Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2019 04 23 /09:43

Grupuotė „Naujoji IRA“ prisiėmė atsakomybę už žurnalistės Šiaurės Airijoje nužudymą

Disidentų respublikonų grupuotė „Naujoji IRA“ („New IRA“) antradienį prisiėmė atsakomybę už Šiaurės Airijos žurnalistės Lyros McKee nužudymą per praeitą savaitę Londonderio mieste vykusius neramumus, sakoma pranešime, išplatintame Belfaste leidžiamo laikraščio „The Irish News“.
Lyra McKee
Lyra McKee / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Šiaurės Airija

„Naujoji IRA“ reiškia „mūsų visokeriopą ir nuoširdų atsiprašymą Lyros McKee partneriui, šeimai ir draugams dėl jos mirties“, sakoma grupės pranešime.

29 metų L.McKee buvo nušauta į galvą vėlai ketvirtadienį, disidentams susirėmus su policija Šiaurės Airijos antrojo pagal dydį miesto, taip pat vadinamo Deriu, gyvenamajame rajone Kregane.

Nors „Naujoji IRA“ prisiėmė atsakomybę, grupuotė pamėgino pateisinti savo veiksmus teiginiu, kad žurnalistė žuvo per ataką prieš „priešiškas pajėgas“. „Naujoji IRA“ taip pat apkaltino policiją išprovokavus riaušes, per kurias žuvo reporterė.

„Puolant priešą Lyra Mckee buvo tragiškai nužudyta, kai stovėjo šalia priešiškų pajėgų“, – teigiama pranešime.

„Ketvirtadienį naktį, britų karališkosioms pajėgoms įsibrovus į Kreganą ir išprovokavus riaušes, IRA dislokavo į mūšį stojusius mūsų savanorius“, – remiantis „The Irish News“ pareiškė „Naujoji IRA“.

Žuvus žurnalistei Šiaurės Airijos šešios pagrindinės partijos – įskaitant besivaržančius junionistus ir respublikonus, kuriems jau daugiau nei dvejus metus nesiseka suformuoti deleguotos vyriausybės – išplatino retą bendrą pareiškimą.

„Tai buvo beprasmiškas ir bergždžias poelgis, kurio tikslas – sunaikinti per pastaruosius 20 metų pasiektą pažangą, tvirtai palaikomą viso pasaulio žmonių“, – pabrėžiama jame.

Žurnalistės nužudymas ir vėliausias smurto protrūkis neramiame regione įvyko prieš Velykų savaitgalį, kai respublikonai minėjo 1916 metų sukilimo prieš britų valdymą Šiaurės Airijoje metines.

„Naujoji IRA“ taip pat buvo kaltinama dėl bombos automobilyje susprogdinimo ir dviejų mikroautobusų užgrobimo Londonderyje anksčiau šiais metais.

1998-ųjų Didžiojo penktadienio susitarimas iš esmės nutraukė Šiaurės Airijoje tris dešimtmečius trukusį tarpkonfesinį kraujo liejimą tarp respublikonų ir junionistų ginkluotų grupuočių, taip pat, britų ginkluotųjų pajėgų. Šis laikotarpis JK vadinamas „Neramumais“ (Troubles).

Per konfliktą žuvo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, daugelis – nuo Airijos respublikonų armijos (IRA) kovotojų veiksmų.

Ši grupuotė paskelbė galutines paliaubas 1997 metais, o 2005 metais sudėjo ginklus, tvirtindama, jog sieks savo tikslų politinėmis priemonėmis.

„Naujoji IRA“ yra viena iš kelių disidentų respublikonų sukarintų grupių, nepritariančių, kad Airija būtų suvienyta taikiais metodais.

Pastaruoju metu būgštaujama, kad sukarintos organizacijos gali pasinaudoti dabartine „Brexit“ sukelta politine įtampa dėl Šiaurės Airijos ir jos sienos su Airijos Respublika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos