Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Graikijos premjeras dalyvaus įtemptose derybose su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais

Graikijos premjero trečiadienį laukia įtemptas pokalbis su Vokietijos ir Prancūzijos lyderiais, kai jo ministrų kabinetas pritarė pasiūlymui surengti referendumą dėl 130 mlrd. eurų vertės Atėnų finansinio gelbėjimo plano.
Georgas Papandrėjas
Georgas Papandrėjas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel skubiai pakvietė Graikijos premjerą Georgą Papandrėjų į derybas Kanuose, prieš prasidedant Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimui. Tikėtina, kad abu lyderiai jį spaus kuo greičiau įgyvendinti priemones, turinčias padėti suvaldyti euro zonos skolų krizę, kurių ateitimi Atėnai privertė suabejoti.

G.Papandrėjo pasiūlymas surengti referendumą garantuoja kelias savaites truksiantį neaiškumą tuo metu, kai 17 šalių vienijančiai euro zonai itin reikalingas ramybės laikotarpis, siekiant įgyvendinti Graikijos skolos mažinimo priemones, dėl kurių buvo susitarta praeitą savaitę.

„Šis pareiškimas visą Europą užklupo netikėtai, – N.Sarkozy sakė ant Eliziejaus rūmų Paryžiuje laiptų. – Šis planas... yra vienintelis būdas spręsti Graikijos skolų problemą.“

G.Papandrėjo pasiūlymas surengti referendumą garantuoja kelias savaites truksiantį neaiškumą tuo metu, kai 17 šalių vienijančiai euro zonai itin reikalingas ramybės laikotarpis, siekiant įgyvendinti Graikijos skolos mažinimo priemones, dėl kurių buvo susitarta praeitą savaitę.

Kai kurie G.Papandrėjo partijos nariai paragino jį atsistatydinti, kaltindami premjerą, kad jo veiksmai kelia pavojų Graikijos narystei euro zonoje. Priėmus netikėtą sprendimą atsiklausti visuomenės nuomonės, euro kursas patraukė žemyn, taip pat užfiksuotas smukimas akcijų ir obligacijų rinkose.

Tačiau ministrų kabineto palaikymas G.Papandrėją bent jau apsaugos nuo egzekucijos iki penktadienį parlamente vyksiančio balsavimo dėl pasitikėjimo vyriausybe.

„Šis referendumas būtų aiškus mandatas, tačiau taip pat aiški žinia Graikijoje ir už jos ribų apie mūsų europinę kryptį ir mūsų narystę euro zonoje, – G.Papandrėjas sakė per septynias valandas trukusį ministrų kabineto posėdį. – Niekas negalės abejoti, kad Graikijos kryptis yra (išlikti) euro zonoje.“

Net jeigu vyriausybė atlaikytų balsavimą dėl pasitikėjimo, euro zonos laukia kelios savaitės netikrumo, kuris gali sukelti sumaištį rinkose. Tuo tarpu interpeliacijos atveju Graikijai gresia neramumai, dėl kurių gali susvyruoti Europos bankai ir kiltų didesnis pavojus daug didesnėms Italijos bei Ispanijos ekonomikoms, kurioms gelbėti euro zona gali pristikgti išteklių.

Taigi Graikijos premjero žingsnis pasaulyje sukėlė didelį pyktį ir nuostabą.

„Jau pakaks: graikai, lauk!“ – skelbiama Austrijos didžiausio dienraščio „Kronen Zeitung“ pirmajame puslapyje.

Euro zonos finansų ministrų forumo pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris sakė, kad Graikijai gresia bankrotas, jeigu žmonės atmestų finansinio gelbėjimo paketą.

Tuo tarpu Japonijos finansų ministras Junas Azumi pareiškė: „Visi suglumę.“

J.C.Junckeras, Europos Sąjungos (ES) prezidentas Hermanas Van Rompuy, Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) ir vienas Europos centrinio banko (ECB) pareigūnas taip pat dalyvaus derybose, kurios trečiadienį vyks Prancūzijos pietiniame pajūrio kurorte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos