Gera valia? V.Putinas siūlo JAV naudotis dviem karinėmis bazėmis Vidurio Azijoje

Kremlius netikėtai pasiūlė Vašingtonui galimybę naudotis dviem Rusijos karinėmis bazėmis Vidurio Azijos šalyse ir iš jų rinkti žvalgybinius duomenis apie situaciją Afganistane, pranešė laikraštis „Kommersant“. Esą Vladimiras Putinas tokį pasiūlymą pateikė Joe Bidenui per jųdviejų susitikimą Ženevoje.
Bendros Rusijos ir Tadžikistano karinės pratybos
Bendros Rusijos ir Tadžikistano karinės pratybos / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Šios karinės bazės – Kirgizijoje ir Tadžikistane, o Rusijos pusė esą nusiteikusi leisti JAV per sieną siųsti į Afganistaną bepiločius orlaivius ir kitaip rinkti informaciją apie šalį, kurią palieka amerikiečiai kariai ir kurioje naujus antpuolius vykdo Talibanas.

Kol kas nėra aišku, ar Kremlius suteiks JAV leidimą šiose karinėse bazėse laikyti karių, bet, analitikų teigimu, tokia galimybė menka.

Didesnė karinė bazė – Tadžikistane, joje dislokuota 6 tūkst. Rusijos karių. Bazė Kirgizijoje, kuri su Afganistanu nesiriboja, mažesnė. Abi šalys per Šaltąjį karą buvo sovietinės respublikos, o dabar priklauso Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijai.

Anot „Kommersant“, Vašingtonas dar nepateikė galutinio atsakymo į Rusijos pasiūlymą. O Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas atsisakė ir patvirtinti, ir paneigti publikacijos turinį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas Ženevoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas Ženevoje

Pastarosiomis savaitėmis Talibanas užėmė didelę dalį Afganistano, iš kurio paskutiniai JAV kariai išvyks iki rugsėjo 11 dienos, teritorijos.

Ši grupuotė, penkerius metus šeimininkavusi šalyje iki 2001 metų lapkričio, neseniai paskelbė, kad kontroliuoja net 85 proc. Afganistano teritorijos. Tiesa, daugelis analitikų mano, kad tokie teiginiai neatitinka tikrovės, kurią apskritai nustatyti vis sunkiau.

JAV pajėgų pasitraukimas po beveik 20 metų trukusių operacijų Rusijai reiškia nemenką galvos skausmą. Maskvoje bijomasi, kad Talibano žygiai gali destabilizuoti Vidurio Azijos šalis, kurias Kremlius nuo seno priskiria savo įtakos zonai.

Analitikai pabrėžia, kad nei Tadžikistanas, nei Uzbekistanas nedrįs priglausti naujos JAV karinės bazės, jei tam nepritars Rusija.

V.Putinas pernai pareiškė, kad JAV karių buvimas Afganistane atnešė pastarajai šaliai daugiau stabilumo.

Vis dėlto Kremliuje taip pat baiminamasi, kad amerikiečiai gali bandyti tartis su Afganistano kaimynėmis dėl naujų karinių bazių atidarymo. Maskva praėjusią savaitę pranešė, kad „atvirai“ įspėjo JAV nesiimti tokių iniciatyvų, kurios būtų „nepriimtinos“ Rusijai.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas neseniai derėjosi – greičiausiai būtent dėl karinių bazių – su Tadžikistano ir Uzbekistano užsienio reikalų ministrais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Antony Blinkenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Antony Blinkenas

Bet analitikai pabrėžia, kad nei Tadžikistanas, nei Uzbekistanas nedrįs priglausti naujos JAV karinės bazės, jei tam nepritars Rusija.

Galbūt būtent todėl Rusija siūlo JAV naudotis dviem jos karinėmis bazėmis Kirgizijoje ir Tadžikistane – Maskva galėtų jei ne kontroliuoti, tai atidžiai stebėti, kaip veikia amerikiečiai.

Tadžikistane praėjusią savaitę buvo surengtos karinės pratybos, kuriose dalyvavo apie 1 tūkst. rusų karių, taip pat – koviniai sraigtasparniai. Rugpjūtį ir rugsėjį, anot dienraščio „Izvestija“, planuojamos karinės pratybos Kirgizijoje ir Uzbekistane.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai