Gruodį pradės veikti Europos sienų stebėjimo sistema

Gruodžio 2 d. pradės veikti Europos sienų stebėjimo sistema EUROSUR, rašoma Europos Komisijos pranešime spaudai. Naudojant EUROSUR, bus galima išgelbėti žmones, kurie rizikuoja savo gyvybe, kad pasiektų Europos krantus. Taip pat ES ir valstybės narės turės tinkamesnę priemonę, kad užkirstų kelią tarpvalstybiniams nusikaltimams, tokiems kaip prekyba žmonėmis ar narkotikais, ir aptiktų skęstančius migrantų laivelius bei suteiktų jiems pagalbą, nepažeisdamos jokių Europos ar tarptautinių įsipareigojimų, įskaitant negrąžinimo principą.
Europos sienų stebėjimo sistema
Europos sienų stebėjimo sistema / FRONTEX nuotr.

„Labai džiaugiuosi EUROSUR veiklos pradžia. Naudojant šią sistemą Europa galės tinkamai reaguoti gelbstint perpildytuose ir netinkamuose plaukioti jūra laivuose keliaujančių migrantų gyvybes ir išvengti kitų tragedijų Viduržemio jūroje, taip pat sulaikyti narkotikus gabenančius greitaeigius katerius. Norint užtikrinti tvirtą atsaką, būtina, kad nacionalinės ir Europos agentūros laiku keistųsi informacija ir koordinuotų pastangas. Sistema EUROSUR suteikia galimybę tai daryti visapusiškai laikantis tarptautinių įsipareigojimų“, – sakė už vidaus reikalus atsakinga ES Komisijos narė Cecilia Malmström.

EUROSUR veikla bus pradėta laipsniškai. 2013 m. gruodžio 2 d. sistema pradės veikti 18-­oje ES valstybių narių prie pietinių ir rytinių išorės sienų ir Šengeno asocijuotojoje šalyje – Norvegijoje. Likusios 11-ka ES valstybių narių ir Šengeno asocijuotųjų šalių prie EUROSUR sistemos prisijungs 2014 m. gruodžio 1 d. Vėlesniais metais bus tobulinami įvairūs EUROSUR komponentai.

Pagrindinis EUROSUR tinklas sudarytas iš nacionalinių koordinavimo centrų, kuriuose visos už sienų stebėjimą atsakingos nacionalinės institucijos (pvz., pasienio apsaugos tarnyba, policija, pakrančių apsaugos tarnyba, karinės jūrų pajėgos) turi bendradarbiauti ir koordinuoti savo veiksmus. Šios institucijos per nacionalinės padėties vaizdo sistemas dalinsis informacija apie incidentus prie išorės sausumos ir jūrų sienų, patrulių statusą ir poziciją, taip pat keisis analitinėmis ataskaitomis ir žvalgybos informacija.

Taip bendradarbiaujant ir keičiantis informacija, atitinkama valstybė narė galės daug greičiau reaguoti į visus neteisėtos migracijos ir tarpvalstybinių nusikaltimų atvejus arba į migrantų gyvybėms gresiantį pavojų.

Bendradarbiavimo prie ES išorės sienų valdymo agentūra Frontex atlieka svarbų vaidmenį naudojant Europos padėties vaizdo sistemą, nes analizuoja ir apibendrina valstybių narių pateiktą informaciją ir taip nustato nusikaltėlių tinklų keičiamus maršrutus arba taikomus naujus metodus. Šioje Europos padėties vaizdo sistemoje taip pat saugoma per bendras Frontex operacijas surinkta informacija ir duomenys apie pasienio teritoriją. Be to, glaudžiai bendradarbiaudama su kitomis ES agentūromis, kaip antai Europos jūrų saugumo agentūra ir ES palydovų centras, Frontex padeda valstybėms narėms aptikti mažus laivelius.

EUROSUR sistema leis valstybėms narėms greičiau reaguoti ne tik į pavienius incidentus, bet ir į prie išorės sienų susidariusias krizines situacijas. Šiuo tikslu išorės sausumos ir jūrų sienos buvo suskirstytos į „pasienio ruožus“, o kiekvienam jų nustatytas incidento poveikio lygis – mažas, vidutinis arba didelis – panašiai kaip šviesoforo signalų sistemoje. Toks suskirstymas padeda nustatyti prie išorės sienų esančias karštąsias zonas ir imtis standartinių atsakomųjų veiksmų nacionaliniu ir prireikus Europos mastu.

Ypač daug dėmesio skiriama tam, kad būtų užtikrinta atitiktis pagrindinėms teisėms ir prievolėms pagal tarptautinę teisę. Pavyzdžiui, pirmenybė turi būti teikiama pažeidžiamiems asmenims, tokiems kaip vaikai, nelydimi nepilnamečiai ar asmenys, kuriems skubiai reikalinga medicininė pagalba. EUROSUR reglamente  aiškiai nustatyta, kad valstybės narės ir Frontex, susidūrę su asmenimis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, privalo griežtai laikytis negrąžinimo ir pagarbos žmogaus orumui principų. Kadangi sistema EUROSUR skirta dalytis tik operatyvine informacija, tokia kaip incidento ar patrulių vieta, galimybių dalytis asmens duomenimis yra labai mažai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos