Grybų rinkimas prilyginamas vagystei
Didžiojoje Britanijoje grybauti susiruošę žmonės gali susidurti su įstatymų sargais, mat toli gražu ne visuose miškuose leidžiama rinkti gėrybes. Socialiniuose tinkluose lietuviai neretai tvirtina, kad šalyje grybus rinkti draudžiama, tačiau daugelis nesupranta to priežasties ir stebisi britų keistumu.
Grybaujant vietovėje, kurioje esama aiškių įspėjimų to nedaryti, gresia baudžiamoji atsakomybė.
Pagal britų įstatymus, visa salyno žemė kam nors priklauso. Nežinant, į kieno mišką keliama koja, lengva susipainioti ir užklysti į privačią teritoriją.
Tokioje teritorijoje griežtai draudžiama imti ne tik miško gėrybes, bet ir skinti laukinius augalus. Žemės savininkas, užtikęs grybautojus, turi teisę juos išvyti trumpiausiu įmanomu keliu. Jei nebuvo padaryta akivaizdi žala gamtai ar privačiai teritorijai, žemės savininkas daugiau nieko negali padaryti.
Jungtinės Karalystės įstatymuose rašoma, jog už grybų rinkimą gali būti baudžiama taip pat, kaip už vagystę. Nors pagal įstatymą grybavimas bet kurioje žemėje yra teisėtas, jei savininkas aiškiais ženklais nenurodo priešingai, rinkėjas visgi gali būti nubaustas už vagystę.
Vagyste laikomas gėrybių rinkimas komerciniais tikslais ar siekiant finansinės naudos. Nors įstatyme nenurodomas tikslus kiekis, dėl kurio būtų galima grybautoją apkaltinti pardavinėjimu, gamtininkai teigia, kad vienas žmogus gali prisirinkti apie 1,5 kg grybų nesukeldamas įtarimo.
Pastaraisiais metais miškų prižiūrėtojai vis dažniau tikrina laukinio maisto mėgėjus ir sveria jų surinktas gėrybes. Kadangi kai kurie Jungtinėje Karalystėje augantys grybai – reti ir brangūs, daugėja grupuočių, siaubiančių miškus, o laimikį pardavinėjančių restoranams.
Lietuvių mėgstamo, netoli Londono esančio Eppingo miško girininkas skundžiasi nebegalintis sukontroliuoti grybų vagišių. Dėl šios priežasties miško, kuriame auga daugiau nei 1600 skirtingų grybų rūšių, prižiūrėtojai priversti tikrinti bene visus miške sutiktus žmones.
Kai kurios savivaldybės draudžia savo žemėje esančiose vietose rinkti bet kokias gamtos gėrybes, mat taip sutrikdoma gamtos pusiausvyra.
Londono rajono, Ruislipo, savivaldybės tinklapyje skelbiama, kad grybų rinkimas nurodytoje teritorijoje draudžiamas, nes Jungtinėje Karalystėje – per mažai gyvosios gamtos, tad jos naikinti negalima. Pranešima minima Rytų Europa, kurioje grybavimas įprastas, tačiau tokiose šalyse, kaip Lietuva ar Lenkija pakankamai daug miškų bei laukinės gamtos, todėl grybų rinkimas ne toks žalingas, kaip Didžiojoje Britanijoje.
Už neatsargumą – tūkstantinės baudos
Grybaujant vietovėje, kurioje esama aiškių įspėjimų to nedaryti, gresia baudžiamoji atsakomybė. Prisirinkus grybų savo reikmėms paprastame miške žmonėms gresia nuo 50 (67,77 euro) iki 200 (271,10 euro) svarų sterlingų piniginė bauda, tačiau draustinyje su miško gėrybėmis sučiupto žmogaus piniginė gali paplonėti 20 tūkst. (27109.90 euro) svarų sterlingų.
Tokiose šalyse, kaip Lietuva ar Lenkija, pakankamai daug miškų bei laukinės gamtos, todėl grybų rinkimas ne toks žalingas, kaip Didžiojoje Britanijoje.
Grybų saugojimas Jungtinėje Karalystėje grindžiamas tuo, kad palikus juos augti, įvairove ir gražiomis formomis gali mėgautis daugybė praeivių. Taip pat grybai būtini miško ekologijai, mat padeda pūti lapams, jais minta smulkūs gyvūnai bei vabalai.
Kadangi Jungtinėje Karalystėje auga ir „magiškų grybukų“, kurių sudėtyje yra narkotinių medžiagų, jų rinkėjams gali labai nepasisekti.
Haliucinogeninių grybų rinkimas, laikymas, turėjimas ar ruošimas – nelegalus. Tad net jei pats to nežinodamas grybautojas į pintinę įsimes smailiakepurę glotniagalvę ar kitą „magišką grybą“ bei bus sustabdytas, jam gresia baudžiamoji atsakomybė už narkotikų laikymą. Haliucinogeniniai grybai šalyje priskiriami prie A klasės narkotikų, už kurių laikymą baudžiama iki septynerių metų laisvės atėmimo ir bet kokio dydžio piniginė bauda.
Dar įdomiau Jungtinės Karalystės įstatymuose vertinami žmonės, renkantys nuodingus grybus. Nuodingų miško gėrybių rinkimas siekiant panaudoti net savo paties reikmėms – nelegalus.
Jei grybautojas būtų sučiuptas su sveikatai pavojingais skanėstais pintinėje, jam gali būti pateikta keletas skirtingų kaltinimų. Net pats nežinodamas, jog nešasi nevalgomų grybų, grybautojas gali būti apkaltintas siekiu nunuodyti arba savižudybės planavimu.