Grybavimas Jungtinėje Karalystėje: tūkstantinės baudos ir mirtini skanėstai

Įsismarkavus grybavimo sezonui Lietuvoje nerimsta ir emigravę tautiečiai. Rudenį Anglijoje pagausėja norinčių prisirinkti miško gėrybių, tačiau toli gražu ne visi grybautojai išmano šalies įstatymus bei atskiria valgomas grybų rūšis. Už neapgalvotą grybavimą rinkėjams gresia nuobaudos, o gamtininkai įspėja dar ir dėl nuodingų miško gardėsių.
Grybauti Jungtinėje Karalystėje galima visur, tačiau tik su žemės savininko leidimu.
Grybauti Jungtinėje Karalystėje galima visur, tačiau tik su žemės savininko leidimu.

Socialiniuose tinkluose Jungtinės Karalystės lietuviai vieni kitų klausinėja, kur galima prisirinkti grybų ir pasigardinti vakarienę. Tėvynės kvapo išsiilgę emigrantai teiraujasi grybingų miškų, tačiau visai nesidomi šalyje augančiais grybais. Kiekvienas save gerbiantis lietuvis tvirtins, kad puikiai pažįsta valgomus grybus, tačiau dėl kitokio Didžiosios Britanijos klimato jos miškuose ir grybai – kitokie.

Grybai žudikai

Nors Anglijos miškuose galima rasti baravykų, raudonviršių, kazlėkų bei ūmėdžių, kurie tokie įprasti lietuvio akiai, esama ir nuodingų tos pačios šeimos grybų.

Šalyje skaičiuojama beveik 50 nuodingų grybų rūšių, kurių dalis itin panašūs į valgomus Lietuvoje, pavyzdžiui – nuodingieji baravykai, tauriabudės ar netikrosios voveraitės. Pavojingiems grybams britai nepašykštėjo ir šiurpių pavadinimų: mirties kepurė, angelas griovėjas, laidotuvių varpas, kvailio piltuvas, šėtongrybis.

Jungtinėje Karalystėje augantis nuodingas purpurinis baravykas.
Jungtinėje Karalystėje augantis nuodingas purpurinis baravykas.

Didžiojoje Britanijoje grybų rinkimas maistui išpopuliarėjo pastaraisiais metais. Gamtininkų tvirtinimu, daugiausiai įtakos tam turėjo organinio maisto populiarėjimas bei garsenybių šefų siūlymas nemokamai prisirinkti sveikų produktų. Anksčiau šis užsiėmimas šalyje nebuvo populiarus, mat grybai – nebrangūs, o laiko pasivaikščiojimui miške su peiliu ir pintine pakanka retam.

Kasmet vėlyvą rudenį Jungtinės Karalystės žiniasklaidoje pasirodo įspėjimų apie nuodingus grybus, kurių dalis – mirtinai pavojingi. Žalsvoji musmirė, smailiakepurė musmirė, rausvasis nuosėdis priskiriami prie mirtinai nuodingų grybų, mat ne tik jų užvalgius, bet ir grybaujant palietus burną sunegaluojama. Grybuose esantys toksinai patekę į organizmą pažeidžia inkstus ir kepenis, tad laiku nesuteikus pagalbos apsinuodijusį ištinka mirtis.

Net pats nežinodamas, jog nešasi nevalgomų grybų, rinkėjas gali būti apkaltintas siekiu nunuodyti arba savižudybės planavimu.

Pernai grybų sezonui prasidėjus Jungtinėje Karalystėje per dvi savaites užregistruoti 84 apsinuodijimo atvejai. Dauguma ligonių – jaunesni nei 10 metų vaikai.

Grybautojai dažnai apsinuodija ne tik į valgomus panašiais grybais, bet ir tais, kuriuos renka vien todėl, kad šie – gražūs. Pasak laukinės gamtos specialistų, gyventojai prisirenka bet kokių grybų, vėliau juos lygina su nuotraukomis internete arba klausia patarimo kitų žmonių, taip pat menkai išmanančių apie grybus.

Negana to, gajus mitas, jog net ir nuodingi grybai juos termiškai apdorojus tampa valgomais, tačiau toksikologai tam griežtai prieštarauja. Dėl nuodingų miško gėrybių vyriausybė išplatino pranešimą, kuriame siūloma rinkti tik puikiai pažįstamus grybus.

Netikrosios voveraitės - nuodingi grybai.
Netikrosios voveraitės - nuodingi grybai.

Toksikologai įspėja, kad pagrybavus ir pasijutus prastai į medikus būtina kreiptis nedelsiant. Prieš keletą metų šalį apskriejo istorija, kuomet savo pačios kieme prisirinkusi žalsvųjų musmirių ir iš jų išvirusi sriubą sau bei vyrui mirė 57-erių moteris. Šeima apsinuodijimo simptomus pajuto jau kitą rytą, tačiau į gydytojus kreipėsi tik po dviejų dienų, kai moters vidaus organai buvo pažeisti nepagydomai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų