiau, tačiau oro atakos ėmė smogti ir šiai vietovei, todėl jie nuvyko į Šeich Radvano rajoną, esantį giliau rytuose.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo šeštadienio Gazos Ruože be namų liko apie 340 tūkst. gyventojų, kurių dalis glaudžiasi Jungtinių Tautų įkurtose prieglaudose, tačiau, specialistų teigimu, 90 proc. jų jau yra užimta.

Antradienio naktį oro antskrydis smogė pastatui, kuriame slėpėsi jo šeima, ir visi, išskyrus jį, žuvo.

„Iš pavojaus pabėgome į mirtį“, – „Reuters“ žurnalistams atviravo Kafarnehas, stovėdamas prie Gazos miesto Šifos ligoninės. Jo galva buvo praskelta, o nuo peties iki riešo buvo uždėtas gipsas. Jis sėdėjo ant šaligatvio šalia šimtų kitų žmonių, gyvenančių lauke netoli ligoninės. Kai kurie jų prasitarė, jog tikėjosi, kad ligoninė juos apsaugos nuo bombardavimo.

„Dabar esu benamis, – pasidalijo 45 metų Youssefas Dayeris, taip pat sėdintis ant žemės prie ligoninės. – Galbūt tai saugu. Galbūt. Tai taiki civilinė vieta, tiesa? Galbūt ne. Niekur neatrodo saugu“.

Kai kurie žmonės prie ligoninės buvo atsinešę antklodžių ar kartono lakštų miegui, kiti griuvo tiesiai ant plikos žemės. Ligoninėje buvo ilgos eilės, kad žmonės galėtų pasinaudoti keliais tualetais, matytus vaizdus bandė perpasakoti žurnalistai.

VIDEO: Gazos ruožo gyventojai – be elektros ir namų: prieglobstį randa mokyklose

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo šeštadienio Gazos Ruože be namų liko apie 340 tūkst. gyventojų, kurių dalis glaudžiasi Jungtinių Tautų įkurtose prieglaudose, tačiau, specialistų teigimu, 90 proc. jų jau yra užimta.

Prieglaudomis tapusios mokyklos tapo pagrindine namų netekusių Gazos gyventojų prieglobsčio vieta: šeimos glaudžiasi klasėse, kai kurie miega ant čiužinių, kiti ant antklodžių. Tačiau ir ten dažnai aidi sprogimai.

„Reuters“ žurnalistai pasakojo, kad dauguma žmonių prie tokių mokyklų sėdi lauke bijodami, kad naktį juos palaidos pastato griuvėsiai.

Kai kurios humanitarinės pagalbos agentūros Gazos Ruože teigia, kad sąlygos yra pačios blogiausios, kokias tik gali prisiminti, net po nuolatinių konfliktų ir 16 metų trukusios Izraelio blokados nuo tada, kai 2007 m. po trumpo pilietinio karo su Palestinos prezidento Mahmudo Abaso frakcijai „Fatah“ ištikimomis pajėgomis „Hamas“ perėmė valdžią.

„Šį kartą civilių nuostoliai... neturi precedento“, – pareiškė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto Gazoje atstovas spaudai Hishamas Muhanna.

„IMAGO“/„Scanpix“/Palestiniečiai griuvėsiuose Gazoje
„IMAGO“/„Scanpix“/Palestiniečiai griuvėsiuose Gazoje

Tuo tarpu „Reuters“ žurnalistai apsilankė ir kitoje ligoninėje, kurioje dirbantis gydytojas Mohammadas Abu Mughaseebas pažymėjo, kad medicinos priemonių trūksta jau daugelį metų. Pasak jo, dėl sustiprėjusios Izraelio apgulties greitai senkančios atsargos baigsis po kelių savaičių.

„Jei taip tęsis kelias dienas, sveikatos apsaugos sistema žlugs“, – teigė jis, pats praleidęs naktį ligoninėje, nes jo paties namai buvo apgadinti per sprogimą.

Dėl elektros energijos trūkumo anklave nutrūko didžioji dalis vandens tiekimo. Vyrai ir berniukai stovėjo prie vienos iš nedaugelio atsargų Chan Junise, kraudami didžiules cisternas į triračius rikšas, vežimus, kuriuos tempė rankomis, ir nedidelį vežimą, traukiamą arklio, skelbia „Reuters“.

„AFP“/„Scanpix“/Gazos miestas po apšaudymo
„AFP“/„Scanpix“/Gazos miestas po apšaudymo

Gazos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad ligoninės ir kitos medicinos įstaigos, naudojančios kuro generatorius, per kelias ateinančias dienas turėtų netekti elektros energijos. Ministerija nuogąstavo, kad taip pat sustos nuotekų valymo įrenginiai, todėl visoje teritorijoje daugės atliekų ir ligų.

Su aušra Gazos Ruože pasirodo ir naujai po naktį paleistų raketų padaryta žala. Kai kur ištisi kvartalai buvo sulyginti su žeme.

Dėl bombardavimo sugriautų kelių tarnybų darbuotojai dažnai negali pasiekti sprogimų vietų, todėl vietos gyventojai turi patys išvežti griuvėsius.

„Jie nugriovė visą pastatą. Aš čia miegojau, kai jis ant manęs užgriuvo“, – pasakojo vyras, kuriam kažkaip pavyko išlipti iš sugriuvusio pastato Zeitoun rajone Gazoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“