D.Grybauskaitė – būsimoji NATO vadovė: misija (ne)įmanoma

Briuselio portale „Politico“ pasirodę svarstymai, esą buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė galėtų tapti naująja NATO generaline sekretore, sukėlė diskusijų dėl to, ar jos kandidatūra vertintina rimtai. Argumentų, kodėl D.Grybauskaitė tiktų vadovauti Aljansui, yra – bet ryškūs ir neigiamą foną kuriantys minusai. 15min jos galimybes paprašė įvertinti keturių politikos ekspertų.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

NATO koridoriuose formalios diskusijos dėl to, kas kitais metais pakeis dabartinį generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą, tik prasidėjo. Bet, nors galutinio sprendimo paskelbimo laukiama kitų metų pavasarį, kalbų jau netrūksta.

O jų sūkuryje – buvusi Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė. Tiesa, pagrindine favorite užimti J.Stoltenbergo vietą ji nelaikoma – skirtingai nei, pavyzdžiui, buvusi Kroatijos prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič. Kodėl?

15min pateikia įvairių analitikų mintis apie tai, kodėl D.Grybauskaitės kandidatūra NATO tiktų ir kodėl galbūt ne.

Argumentai už D.Grybauskaitės kandidatūrą

Nemažai pareigūnų, diplomatų ir analitikų tvirtina, kad po 72 metų atėjo laikas patikėti NATO vairą moteriai, o kiti mano, jog kandidato iš Rytų Europos pasirinkimas taptų iškalbingu signalu Maskvai.

Antai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas Andžejus Pukšto D.Grybauskaitės šansus tapti NATO generaline sekretore vertina „vidutiniškai“, bet mano, kad tai įmanoma.

„Realistiška iš tos pusės, kad NATO į šias pareigas ieškos moters. Ir todėl, kad Lietuva – maža šalis, Rytų ir Vidurio Europos atstovė. Grybauskaitė yra sukaupusi nemažą patirtį, tarptautinėje arenoje turi gerą autoritetą“, – 15min tvirtino A.Pukšto.

Asmeninio albumo nuotr./Andžejus Pukšto
Asmeninio albumo nuotr./Andžejus Pukšto

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas taip pat gyrė D.Grybauskaitės reputaciją.

V.Ušackas: bus daug faktorių ir konkurentų. Jei Vyriausybė ir prezidentas darytų lobizmą, ji turėtų šansų. Lietuvai tai būtų didžiulis pasiekimas.

„Dalios Grybauskaitės reputacija, valinga ir principinga pozicija dabartinėje tarptautinių santykių sanklodoje galėtų būti vertinama kaip pozityvi bei patraukli kandidatūra.

Kaip susidėlios kortos, jau kitas klausimas. Bus daug faktorių ir konkurentų. Jei Vyriausybė ir prezidentas darytų lobizmą, ji turėtų šansų. Lietuvai tai būtų didžiulis pasiekimas“, – kalbėjo V.Ušackas.

Vieša paslaptis, kad dabartinio Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir D.Grybauskaitės santykiai šaltoki, tad menkai tikėtini aktyvūs prezidentūros veiksmai stiprinant buvusios šalies vadovės kandidatūrą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Dalia Grybauskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Dalia Grybauskaitė

Tuo tarpu Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius Linas Kojala sako, kad D.Grybauskaitė pastebima, nes nėra daug aukščiausio lygio politikų, kurie, baigę karjerą, nori būti aktyvūs Vakaruose. Be to, ji ilgą laiką dalyvavo aukščiausiuose NATO lygmens susitikimuose.

Pasak L.Kojalos, lytis gali tapti vienu D.Grybauskaitės privalumų: „NATO niekada neturėjo generalinės sekretorės moters, todėl natūralu, kad (lytis) – viena paskatų svarstyti šią galimybę.“

„Mažos valstybės atstovas gali tapti didžiųjų šalių konsensusu, jei būtų nenorima kažkuriai iš didžiųjų valstybių suteikti dar vieną galią“, – teigė L.Kojala.

RESC direktoriaus teigimu, griežta D.Grybauskaitės pozicija Rusijos atžvilgiu gali būti privalumas „dabartinėmis aplinkybėmis, kai kalbama apie daugialypes Rusijos grėsmes“.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Politologas Linas Kojala
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Politologas Linas Kojala

Kandidato šansus pagerinančiu kriterijumi vadinama ir tai, ar šalis laikosi NATO rekomendacijos skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai.

L.Kojala: mažos valstybės atstovas gali tapti didžiųjų šalių konsensusu, jei būtų nenorima kažkuriai iš didžiųjų valstybių suteikti dar vieną galią.

Tai esą galėtų padėti tiek D.Grybauskaitei, tiek K.Grabar-Kitarovič. Tiesa, Lietuva numato gynybai šiais metais skirti 2,03 proc. BVP, o Kroatijos rodiklis kur kas įspūdingesnis – net 2,79 proc. BVP – ir tarp NATO narių nusileistų tik Graikijai ir JAV.

„Labai svarbu, kad Grybauskaitė sėkmės atveju būtų pirmoji Aljanso generalinė sekretorė iš Rytų Europos. Prieš 8–10 metų buvo kalbama apie Radoslawą Sikorskį, bet daugiau – ne“, – teigė V.Ušackas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Vygaudas Ušackas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Vygaudas Ušackas

Argumentai prieš D.Grybauskaitės kandidatūrą

Kita vertus, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Kęstutis Girnius kaip tik priminė: „Iki šiol nė vienas NATO generalinis sekretorius nebuvo pasirinktas iš Rytų ir Vidurio Europos šalių.“

K.Girnius sutiko su gana populiaria nuomone, esą didžiosios ir įtakingiausios NATO narės nepykdys Maskvos ir nesirinks generalinio sekretoriais iš Kremliui priešiškų Baltijos šalių – esą JAV prezidento Joe Bideno administracija kaip tik bando įnešti į Vakarų ir Rusijos santykius daugiau stabilumo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas Ženevoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas Ženevoje

„Tikimybė, kad generaliniu sekretoriumi parinktų ką nors iš Baltijos šalių, yra maža – ne vien dėl to, kad šios valstybės yra mažos, bet ir todėl, kad jos labai priešiškai nusiteikusios Rusijos atžvilgiu. Rusija tai galėtų priimti kaip labai neigiamą ženklą, o Bidenas šiuo metu bent iš dalies pasiryžęs gerinti santykius“, – 15min tvirtino K.Girnius.

A.Pukšto irgi mano, kad koją D.Grybauskaitei gali pakišti griežtumas Rusijos atžvilgiu. D.Grybauskaitė yra pavadinusi Rusiją „teroristine valstybe“.

D.Grybauskaitės kadencija prezidentūroje baigėsi jau prieš dvejus metus, ir nuo to laiko jokių oficialių pareigų ji neužima.

„Nėra paslaptis, kad Vakarų Europos lyderiai mato Europos architektūrą dialoge su Rusija. Jie vis tiek mano, kad šalia Europos saugumo, NATO plėtros ir stiprinimo proceso lygiagrečiai turi vykti dialogas su Rusija“, – teigė VDU docentas.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

Pasak L.Kojalos, D.Grybauskaitės pozicija kai kurioms NATO narėms gali atrodyti pernelyg „ryžtinga, neatspindinti pagrindinio generalinio sekretoriaus vaidmens moderuoti ir rasti sutarimą su labai skirtingomis šalimis“.

V.Ušackas savo ruožtu pastebėjo, kad paprastai NATO generaliniais sekretoriais paskiriami pareigūnai, kurie apsisprendimo metu dar aktyviai eina aukšto rango pareigas arba būna ką tik jas palikę.

„Paprastai į tokias pareigas skiriami pareigas einantys prezidentai, premjerai, užsienio reikalų ministrai. Dabar gali būti sunkiau“, – 15min tvirtino V.Ušackas.

D.Grybauskaitės kadencija prezidentūroje baigėsi jau prieš dvejus metus, ir nuo to laiko jokių oficialių pareigų ji neužima.

„Praėjo dveji metai nuo jos kadencijos pabaigos, ir Grybauskaitė nebuvo pakviesta užimti kokias nors aukštas pareigas ES ar kitoje tarptautinėje organizacijoje. Ji turi privalumų, bet turi ir didelį minusą – yra laikoma žmogumi, su kuriuo sunku sugyventi, linkusiu diktuoti ir nurodinėti, o ne klausytis ir tartis“, – svarstė ir K.Girnius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Girnius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kęstutis Girnius

V.Ušackas diplomatiškai pripažino: „Yra tiesos. Į tokius postus ieškomi žmonės, gebantys ne skaldyti, o ieškoti kompromisų. Bet manau, kad Grybauskaitė per savo karjerą jau yra pasimokiusi.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų