„Esame pasirengę nedelsiant nutraukti ugnį, jeigu kita šalis sustabdys šaudymą ir bombardavimą“, – sakė Gruzijos lyderis JAV televizijai.
„Esame pasirengę trauktis iš mūšio, trauktis nedelsiant. Kai tik jie liausis šaudę į mus, mes būsime pasirengę žengti bet kokį žingsnį“, – sakė jis.
Jis apkaltino Maskvą, kurios lėktuvai šeštadienį bombardavo įvairius taikinius visoje Gruzijos teritorijoje, karo nusikaltimais. „Tiesa ta, kad didelė kaimynė Rusija užpuolė mažą Gruzijos tautą“, – sakė M.Saakašvilis.
Šeštadienį Gruzijoje įvesta karo padėtis.
Taikinys – naftotiekis?
Neoficialiais duomenimis, Rusija numetė penkias aviacines bombas, kurios, kaip teigia Gruzijos pareigūnai, buvo nukreiptos į pasaulinės reikšmės naftotiekį Baku – Tbilisis – Cheihan, tačiau į tikslą nepataikė.
Kaip šeštadienį Lietuvos pareigūnus informavo aukšti Gruzijos diplomatai, Rusijos karinė aviacija bombardavo kelis kaimus centrinėje Gruzijoje netoli Rustavi miesto (apie 30 km nuo Tbilisio), esančius labai arti strateginės reikšmės naftotiekio, jungiančio Azerbaidžaną, Gruziją ir Turkiją.
Nepatvirtintais duomenimis, šios atakos buvo nukreiptos ne į kaimus, o į naftotiekį, tačiau buvo netaiklios. Ekspertų teigimu, jei šis pasaulinės reikšmės naftotiekis būtų susprogdintas ir nutrūktų naftos tiekimas juo, tai turėtų reikšmingos įtakos naftos kainoms pasaulio rinkose.
Rusija reikalauja Gruzijos išvesti kariuomenę
Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Grigorijus Karasinas šeštadienį pareiškė, kad derybos su Gruzija įmanomos tik išvedus visą Gruzijos kariuomenę prie atskyrimo jėgų sienų, numatytų 1992 m. sutartimi.
„Jeigu Gruzija išves visą savo kariuomenę prie sienos, kuri buvo aptarta Dagomyse 1992 m., prie tarptautiniu mastu pripažintos sienos, nuo tada, aš manau, galima svarstyti, kas bus toliau“, – sakė G.Karasinas interviu agentūrai „Reuters“ ir APTV, kurį parodė kanalas „Vesti-24“.
Karas plinta į Abchaziją
Šeštadienį per pietus mūšiai įsiplieskė Abchazijoje, Kodoro tarpeklyje. Šis tarpeklis – Gruzijos pajėgų kontroliuojama zona Abchazijos teritorijoje.
Kaip pareiškė Abchazijos užsienio reikalų ministras Sergejus Šamba, pradėta karinė operacija, kuria siekiama iš tarpeklio išstumti gruzinų pajėgas. Tarpeklis apšaudomas artilerija ir atakuojamas iš oro. Gruzijos teigimu, mūšiuose dalyvauja Rusijos aviacija. Abchazai tvirtina, kad tai jos lėktuvai, o operacija pradėta be Rusijos įsikišimo.
Anksčiau Abchazija ne kartą pareiškė esanti pasirengusi atidaryti „antrą frontą“.
Lakūnai gruzinų rankose
Gruzija pranešė sulaikiusi tris Rusijos pilotus, kurie katapultavosi iš numuštų bombonešių. Pilotai gabenami į Tbilisį. Rusijos agentūra „Interfaks“ paskelbė ir vieno iš sulaikytųjų, kuris pilotavo Gorio rajone numuštą bombonešį, pavardę. Tai pulkininkas Igoris Zinovas.
Šeštadienį Rusijos generalinis štabas pripažino, kad Pietų Osetijoje prarado du lėktuvus „Su-25“ ir „Tu-22“. Tuo tarpu Gruzija tvirtina jau numušusi dešimt lėktuvų.
Per Gorio bombardavimą žuvo žmonės
Rusija surengė keletą antskrydžių prieš Gruzijos miestą Gorį. Dauguma atakuotų taikinių buvo kariniai objektai, tačiau Gruzija praneša ir apie civilių aukas – žuvo daugiau kaip 20 asmenų. Pranešama apie iš Gorio evakuojamus civilius gyventojus, mieste kilusią paniką. Dauguma žuvusiųjų buvo vieno daugiabučio namo, į kurį pataikė bomba, gyventojai.
Gruzijos žiniasklaidos priemonės praneša, kad šiuo metu šimtai Gorio gyventojų bando automobiliais ištrūkti iš miesto.
Anksčiau Gruzijos pareigūnai buvo pranešę, kad rusų karo lėktuvai bombardavo Gorio dalį, kurioje yra telekomunikacijų antena.
Bombarduotas Tbilisis
CNN teigimu, Tbilisis bombarduotas ankstų šeštadienio rytą. Iš karto po to gruzinai ėmė evakuoti valstybinius pastatus – parlamentą ir prezidento rūmus. „Mūšiai tarp Rusijos ir Gruzijos karių sustiprėjo ir persikėlė į Gruzijos sostinę“, - teigia CNN. Kaip praneša Lietuvos radijas, Gruzijos valdžia evakavo Prezidento administracijos rūmus ir kitus vyriausybinius pastatus sostinėje Tbilisyje. Gruzijoje internetinis ryšys sutrikęs, visi valstybiniai tinklalapiai atjungti.
Cchinvalis sugriautas
Pietų Osetijos vadovybės atstovai praneša, kad naktį iš penktadienio į šeštadienį Gruzijos pajėgos vėl vykdė intensyvų Cchinvalio apšaudymą visų tipų ginklais. Šią informaciją Rusijos televizijos kanalui „Vesti“ patvirtino ir konflikto zonoje esančių taikos palaikymo pajėgų vadas Maratas Kulachmetovas. „Gruzija apšaudo gyvenamuosius Cchinvalio rajonus. Šaudoma stambaus kalibro artilerijos pabūklais“, - sakė M.Kulachmetovas.
Paryčiui sugriautame Cchinvalyje ir aplink jį tapo ramiau. Masinis apšaudymas liovėsi apie 2.30 val. vietos laiku. Pranešama, kad mieste kritiškai trūksta vandens, nebėra elektros. Pabėgėliai iš miesto traukiasi į Šiaurės Osetiją.
„RIA Novosti“ pranešė, kad Rusijos taikdariams ir 58-osios armijos daliniams pavyko sunaikinti didelį skaičių gruzinų šarvuotos technikos bei Gruzijos karinių oro pajėgų lėktuvą. Rusijos gynybos ministerijos atstovas nepaaiškino, ar kalbama apie tą patį gruzinų lėktuvą „Su-25“, kurį penktadienį numušė Pietų Osetijos pajėgos. Vakar informuota, kad osetinams pavyko numušti Gruzijos lėktuvą, mėginusį atakuoti Rusijos karių koloną, judėjusią Cchinvalio link. Pilotui pavyko katapultuotis, tačiau nusileidęs ant žemės jis buvo nukautas.
Naktį žuvo dar trys Rusijos taikdariai, praneša Rusijos gynybos ministerija. Taigi žuvusių taikdarių skaičius išaugo iki 15. Sužeistų skaičius nepranešamas. Penktadienio vakare ministerija skelbė duomenis apie 50 sužeistųjų.
Gruzija tvirtina per mūšius ir Rusijos vykdytus bombardavimus netekusi maždaug 30 žmonių. Pietų Osetijos vadovybės atstovai teigia, kad vien Cchinvalyje žuvo apie 1400 žmonių.
„Specnazas“ jau pakeliui
Rusijos sausumos karinių pajėgų vyriausiojo vado pavaduotojas Igoris Konašenkovas šeštadienio rytą taip pat paskelbė, kad 58-osios armijos daliniai, kurie vakar įžygiavo į Pietų Osetiją ir susirėmė su Gruzijos pajėgomis, užėmė pozicijas Cchinvalio prieigose ir pradėjo pasirengimą „taikos užtikrinimo operacijai“.
Jis pridūrė, kad šturmo ir žvalgybinė aviacija išsidėstė arčiausiai konflikto zonos esančiuose aerodromuose ir yra pasirengusi paremti sausumos pajėgas, kurių sudėtyje yra ir dvi tankų kolonos. Vakarykščiais duomenimis, į Pietų Osetiją Rusija pasiuntė ne mažiau nei pusantro šimto tankų ir šarvuočių.
„Operatyvinio štabo vadovams duota užduotis 58-osios armijos ir aviacijos ugnimi nuslopinti bet kokį pasipriešinimą taikdariams priskirtoje zonoje“, - pareiškė I.Konašenkovas, pridurdamas, kad Rusija artimiausiu metu į Cchinvalio rajoną ketina permesti ir specialiųjų pajėgų, „specnazo“ dalinius.
Rusija nori atsiprašymo
Gruzijos ambasadorius Jungtinėse Tautose (JT) Iraklijus Alasanija pareiškė, kad Rusija vykdo „plataus masto karinę invaziją“. Jis taip pat sakė, kad Rusija meta iššūkį visai tarptautinei bendruomenei. „Šia agresija siekiama Gruziją priversti atsisakyti nuo orientacijos į NATO“, - teigė I.Alasanija.
Jis taip pat paragino Rusija nutraukti karinius veiksmus ir pradėti derybas.
JT Saugumo taryba dėl diplomatų ginčų nesugebėjo priimti jokio sprendimo dėl konflikto. Rusijos atstovas faktiškai pripažino, kad jo šalies lėktuvai bombarduoja Gruziją, sakydamas, kad bombardavimai liausis, kai Gruzija atsiprašys: „To reikia bent pradžiai, aš jau nekalbu apie daug rimtesnę atsakomybę“.