„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Graikijoje moksleiviai dalyvauja demonstracijose prieš ir už sutartį su Makedonija

Graikijoje šimtai mokinių ketvirtadienį dalyvavo protestuose dėl prieštaringai vertinamo susitarimo su Makedonija, kuriuo siekiama užbaigti tris dešimtmečius trunkantį ginčą tarp šalių.
Demonstracija Atėnuose
Demonstracija Atėnuose / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Keli šimtai mokinių susirinko Atėnuose, atsakydami į šį susitarimą palaikančių kairiųjų grupių raginimus atremti nacionalistų ir kraštutinių dešiniųjų grupuočių organizuojamą protestą šiauriniame Salonikų mieste.

Tuo metu šiaurės Graikijoje vykstant sėdimajam protestui prieš sutartį dėl naujo Makedonijos pavadinimo neveikė dešimtys mokyklų. Švietimo ministerija dėl šios akcijos kaltina neonacių partiją „Auksinė aušra“.

„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija Salonikuose
„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija Salonikuose

„Akivaizdu, kad už viso to stovi „Auksinė aušra“ ir kitos neonacių grupuotės“, – Atėnų radijui sakė Graikijos mokytojų profesinės sąjungos OLME narė Eleni Zogrofaki.

Pagal Makedonijos premjero Zorano Zajevo ir jo graikų kolegos Alexio Tsipro birželį pasiektą susitarimą, Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija turi būti pervadinta į Šiaurės Makedonijos Respubliką.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Zoranas Zajevas ir Alexis Tsipras
AFP/„Scanpix“ nuotr./Zoranas Zajevas ir Alexis Tsipras

Savo ruožtu Atėnai pažadėjo neblokuoti šalies narystės NATO ir ES siekių.

Tokiu būdu turėtų būti išspręstas ginčas, nuo 1991 metų temdęs abiejų kaimynių santykius.

Atėnai prieštaravo, kad jos kaimynė būtų vadinama Makedonija, nes tokį patį pavadinimą turi Graikijos šiaurinė provincija, senovinės Aleksandro Didžiojo imperijos lopšys ir šiuolaikinių graikų pasididžiavimo šaltinis.

Spalio mėnesį Makedonijos parlamentas pritarė šiam susitarimui, dėl kurio atitinkamai reikės keisti šalies konstituciją.

Atėnų ir Skopjė ginčas dėl Makedonijos pavadinimo tęsėsi nuo buvusios Jugoslavijos subyrėjimo dešimto dešimtmečio pradžioje. Pastangos jį išspręsti buvo nesėkmingos.

Ir A.Tsipras, ir Z.Zajevas investavo daug pastangų į šį susitarimą, aktyviai palaikomą ES ir Jungtinių Valstijų. Tačiau tiek Graikijoje, tiek Makedonijoje jaučiamas didžiulis politikų bei visuomenės pasipriešinimas susitarimui, prieš jį rengiami protestai.

A.Tsipras taip pat stengiasi neleisti subyrėti savo koalicinei vyriausybei, likus mažiau nei metams visuotinių rinkimų. Jo kairioji partija „Syriza“ visuomenės nuomonės apklausose smarkiai atsilieka nuo opozicinės konservatyvios partijos „Naujoji demokratija“.

Daugelis graikų baiminasi, kad ši sutartis suteiks galimybę Skopjė reikšti pretenzijas į jų kultūros paveldą, tačiau A.Tsipras susitarimą vertina kaip būdą išeiti iš aklavietės ir leisti regionui judėti pirmyn.

Kalbama, kad visuotiniai rinkimai gali būti paankstinti ir įvykti jau gegužę, kartu su rinkimais į Europos Parlamentą ir vietos valdžios rinkimais.

A.Tsipro koalicijos jaunesnioji partnerė nacionalistinė Nepriklausomų graikų partija kategoriškai priešinasi pasiektam susitarimui. Ministrų kabinete kilus ginčui dėl šio susitarimo praėjusį mėnesį atsistatydino Graikijos užsienio reikalų ministras.

Daugelis graikų baiminasi, kad ši sutartis suteiks galimybę Skopjė reikšti pretenzijas į jų kultūros paveldą, tačiau A.Tsipras susitarimą vertina kaip būdą išeiti iš aklavietės ir leisti regionui judėti pirmyn.

Makedonijos vyriausybė tikisi, kad šis susitarimas padės jai siekti narystės Europos Sąjungoje bei NATO ir užtikrins vietą Vakarų Europoje, nors tam priešinasi Rusija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs