Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Graikijos bėdos skaldo ir Vokietiją

Kaip parodė pirmadienį Vokietijos televizijos kanalo ARD daryta apklausa, 52 procentai šalies gyventojų pritaria tolesnei finansinei Graikijos paramai, bet drauge net 78 procentai respondentų nebepasitiki Graikijos valdžia. Prieštaringos ir politikų nuotaikos. Skiriasi tik partijų argumentai.
Angela Merkel
Angela Merkel / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pirmadienį Vokietijos valdančiosios koalicijos vadovaujantys asmenys sveikino Briuselyje pasiektą kompromisą ir rodė paramą derybose dėl trečiojo finansinės paramos paketo, o kanclerė Angela Merkel pabrėžė siūlysianti pritarti naujų derybų pradžiai.

Tačiau iš krikščionių demokratų (CDU) ir socialdemokratų (CSU) bloko sklinda skeptiški balsai, – nutrauktos derybos su Briuseliu ir referendumas galutinai pakirto daugelio konservatorių pasitikėjimą graikų vyriausybe.

CDU politikas Thomas Bareissas ketvirtadienio ryte „Focus-Online“ graikų gelbėjimo planą pavadino tiesiog utopišku ir sakėsi netikįs, kad Graikijos vyriausybė išties įgyvendintų Briuselyje pasiektus susitarimus.

Jis perspėjo dėl grėsmės Europos Sąjungai tapti gigantiška lėšų perskirstymo sąjunga, kurioje Graikiją teks nuolatos finansuoti iš bendrų Europos fondų. Politikas pasisako už Graikijos pasitraukimą iš euro zonos, argumentuodamas, jog tik pastarasis kelias priverstų šalį realiai įvertinti savo ekonomiką ir šia baze remiantis siekti jos konkurencingumo.

Nuoseklus Graikijos krizės kompromisinio sprendimo kritikas yra CDU politikas Wolfgangas Bosbachas. Pasak jo, šiuo kompromisu „už daug pinigų nusipirkta tik nedaug laiko“ iki galutinio Graikijos bankroto.

Nuoseklus Graikijos krizės kompromisinio sprendimo kritikas yra CDU politikas Wolfgangas Bosbachas. Pasak jo, šiuo kompromisu „už daug pinigų nusipirkta tik nedaug laiko“ iki galutinio Graikijos bankroto.

Jis, kaip ir ne vienas kitas skeptikas iš CDU bei CSU gretų, žada sakyti „ne“ naujų derybų pradžiai. Prieš antrojo paramos paketo pratęsimą vasario mėnesį nubalsavo 29 CDU ir CSU Bundestago nariai, o daugiau nei šimtas jų tada pareiškė ateityje niekada nebebalsuosiantys už naują finansinę pagalbą Graikijai.

Tačiau W.Bosbachas spėja, kad dauguma partijos draugų ir dabar uždegs žalią šviesą naujoms deryboms su Graikija. Nors ir darys tai „su skausmais pilve ir kumščiais kišenėse“.

CDU finansų ekspertas Norbertas Brackmannas atvirai žada balsuoti prieš. „Juk graikų piliečiai pasisakė prieš daug švelnesnę, nei kad dabar numatyta, taupymo programą. Tad derėtų tautos atsiklausti iš naujo, ką jie mano apie gerokai griežtesnį taupymo bei reformų paketą“, – samprotavo politikas ARD vakaro žinių laidoje „Tagesschau“.

Rimtai svyruoja ir konservatorių frakcijos vadovo pavaduotojas Hansas-Peteris Friedrichas (CSU), išsakantis ne vieno savo kolegos požiūrį, jog naujas paramos paketas tik atideda tikrąjį problemos sprendimą. Jo balsavimas priklausysiąs nuo iš Atėnų siunčiamų signalų ir nuo Vokietijos finansų ministro Wolfgango Schäubles (CDU) pareiškimų ketvirtadienio vakarą vyksiančiame frakcijos posėdyje.

AP/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble
AP/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble

Nežiūrint visų kritiškų pareiškimų, dauguma krikščionių demokratų ir krikščionių socialinės sąjungos narių penktadienį balsuos už naujų derybų su Graikija pradžią. „Kas gi ryšis palikti kanclerę likimo valiai?“ – klausė konservatorius Hansas Michelbachas.

„Kas gi ryšis palikti kanclerę likimo valiai?“ – klausė konservatorius Hansas Michelbachas.

Iš koalicijos partnerių socialdemokratų kanclerė, regis, gali laukti netgi tvirtesnės paramos nei iš krikščionių demokratų – bent jau Graikijos klausimu. Juoba kad ir vasario mėnesį socialdemokratai sutartinai balsavo už paramos Graikijai paketą.

O ir dabar partijos vadovai kviečia sutelkti gretas. Dar esama keletas spręstinų klausimų – kaip antai finansavimas pereinamuoju laikotarpiu ar bankų rekapitalizacija, „tačiau mes sveikiname susitarimą, nes norime, kad Graikija liktų euro zonoje,“ – sakė SPD finansų ekspertas Carstenas Schneideris.

Partijos lyderis Sigmaras Gabrielis džiaugėsi, kad „pagaliau parengtas kelias krizės sprendimui“. SPD frakcijos Bundestage vadovas Thomas Oppermannas pasiektą kompromisą vadino „proto pergale“. O užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (SPD) gyrė Briuselyje pasiektus derybų rezultatus, – jais Europa dar sykį įrodžiusi savo istoriniame kelyje išaugusį gebėjimą rasti kompromisus.

Užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (SPD) gyrė Briuselyje pasiektus derybų rezultatus, – jais Europa dar sykį įrodžiusi savo istoriniame kelyje išaugusį gebėjimą rasti kompromisus.

Sprendžiant iš pakilios socialdemokratų retorikos, jų pozicijoje Graikijos krizės klausimu nusveria optimisto savitaiga, o ne realisto skepsis, politinė argumentacija, o ne ekonominė logika. Kviesdami balsuoti „už“, socialdemokraitai apeliuoja į europietišką solidarumą.

Tačiau opozicinei žaliųjų partijai socialdemokratų solidarumas neatrodo pakakankamas. Jie griežtai kritikuoja neva antieuropietišką valdančiosios koalicijos politinį kursą. „Schäublei, Merkel ir Gabrieliui, kaip matyti, Europa tėra susitarimai ir taisyklės, o vertybių Europa, grindžiama integracija ir solidarumu, jiems nieko nebereiškia“, – savo nusivylimo neslėpė žaliųjų frakcijos bundestage lyderė Katrin Göring-Eckardt.

Vertindami sekmadienio naktį Briuselyje pasiektą susitarimą, Vokietijos žalieji pasitelkia graikų argumentus bei teiginius: ES reikalavimus Atėnams jie sutartinai vadina pažeminimu, o kanclerę kaltina mėginimu Europai primesti Vokietijos diktatą. Numatytą Graikijos finansų kontrolę jie laiko per dideliu kišimusi į šalies suverenumą bei peikia kontraproduktyvią tolesnio taupymo politiką.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksis Cipras ir Angela Merkel
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksis Cipras ir Angela Merkel

Graikijos krizės kontekste pasistengę sublizgėti kaip vieninteliai tikri Vokietijos europiečiai, žalieji vis dėlto iki šiol neišsidavė, kaip ta europietiška solidarumo dvasia konkrečiai pasireikš penktadienio balsavime. Anksčiau jie visada pritardavo finansinės pagalbos Graikijai paketams. Tačiau po tokių aštrios kritikos tiradų sunku nuspėti, ar jie ir šį kartą tars „taip“.

O štai kraštutiniai kairieji „Die Linke“ deryboms dėl trečiojo paramos paketo penktadienį veikiausiai uždegs raudoną šviesą. Bet ar balsuodami prieš naująjį finansinės paramos paketą Graikijai, jie nebalsuos ir prieš savo ideologinį bendramintį Aleksį Ciprą?

O štai kraštutiniai kairieji „Die Linke“ deryboms dėl trečiojo paramos paketo penktadienį veikiausiai uždegs raudoną šviesą.

Pasak Kairiųjų frakcijos parlamente vadovo Dietmaro Bartscho, susitarimas Briuselyje buvęs pasiektas šantažo būdu, „peilį prie gerklės pridėjus“, juo tęsiamas katastrofiškas pastarųjų penkerių metų kursas, kurį dar labiau komplikuoja nauja numatomų privatizavimų našta.

„Ir vėl bus švaistomi mokesčių milijardai absurdiškai, žlugusiai politikai tęsti“, – pritarė Bartschui jo pavaduotoja Sahra Wagenknecht. Ši aštrios retorikos meistrė nerinko žodžių, kritikuodama griežtą finansų ministro Wolfgango Schäubles laikyseną graikų atžvilgiu: išvadino jį „finansinių apkarpymų talibu“, savo politiniais sprendimais siekiančiu visą Graikiją paskandinti Egėjo jūroje.

Nauji „paramos paketai“ ir vėl būsią naudojami tik senoms skoloms apmokėti naujomis ir Graikijos bankams paremti, o kaip sąlyga kreditams gauti numatyta taupymų bei reformų programa ir toliau alins šalies ekonomiką bei gilins socialinį skurdą.

„Visa tai yra ne kas kita, kaip tik naujas žingsnis į neatsakingą šalies bankroto uždelsimą“, – apibendrina Sahra Wagenknecht, šiuo savo įvertinimu netikėtai priartėdama prie Graikijos krizės sprendimo kritikų valdančiosios koalicijos viduje.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais