Konservatorių Naujosios demokratijos partijos lyderis Antonis Samaras sakė, kad jo pastangos suformuoti nacionalinio gelbėjimo administraciją žlugo. Tai reiškia, kad dabar formuoti vyriausybę bus pavesta kairiųjų partijai „Syriza“.
„Padariau visa, ką galėjau, kad užsitikrinčiau rezultatą, bet tai buvo neįmanoma“, – per televiziją sakė A.Samaras, kuris dieną prieš tai buvo atskirai susitikęs su kitų partijų lyderiais.
„Informavau (prezidentą Karolą Populiją) ir grąžinau mandatą“, – sakė 60-metis A.Samaras.
Šis posūkis akcentuoja susiklosčiusią rizikingą situaciją šalyje, kuri jau penktus metus patiria recesiją ir kuriai būtinai reikia finansinės pagalbos lėšų, nors skausmingos taupymo priemonės ir papiktino daugelį rinkėjų.
A.Samaro pasiūlymo nepriėmė „Syriza“ ir maža Demokratinės kairės partija, o nacionalistinė Nepriklausomų graikų partija ir komunistų KKE atsisakė net su juo susitikti.
Trečioje vietoje likusi socialistų „Pasok“, kuri anksčiau dirbo koalicijoje su „Naująja demokratija“, sutiko bendradarbiauti, bet tik tuo atveju, jei prisidėtų ir kairieji.
Tai, kad partijos atmetė A.Samaro pasiūlymus, rodo, kad jos didesnį dėmesį skiria sekmadienį rinkėjų pasiųstai baudžiamajai žiniai, o ne susirūpinimui euro ateitimi ar griežtiems perspėjimams iš Berlyno ir Briuselio.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kuri yra pagrindinė griežto biudžetų išlaidų taupymo, siekiant išspręsti euro zonos skolų krizę, propaguotoja, pirmadienį sakė, kad Graikijai „be galo svarbu“ laikytis savo reformų kelio, nors ir pripažino, kad tai daryti sunku.
Tuo tarpu Europos Komisijos atstovė sakė, jog Briuselis „viliasi ir tikisi, kad būsimoji Graikijos vyriausybė gerbs įsipareigojimus, kuriuos Graikija prisiėmė“.
A.Samaro partija yra sakiusi, kad bandys kalbėtis su visomis vietų parlamente gavusiomis partijomis, išskyrus neonacių „Auksinę aušrą“.
Dabar užduotis formuoti vyriausybę atitenka „Syriza“ lyderiui Aleksiui Ciprui, kurį prezidentas iškvies antradienį 11 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku ir kuriam bus duotos trys dienos.
A.Cipras yra sakęs, jog sieks suformuoti kairiojo sparno koaliciją, kad būtų galima atmesti „barbariškas“ priemones pagal susitarimą su ES ir TVF, kuris išgelbėjo Graikiją nuo fiskalinio žlugimo.
Nauja vyriausybė turi būti suformuota iki gegužės 17 dienos, o priešingu atveju turės būti rengiami nauji rinkimai.